Strona głównaInneKlejonka sosnowa - czym jest, jaka cena?

Klejonka sosnowa – czym jest, jaka cena?

Klejonka, to wykonana z drewna płyta, która przyjmuje formę sklejki, lub innej kantówki i charakteryzuje się tym, że może ona posiadać różne przekroje. Klejonka jest wykonywana warstwowo, w tym przypadku wykorzystuje się lite drewno liściaste, lub iglaste. Najczęściej wybieranym materiałem do produkcji klejonki, jest drewno iglaste – czyli sosna. Przede wszystkim gatunek tego drewna charakteryzuje się tym, że jest tania w pozyskiwaniu, ma miękką strukturę, a także wykazuje wysokie parametry wytrzymałościowe. Klejonkę sosnową łatwo się impregnuje i jest odporna na wilgoć. W dalszej części wpisu, sprawdzimy, jak wykonuje się klejonkę sosnową na wymiar, jaka jest jego cena, i od jakiego producenta nabyć ten materiał budowlany.

Klejonka sosnowa – co to jest?

W takim razie, czym dokładnie jest klejonka sosnowa? Przede wszystkim klejonka sosnowa jest to materiał budowlany, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje zastosowanie. Najczęściej wykorzystywana jest w meblarstwie, budownictwie, a nawet w trakcie obróbki stolarskiej.

Często w sieci pojawiają się zapytania, w jaki sposób powstaje taka klejonka? Klejonka jest wykonywana na dwa różne sposoby. W pierwszej metodzie materiał jest klejony do odpowiedniej szerokości z lameli tarcicy litej. Następną czynnością jest klejenie drewna na wskazanej długości i szerokości wykorzystując w tym celu specjalne mikro wczepy. Druga metoda jest zdecydowanie tańsza i częściej wykorzystywana, dodatkowo jest ona bardziej wytrzymała i wykazuje o wiele lepszą trwałość. To która metoda jest wykorzystywana, zależy głównie od producenta. Wielu producentów do produkcji klejonki sosnowej wykorzystuje specjalne prasy, z kolei zakłady rzemieślnicze stawiają na wykorzystywanie klasycznych metod, i wykorzystują w tym celu ściski. Klejonka sosnowa cieszy się dużą popularnością z tego względu, że jest to naturalny i ekologiczny produkt.

Klejonka sosnowa na wymiar

Klejonka sosnowa, to materiał budowlany, który znajduje najczęściej swoje zastosowanie w trakcie wykańczania wnętrz mieszkań, czy domów. Klejonka może być głównym elementem okien, mebli, schodów, czy nawet blatów kuchennych, dlatego najczęściej jest wycinana na wymiar. W związku z tym decydując się na wykorzystanie tego materiału, wielu producentów bez problemu wykona klejonkę sosnową na wymiar zgodnie z zamówieniem.

Klejonka sosnowa na wymiar jest najczęściej wykonywana dla branży meblarskiej. W tym przypadku chodzi o pomniejsze elementy takie, jak nogi do stołów. Taka klejonka sosnowa składa się z kilku warstw płyt MDF, a następnie wykonuje się odpowiednią obróbkę mechaniczną do momentu, aż uzyska się odpowiednie gabaryty. Warto pamiętać o tym, że taka gotowa klejonka może być oklejona laminatem.

Klejonka sosnowa – producent

Decydując się na prace wykończeniowe z wykorzystaniem klejonki sosnowej, warto zakupić materiały w specjalistycznych sklepach budowlanych, albo skontaktować się z producentem, u którego można zaczerpnąć szczegółowych informacji odnośnie projektu. Warto pamiętać o tym, że na rynku istnieje wielu producentów, którzy różnią się tym, że wykorzystują inne materiały i metody klejenia. Przed podjęciem decyzji o zleceniu wykonania klejonki sosnowej na wymiar u określonego producenta, warto przed tym zapoznać się z opiniami nt. tego przedsiębiorstwa, być może pojawia się w sieci wiele negatywnych opinii o danej firmie, z których można wysnuć pewne wnioski.

Klejonka sosnowa – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena klejonki sosnowej? Przede wszystkim klejonka sosnowa, to jeden z najpopularniejszych materiałów, który jest wykorzystywany w kilku gałęziach przemysłu. Ze względu na powszechne występowanie sosny i  łatwości w jej pozyskiwaniu, to powoduje, że ten surowiec jest dostępny w przystępnej cenie.  Cena klejonki sosnowej jest najczęściej zależna od takich czynników, jak grubość, wielkość i tego, jaka metoda została wykorzystana. Cena za klejonkę o standardowych wymiarach 60x40x2600mm waha się w okolicach 30-35 złotych. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze