Strona głównaDIYJak zrobić agregat prądotwórczy?

Jak zrobić agregat prądotwórczy?

Wiele osób myśli nad tym, jak zrobić agregat prądotwórczy, ale nie jest on trudny do wykonania. Będzie idealny np. w miejscach, gdzie nie ma prądu, takich jak domek letniskowy, czy nawet nasz garaż lub warsztat. Będzie też zabezpieczeniem na wypadek przerw w dostawie prądu, które w domkach jednorodzinnych niestety zdarzają się dość często. Sam agregat prądotwórczy-budowa tego urządzenia i części nie stanowią większych problemów.

Jak zrobić agregat prądotwórczy?

Jak zrobić agregat prądotwórczy z silnika elektrycznego, w tym jak zrobić agregat prądotwórczy są zapytaniami, jakie znajdziemy na forach dla majsterkowiczów. Agregat prądotwórczy – budowa, opiera się na silniku, często pochodzącego ze starych maszyn. Wystarczy napęd spalinowy z kosiarki, czy też małego samochodu, np. malucha. Bardzo ważny jest akumulator, który zgromadzi wytworzony przez silnik prąd. Oczywiście ważny jest montaż chłodnicy, którą przytwierdzamy koło silnika, ponieważ stale działający silnik, czy to spalinowy, czy diesel niestety mocno się grzeje. Do uruchomienia silnika jest potrzebny również rozrusznik. Dopasować należy także generator do silnika, który umieszczamy w skrzyni, wraz z podzespołami i miernikiem prądu. Niezbędne są amperomierz i woltomierz, które sprawdzą wartości. Aby móc korzystać z tak wytworzonego prądu, należy również przymocować transformator, który zmienia prąd zmienny na prąd stały. Do rozrusznika montujemy włącznik, dzięki któremu można uruchomić agregat prądotwórczy. Jeśli chodzi o agregat prądotwórczy – budowa tego urządzenia musi być oparta na mocnych śrubach, ponieważ urządzenie to generuje często duże wibracje, dlatego mocne przytwierdzenie wszystkich elementów jest tak ważne. Niezbędne okażą się takie elektronarzędzia, jak wiertarka z udarem oraz wiertła do stali. Warto również zainwestować w spawarkę, jeśli takiej nie posiadamy, ponieważ niezbędne będzie przyłączenie zbiornika paliwa do silnika. Sam zbiornik nie musi być duży i warto wykorzystać już ten, który był w pojeździe, czy to kosiarce spalinowej, czy samochodzie. Rodzaje akcesoriów podpowiedzą nam jak zrobić agregat prądotwórczy z silnika elektrycznego, czy też jak zrobić agregat prądotwórczy z silnika spalinowego, ponieważ będziemy wiedzieli jaki typ gniazd wybrać. Dobrze jest użyć zarówno jedno, jak i trójfazowych gniazd. Do dopasowania poszczególnych elementów będzie konieczna nam szlifierka kątowa. Bardzo ważna jest też prądnica oraz silnik spalinowy z już zamontowanym rozruchem, co znacznie ułatwi nam pracę. Sama prądnica składa się z stojana oraz magnetycznego wirnika. Oba te elementy będą potrzebowały od nas uzwojenia, co pozwoli im działać i wytwarzać prąd z pracy silnika.  Prądnica pozwala na zamianę energii mechanicznej w prąd. Prądnicę montujemy do silnika, przez co może ona dostarczać prąd do przetwornika, który zmieni natężenie prądu.

Jak zrobić agregat ścierniskowy?

Agregat ścierniskowy jest używany do spulchniania ziemi, a także jako bardzo dobra niszczarka do chwastów. Mając spawarkę i wiedząc jak zrobić agregat ścierniskowy, możemy nieco zaoszczędzić na jego zakupie. Jest wykonany z kultywatora, a także zębów, talerzy oraz jednego lub kilku wałów rurowych. Można łatwo go zespawać, co będzie dla nas znacznym ułatwieniem. Do ramy, wcześniej zespawanych z metalowych elementów, podobnych do profili, montujemy zęby robocze. Powinno montować się je w dużych odstępach, dzięki czemu może pracować on na polach o dużej pozostałości roślinnej. Podcinacze montujemy do rur, dzięki czemu konstrukcja jest też ruchoma. Wał rurowy umieszczamy za talerzami, co służy nam do optymalnego ustawienia głębokości pracy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze