HomeInneIle zarabia drwal w Polsce i za granicą?

Ile zarabia drwal w Polsce i za granicą?

Niestraszne mu mróz i ulewne deszcze. Dzielnie znosi znój ciężkiej, fizycznej pracy i zagrożenie spotkania z dziką przyrodą. W Polsce, zaraz po górnikach, zawód z największą śmiertelnością. Jak współcześnie wygląda praca drwala? Ile zarabia pilarz drwal? 

Ile zarabia drwal?

Być może wielu z nas kojarzy pracę drwala z sielskością. Las, świeże powietrze, bliskość natury i spokój. Prawda jest jednak taka, że jest to zawód trudny i niebezpieczny. Współcześnie nadal bardzo potrzebny, ale niestety, wymierający. Trudno się dziwić. Duże ryzyko wypadku, ciężkie warunki pracy, narażenie na choroby (np. odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza), a do tego marne zarobki. 

W takim razie ile zarabia drwal? Z informacji podanych w sieci dowiadujemy się, że miesięczna mediana wynagrodzenia dla drwala to 2810 zł. Oczywiście sami rębacze nie są zadowoleni z takiego stanu rzeczy. W 2015 roku miał miejsce protest. Domagano się większych pieniędzy, które można było przeznaczyć dla osób pracujących przy pozyskiwaniu drewna dla Lasów Państwowych. W tamtym czasie stawka godzinowa wynosiła 15 zł. Drwale żądali wzrostu do 21 zł. Okazuje się, że zaproponowana kwota wcale nie była tak wygórowana. Państwowa Inspekcja Pracy podała, że tak naprawdę stawka przeciętnego rębacza powinna wynosić 31 zł. Wniosek z tego taki, że odpowiedź na pytanie, ile zarabia drwal, to zdecydowanie za mało.   

Ile zarabia drwal w Bieszczadach

Wielu może uważać, że podstawą gospodarki “sielskich Bieszczad” jest turystyka. Nic bardziej mylnego. Region ten niemalże od zawsze był ukierunkowany na pozyskiwanie drewna. Przed paroma wiekami teren Bieszczad w 90% był pokryty lasami. Intensywna wycinka zaczęła się w 20-leciu międzywojennym i trwała aż do lat 90. Współczesne gospodarowanie lasami na szczęście przyjęło już inny model i jest mniej inwazyjne. Niestety wraz z tą zmianą, niewiele się zmieniło w podejściu do pracownika. Ile zarabia drwal w Bieszczadach? Mimo tego, że dziś drwal jest profesjonalistą operującym fachowym sprzętem, to jego wyższe kwalifikacje nie przekuły się na zarobki.

Bieszczady pod kątem warunków pracy rębaczy uchodzą za najbardziej niebezpieczne w Polsce. Wiele miejsc wyrębu jest odciętych od dróg. W takiej pracy drwale są zdani tylko i wyłącznie na siebie nawzajem. Niestety, nie przekłada się to na to, ile zarabia drwal w Bieszczadach.

Cięcie drzewa

Zobacz: Ubezpieczenie mieszkania na wypadek wojny – czy jest możliwe, ile kosztuje?

Ile zarabia pilarz drwal?

W Polsce Lasy Państwowe pozyskują 40 milionów metrów sześciennych drewna na rok. Same maszyny realizują zaledwie 40% tego zapotrzebowania. Za pozostałe 60% odpowiadają ludzie używając pilarek. Z tego powodu drwal, zarobki, jakie ma, powinny się zmienić. Ludzi chętnych do tego zawodu jest coraz mniej. Co ciekawe nawet pracownicy napływowi nie są skorzy do podjęcia takiego zatrudnienia. Specjaliści alarmują, że skala problemu jest ogromna i może skończyć się tragicznie dla polskiej gospodarki. 

Warto zaznaczyć, że osoba, która chce się podjąć pracy jako pilarz, musi w pierwszej kolejności podjąć kurs z egzaminem uprawniającym do wskazanej pracy. Koszt takiego szkolenia razem z zakwaterowaniem waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. To, ile zarabia pilarz drwal, nie rekompensuje tego wysiłku. 

Ile zarabia drwal za granicą?

Wielu Polaków szukając lepszego zarobku wyjeżdża do pracy za granicę. Kraje, dla których pozyskiwanie drewna jest równie ważne, co dla Polski, to Finlandia, Szwecja, Niemcy i Rosja, a poza Europą, Stany Zjednoczone i Kanada. O ile przeliczając zarobki z zachodnich krajów na polskie złotówki, to z pewnością jako drwal za granicą zarobimy więcej, tak nadal jest to niskopłatny i niebezpieczny zawód. Na przykład drwal w USA, musiałby ok. 75% swojej pensji (średnio 3354 USD) przeznaczyć na czynsz za wynajem mieszkania z dwiema sypialniami. Z kolei w Niemczech zarobki są mocno uzależnione od naszego doświadczenia i przepracowanych lat w zawodzie. Osoby początkujące mogą spodziewać się pensji w wysokości ok. 3000 euro miesięcznie, co jest poniżej średniej krajowej.   

Czy praca drwala się opłaca?

Biorąc pod uwagę warunki pracy, zarobki i perspektywy na przyszłość, bardzo szybko można dojść do wniosku, że praca drwala zwyczajnie się nie opłaca. W Polsce drwale są zatrudniani przez prywatne firmy. Z kolei ich usługi są przedmiotem przetargów Lasów Państwowych. To, ile zarobi rębacz, jest uzależnione od kwoty (roboczogodziny) zaproponowanej przez PGL Lasy Państwowe. Niestety te są tak niskie, że nie wystarczają na godne opłacenie pracowników. W tej chwili apeluje się o to, by płaca dobiła chociaż do średniej krajowej (około 5 tysięcy złotych brutto). Czy praca drwala się opłaca? Cóż, tylko wtedy, gdy chcesz zarabiać poniżej przeciętnego poziomu.

Drwal w przerwie od pracy

Zobacz: Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Co atakuje ćma bukszpanowa?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze