Strona głównaOgródSmarowanie nożyc do żywopłotu - jakiego preparatu użyć?

Smarowanie nożyc do żywopłotu – jakiego preparatu użyć?

O narzędzia i profesjonalny sprzęt do pielęgnacji ogrodu należy dbać z taką samą troską, jak o rośliny. Tylko regularna konserwacja sprawi, że takie podstawowe narzędzia, jak nożyce do żywopłotu czy sekatory będą pracowały z tą samą niezawodnością. Nie można zapominać o prawidłowym smarowaniu oraz konserwacji, przeprowadzanej zawsze po zakończonych pracach. Tylko jak powinna wyglądać konserwacja nożyc do żywopłotu?

Tylko zadbane, oczyszczone i nasmarowane nożyce do żywopłotu będą ułatwiały pracę. Przycinanie grubych i twardych gałązek krzewów nie jest prostym zadaniem, a wykonywane za pomocą zaniedbanego sprzętu będą po prostu ogrodniczą katorgą zamiast przyjemnością. W takim razie czym smarować nożyce do żywopłotu i jak o nie prawidłowo zadbać?

Czym smarować nożyce do żywopłotu?

Najlepiej do smarowanie nożyc do żywopłotu używać odpowiednich, technicznych i dedykowanych preparatów. Czym smarować nożyce do żywopłotu? Najlepszym będzie specjalny olej maszynowy. Bez trudu znajdziemy go  wszędzie tam, gdzie dostępne są artykuły ogrodnicze – zarówno w specjalistycznych sklepach, ale również w ogólnobudowlanych marketach. Ważny jest również sposób aplikacji smaru bezpośrednio na ostrze nożyc.

W przeważającej części takie smary dostępne są w formie wygodnego w użyciu atomizera, dzięki któremu warstwa oleju nakładana jest równomiernie. Aby lepiej go rozprowadzić i naoliwić całą powierzchnię nożyc ogrodniczych, warto zastosować dodatkowo dostępne również w sprzedaży szczotki. Pełnią funkcję dwa w jednym – nie tylko wspomagają smarowanie nożyc, ale jednocześnie czyszczą je z osadów i pozostałości po przeprowadzonych pracach ogrodowych. Najważniejsze w smarowaniu nożyc do żywopłotu jest zadbanie o prowadnice. Olejowaniu i ostrzeniu należy poddawać nie tylko ręczne narzędzia, ale również elektryczne nożyce.

Prawidłowa konserwacja nożyc do żywopłotu

Dbanie o narzędzia ogrodowe nie ogranicza się do smarowania nożyc do żywopłotu. Przed rozpoczęciem każdego nowego sezonu należy przygotować sprzęt do prac. Aby nożyce skutecznie radziły sobie nawet z grubszymi gałązkami, konieczne jest ich naostrzenie. Ostrzenie nożyc można zlecić fachowcowi, można też wykonać je samodzielnie za pomocą pilnika albo specjalnej maszyny służącej właśnie do ostrzenia. Do ostrzenia szpicy nożyc lepiej jest wykorzystać pilniki o drobnych rastrze, którego należy przykładać pod konkretnym kątem. Ostrzenie warto wykonać po rozebraniu nożyc na dwa osobne elementy, co zapewni większą dokładność konserwacji.

Bieżąca konserwacja nożyc do żywopłotu

Równie ważna, jak przygotowanie do sezonu, jest bieżąca konserwacja nożyc do żywopłotu. Najważniejsze, aby po skończonej pracy nie zostawiać nożyc nieoczyszczonych. Dokładnie czyścimy je z resztek zieleniny i kurzu, na końcu przecierając ostrza dokładnie szmatką. I tutaj ważna uwaga: do czyszczenia nie wykorzystujemy wody, ponieważ może powodować szybko postępującą korozję narzędzi, którym w takim wypadku nie pomoże nawet częste olejowanie.

Równie ważne w konserwacji nożyc do żywopłotu, szczególnie elektrycznych, jest natychmiastowe eliminowanie występujących usterek. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, lepiej od razu oddajmy narzędzie do naprawy. Użytkowanie ich bez serwisu czy wykonywania niezbędnych napraw może skutkować znacznie większymi wydatkami, koniecznością zakupienia nowych narzędzi, a nawet uszczerbkiem na zdrowiu operatora.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze