Strona głównaInneSoda oczyszczona na pluskwy - czy to skuteczny sposób?

Soda oczyszczona na pluskwy – czy to skuteczny sposób?

Pluskwy w domu… niestety jest to często pojawiający się problem. Swędzące bąble albo plamy krwi na pościeli – to wszystko może być przyczyną niechcianych gości, jakimi są pluskwy. Co odstrasza pluskwy? Czy soda oczyszczona na pluskwy dobrze się sprawdzi? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Sposoby na pozbycie się pluskiew. Czy soda oczyszczona naprawdę działa?

Pluskwy to bardzo uciążliwe owady, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Kąszą we wszystkie partie ciała. Ugryzienie przez pluskwę przypomina ugryzienie przez komara. Opuchlizna może pojawić się u osób uczulonych na tego owada. Głównym pokarmem pluskiew jest krew ludzka. Żer rozpoczynają w nocy, podczas snu. Ugryzienia pojawiają się zazwyczaj w skupiskach. Są bardzo dokuczliwe, dlatego też pojawienie się pluskiew jest dla lokatorów sporym zmartwieniem. Niektórzy uważają, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie zaniedbanie i brud jest wszechobecne. Jest to jednak mit. Wystarczy wnieść je do domu na butach, walizce, a ich rozmnożenie i zadomowienie się nastąpi w niebywałym tempie. Miejsca, w których ich bytowanie jest najczęstsze to hotele, schroniska, komunikacja miejska, pociągi, tramwaje, kino, teatr, sklepy odzieżowe. Zanim dowiesz się czy soda oczyszczona na pluskwy dobrze działa, podpowiemy, jak znaleźć gniazdo pluskiew. Pierwszym krokiem będzie dokładne obejrzenie materaca w łóżku. To właśnie tam mogą mieć swoje królestwo. Pluskwy lubią szczeliny w listwach i ścianach obok łóżka, dlatego te miejsca też należy dokładnie sprawdzić. Niezbędne będzie obejrzenie kratek wentylacyjnych, szczelin pomiędzy meblami, obrazów. Dobrym sposobem na wyłapanie pluskiew będzie zakup specjalnej pułapki. W przypadku dużych gniazd tych robaków, w Twoim domu pojawi się charakterystyczny zapach zgniłych malin. Im bliżej gniazda, tym bardziej intensywny. Niektóre środki chemiczne dostępne w sklepach nie działają na pluskwy, ponieważ wraz z upływem lat, zyskały one na nie odporność. Pluskwy nie radzą sobie w warunkach, gdzie panuje wysoka temperatura. Odkurzanie mieszkania, stosowanie skutecznych środków, mocnych zapachów, także może zmniejszyć populację pluskiew w Twoim domu.

Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek środek, odkurz dokładnie łóżko wraz z materacem, podłogę i wszystkie zakamarki. Po wykonaniu czynności, wymień filtr w odkurzaczu. Ten, którego używałeś, zawiń w worek foliowy i wyrzuć do zewnętrznego kontenera na odpady.

Pościel, piżamy i koce wypierz w 60 stopniach Celsjusza, ponieważ, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wysoka temperatura zabija pluskwy. Dobrze jest zadbać o czystość i zabicie insektów we wszystkich szczelinach. Do tego zadania przyda Ci się myjka parowa, taka, która jest używana do czyszczenia kostki brukowej. Oprócz pozbycia się dorosłych osobników, zabijesz jaja. 

Pamiętaj, że środki owadobójcze są toksyczne i mogą zagrażać zdrowiu człowieka, ze względu na właściwości żrące. Występują w formie sprayu, płynu lub płytki owadobójczej.

Z domowych sposobów na pluskwy świetnie sprawdzą się intensywne zapachy, które dają takie przyprawy jak kurkuma, goździki, mięta. 

Kolejnym świetnym sposobem jest soda oczyszczona na pluskwy. Dobrze jest posypać ją na łóżko, w pobliżu wszystkich szczelin, pozostawić na dłuższy czas, a następnie odkurzyć.

Oprócz sody oczyszczonej, na pluskwy świetnie sprawdza się olejek lawendowy. Działa on odstraszająco.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze