Dyskusja o ekologii od kilku lat zajmuje coraz więcej miejsca w debacie publicznej. Ludzie zaczynają być coraz bardziej świadomi, że jeżeli jako ludzkość nie zaprzestaniemy degradacji środowiska naturalnego, to doprowadzimy do nieodwracalnych zmian klimatycznych, których początki możemy obserwować już dzisiaj. Aby umożliwić naszym dzieciom życie na tej planecie, przeczytajcie poniższy artykuł w którym zawarliśmy czas rozkładu poszczególnych materiałów. Jakie śmieci rozkładają się najdłużej?
Zobacz: Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?
Który rodzaj śmieci rozkłada się najdłużej?
Na pierwszym miejscu listy znajdują się wyroby szklane. Ile rozkłada się szkło? Nie jest to pewne, gdyż pierwsze szklane koraliki, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych, datowane są na 2000 lat p.n.e.. Jest to dowód, że szkło rozkłada się ponad 4000 lat, a niektórzy twierdzą, że nie rozkłada się wcale.
Zazwyczaj nie jest to produkt toksyczny, zagrażający środowisku. Chociaż zależy to od substancji z których zostało wykonane. Jednak wyrzucony w nieodpowiednim miejscu, zanieczyszcza planetę. Zwykła szklana butelka, pozostawiona gdzieś na polu, może się rozkładać kilka tysięcy lat. A gdyby została wrzucona do odpowiedniego pojemnika, mogłaby posłużyć jeszcze tysiące razy.
Szkło, mimo tak długiego rozkładu, jest jednym z najbezpieczniejszych dla planety surowców. Jednak jego produkcja wiąże się z wykorzystaniem bardzo dużej ilości energii, co może wpływać na wyższą emisję gazów cieplarnianych. W przeciwieństwie do plastiku, nie uwalnia do otoczenia trujących związków. Bardzo dobrze sprawdza się do przechowywania żywności i może być recyklingowe nieskończoną ilość razy. Wadami szkła są jednak: jego ciężar, kruchość, a także fakt, iż nie każda szklana rzecz nadaje się do ponownego użytku.
Ile rozkłada się papieros, żyłka wędkarska, guma do żucia?
Będąc na spacerze, rzadko zastanawiamy się, ile może rozkładać się niedopałek papierosa, żyłka wędkarska lub guma do żucia. Nieświadomość tego często a także brak odpowiedniego wychowania doprowadza do wyrzucenia tych odpadów na ziemię bez żadnego pomyślunku. Ludzie nie dostrzegają, że nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale przyczyniają się również do jego degradacji na długie lata.
Ile rozkłada się papieros? Niedopałek papierosa może się rozkładać 5 – 12 lat. Jest to zależne od tego, gdzie został wyrzucony. Przy odpowiedniej pogodzie i wilgotnej glebie papieros może rozłożyć się szybciej niż w środowisku znacznie cieplejszym i suchym. Wyrzucony na ziemię papieros uwalnia do gleby mikroplastik oraz substancje trujące, zagrażające planecie i zwierzętom.

Zobacz: Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?
Ile rozkłada się żyłka wędkarska? Podobne pytanie zostało zadane w “Milionerach”. Brzmiało ono: “Wszystkie te śmieci rozkładają się kilkaset lat, ale najdłużej: pampers, plastikowa torebka, żyłka wędkarska czy aluminiowa puszka?” Pytanie to sprawiło uczestnikowi na tyle duży problem, że musiał skorzystać on z koła ratunkowego. Odpowiedzią na pytanie była żyłka wędkarska, która rozkłada się ponad 600 lat. Warto mieć to na uwadze, gdy następnym razem na rybach pomyślimy o zostawieniu niepotrzebnej żyłki gdzieś na brzegu.
A ile rozkłada się guma do żucia? Wyrzucona w nieodpowiednim miejscu rozkładać się może nawet 5 lat. Tyle samo, ile niedopałki papierosów. Na szczęście rosnąca wśród społeczeństwa świadomość doprowadza do zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie na rynek gum biodegradowalnych, które z przyrody całkowicie znikają w nawet 6 miesięcy.
Ile rozkłada się plastik, plastikowa torebka, metal i inne tworzywa sztuczne?
Plastik jest jedną z najbardziej zanieczyszczających naszą planetę substancji. Wykorzystywany jest w każdej branży na świecie. Od żywności, przez motoryzację, aż po segment kosmetyczny. Używamy go do produkcji opakowań różnego typu, rurek czy ubrań które są łatwo dostępne i proste w użyciu. Niestety jest on również jednym z najbardziej niebezpiecznych odpadów w naszym ekosystemie. Z takich śmieci uwalniany jest mikroplastik, który dostaje się do wody i gleby, a wraz z nią do organizmów żywych. I tak, naukowcy odnajdują w ciele ludzi, zwierząt, ale również i w deszczu, ślady plastiku. Plastik jest wytrzymały, trwały, ale zagraża również człowiekowi. Plastikowe torebki są szczególnie trudne do rozłożenia, gdyż najczęściej są pokryte dodatkowym tworzywem sztucznym. Tworzywo to jest trwałe, trudne do rozłożenia, co robi w bardzo wolnym tempie. Plastik może rozkładać się od 500 do 1000 lat, w zależności od jego rodzaju.

Rozkład metalu jest bardzo powolnym procesem. Jest to rodzaj długotrwałej erozji, która powoduje stopniowe niszczenie materiału. Proces ten spowodowany jest działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zanieczyszczenia. Czas rozkładu metalu zależy od wielu rzeczy, na przykład rodzaju metalu, warunków otoczenia oraz stopnia ekspozycji w otaczających warunkach.
Dla przykładu rdza może zacząć się tworzyć w ciągu kilku miesięcy, jeśli metal narażony jest na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Jednak w przypadku bardziej odpornych metali, takich jak stal, proces ten może trwać nawet do kilku lat, zanim zacznie się rozkładać. Należy pamiętać, że czas rozkładu metalu może być skrócony, jeśli zostanie on poddany zabiegom konserwacyjnym, takim jak lakierowanie czy malowanie. W ten sposób można zabezpieczyć metal przed czynnikami atmosferycznymi i zmniejszyć szybkość jego rozkładu.
W poniższej tabelce przedstawiamy Państwu czas rozkładu innych tworzyw sztucznych.
PIELUCHY JEDNORAZOWE | 250 – 500 LAT |
OPONY | 50 – 80 LAT |
KUBEK STYROPIANOWY | 50 LAT |
ZAPALNICZKA | 100 LAT |
BILET AUTOBUSOWY | 3 MIESIĄCE |
KOSZULKA BAWEŁNIANA | 1 – 5 MIESIĘCY |
KARTONY PO MLEKU | 5 LAT |
STYROPIAN | NIE ULEGA BIODEGRADACJI |
FOLIA ALUMINIOWA | NIE ULEGA BIODEGRADACJI |
BATERIE | 100 LAT |
Musimy dbać o nasze środowisko. Już dzisiaj obserwujemy drastyczne zmiany klimatyczne – na przykład topnienie lodowców – które spowodowane są inwazyjnym działaniem człowieka. Im więcej osób będzie miało świadomość tego, jak bardzo szkodzimy sobie i naszym bliskim, tym częściej będziemy sięgać po ekologiczniejsze rozwiązania, jak np. torba na zakupy wielorazowego użytku. Dbajmy o Ziemię, choćby segregując odpady, bo inaczej pozostaną po nas jedynie tony śmieci.