Kaloryfer to bardzo ważna część wyposażenia każdego mieszkania czy domu. Dostarczanie nam ciepła, zwłaszcza w okresie zimowym, to zdecydowanie niezbędna konieczność, by żyć zarówno komfortowo, jak i bezpiecznie. Metody ogrzewania są bardzo różne, jednak jeśli chodzi o metody rozprowadzania ciepła, kaloryfery bezsprzecznie górują w naszym kraju, pojawiając się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w szkołach czy budynkach biurowych. Montowane lata temu kaloryfery zazwyczaj pełnej mocy, co może wynikać z kilku powodów, dlatego też dużo osób decyduje się na ich wymianę. Nowe grzejniki dekoracyjne są z reguły o wiele cieńsze, bardziej eleganckie i oczywiście bardziej wydajne. By móc je zamontować, najpierw musimy pozbyć się starych modeli. Jak to zrobić? Demontaż grzejnika jest czynnością, którą możemy wykonać sami, bez konieczności zdawania się na fachowca. Jest to zajęcie dosyć czasochłonne i składające się z wielu kroków, ale nie jest skomplikowane i w 100% możliwe.
Jak zdemontować grzejnik?
Demontowanie grzejnika składa się z kilku kroków. By proces przebiegł prawidłowo, powinno się wykonać je w odpowiedniej kolejności. Pierwszą z rzeczy, którą powinniśmy wykonać, to wyłączenie urządzenia grzewczego, oraz pozbawienie systemu dostępu do prądu, co gwarantuje nam bezpieczeństwo. Kolejne kroki powinno się podejmować z odpowiednim przygotowaniem i zachowując ostrożność.
Jak zakręcić dopływ wody do grzejnika?
Jeśli chcemy zdemontować grzejnik bez problemów, koniecznie należy zakręcić dopływ wody do niego. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, nie powinno być to dla nas problemem, ale sytuacja wygląda zgoła inaczej, kiedy mieszkamy w budynku wielomieszkaniowym. O pozwolenie na wykonanie tej czynności, trzeba poprosić spółdzielnie mieszkaniowe, które zazwyczaj nie lubią się narażać na związane z tym koszty. W przypadku odmowy możemy zamrozić rury zamrażarką elektryczną. Pozbawia nas to konieczności zakręcania dopływu wody do grzejnika.
Jak spuścić wodę z grzejnika?
Spuszczanie wody z grzejnika to bardzo ważny etap całego procesu. Obniża to ciśnienie wody, oraz jej poziom w innych kaloryferach. Każde urządzenie grzewcze powinno mieć zawór opróżniający, który znajduje się zazwyczaj na odpływie, w dolnej części pieca. Do zaworu podłączamy właściwy wąż, po czym wypompowujemy wodę. Powinniśmy też zamknąć zawór termostatu, żeby do grzejnika w późniejszym etapie nie dostawała się woda.
Jak odkręcić kaloryfer?
Po spuszczeniu wody z grzejnika należy odpowiednio przygotować go do demontażu. Powinniśmy odpowietrzyć kaloryfer, co pozwala na wyjście kotłującego się w grzejniku ciśnienia. Przy tym zabiegu z zaworu do odpowietrzenia może wypłynąć woda, więc dla bezpieczeństwa, wykonując tę czynność, powinniśmy trzymać pojemnik. Gdy grzejnik jest właściwie odpowietrzony, a zawór do tego na nowo zakręcony, przystępujemy do odkręcania zaworu odpływu kaloryfera. Robi się to za pomocą odpowiedniego klucza, mając na uwadze, że z zaworu wyleci brudna woda. Następnie odkręcamy dopływ grzejnika, co jest ostatnim krokiem w drodze do zdejmowania urządzenia. Po przygotowaniu kaloryfera odkręcamy śrubokrętem śruby, które przytwierdzają go do ściany. Grzejnik ostrożnie zdejmujemy z konsoli, uważając na resztki wody, które wciąż mogą w nim zalegać.
Demontaż grzejnika łazienkowego
Demontaż grzejnika łazienkowego polega w dużej części na tym samym, co demontaż urządzenia w innych pomieszczeniach. Jeśli mieszkamy w bloku, działać możemy dopiero po uzyskaniu zezwolenia. Po opróżnieniu instalacji z wody i ciśnienia przechodzimy do właściwego demontażu. Jeśli grzejnik jest typu szczebelkowego, może on mieć dwa zawory, które dopuszczają do niego wodę, w takim przypadku należy zakręcić oba. Przed demontażem grzejnika łazienkowego, musi z niego wylecieć woda, dlatego też powinno się zabezpieczyć podłoże pod urządzeniem miską. Zdecydowana większość takich grzejników, zamontowana jest na hakach, powinno się je więc z nich zdjąć, zachowując ostrożność. Haki te, mogą być wykorzystane do montażu innego urządzenia, oczywiście jeśli są odpowiednio dopasowane.