Drewno to materiał, który bardzo chętnie jest wykorzystywany w domowych aranżacjach wnętrz. Przede wszystkim charakter drewna sprawia, że niekiedy ciężko przejść obok takiej aranżacji obojętnie. Drewniane deski świetnie sprawdzają zarówno w stylach skandynawskich, klasycznym i nowoczesnym. Wykorzystanie takiego materiału powoduje to, że wnętrze otrzymuje ciepło, a w samym pomieszczeniu przebywa się komfortowo. Drewno nadaje się zarówno do pokoju dziennego, salonu, kuchni, a nawet chętnie nie wykorzystywane w trakcie aranżacji łazienek.
Aranżacją, która wykorzystuje drewno i rośnie z roku na rok na coraz to większej popularności jest styl skandynawski. Dlaczego? Przede wszystkim styl ten emanuje przytulnością, która najczęściej pożądana w naszych domach. Za cały ten klimat odpowiada drewno, dlatego warto zdecydować się na drewniane deski na podłogę, obicia futryn, i okien, a nawet na różnorodne dodatki drewniane, które sprawią, że pomieszczenie otrzyma inny wymiar.
Drewno ma wiele zastosowań, najczęściej wykonuje się z nich meble, podłogi, drzwi, różne ramki, lampy i wiele innych przedmiotów. Drewno z odzysku i deski są dostępne niemal w każdym większym markecie budowlanym. Często jednak zdarza się sytuacja, w których drewno pod wpływem wilgoci, ulega odkształceniu. Wtedy pojawia się pytanie, jak wyprostować deskę, i na co uważać podczas prostowania drewna? W dalszej części wpisu odpowiemy na te pytania.
Jak wygląda prostowanie deski?
W takim razie, jak wygląda prostowanie deski drewnianej? Na co zwracać uwagę, i jak się za to zabrać? Drewniane deski mają to do siebie, że potrafią się wypaczyć i ulegają odkształcaniu. Najczęściej na proces wypaczania ma wpływ m.in. mycie desek, czy nadmierna wilgoć. Wbrew pozorom, taka właściwość posiada pewne zalety. Najczęściej wykorzystuje się ten proces przy tworzeniu drewnianych konstrukcji, w tym łodzi. Jednak co w przypadku, gdy elementy kuchenne, tj. deska do krojenia uległa odkształceniu? Jak wygląda prostowanie takiej deski? Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają wyprostowanie drewnianych elementów. W przypadku drewnianej deski do krojenia, w pierwszej kolejności zaczynamy od przygotowania miski, do której zmieści się deska, i które po uzupełnieniu wodą, zanurzy się w całości. W tym celu, warto skorzystać z blachy do pieczenia ciasta. Przystępując do prostowania deski, wlewamy do blachy wodę, a następnie wkładamy do niej deskę. Całość należy zostawić na 12 godzin. Najlepiej zalać deskę wieczorem i zostawić na noc. W trakcie procesu drewno nasiąka całkowicie wodą, z kolei struktura deski staje się o wiele bardziej elastyczna. W ten sposób możemy przystąpić do prostowania deski. Tak więc kładziemy nasiąknięta wodą deskę na twardą powierzchnię, a następnie przyciskamy deskę ciężkim, płaskim przedmiotem. Można wykorzystać garnek z wodą. Całość zostawiamy na kolejne 12 godzin. Po upływie czasu, proces prostowania deski powinien dobiec końca, nasza drewniana deska powinna już być wyprostowana.
Problem z odkształceniem drewnianej deski polega na tym, że taka deska jest najczęściej myta pod bieżącą wodą, lub często wkładamy ją do zmywarki. Następnie umieszczamy deskę na suszarkę, i czekamy na to, aż wyschnie. Wbrew pozorom należy unikać tej czynności. Bowiem w trakcie osuszania się drewna następuje proces wypaczania. Jeżeli zależy nam na tym, aby uniknąć w przyszłości prostowania drewnianej deski, istnieje pewien sposób. Ciekawym sposobem na uniknięcie wypaczania drewna jest mycie deski – octem kuchennym. Ocet charakteryzuje się właściwościami dezynfekującymi powierzchnię. W związku z tym warto przygotować mieszankę octu z wodą. Taką mieszanką spryskujemy drewnianą deskę, a następnie czyścimy powierzchnię zwykłym ręcznikiem.
Innym sposobem na uniknięcie wypaczania drewna jest zastosowanie mieszanki cytryny i soli. Cytryna również posiada właściwości, które zwalczają bakterie oraz zanieczyszczenia. W ten sposób© unikamy mycia deski pod bieżącą wodą.