Każdego roku tysiące uczniów staje przed trudnym wyborem dalszej drogi swojego rozwoju. Nauka, wybór przedmiotów na maturę, wymagania kierunków na uczelniach – to tylko ułamek tego, ile kwestii jest do rozważenia. W nieco innej sytuacji jest młodzież, która zdecydowała się na naukę w technikach zawodowych, przeczuwając, co chciałaby robić w przyszłości. Uczniowie takich szkół mogą od razu podjąć zawód albo kontynuować naukę na studiach. Co można robić po technikum budowlanym? Jakie studia warto podjąć?
Zobacz: Uprawnienia elektryczne -rodzaje do czego uprawniają
Co można robić po technikum budowlanym?
Zamiłowanie do majsterkowania, rysunku, techniki czy składania modeli, to dobry powód, aby zdecydować się na technikum budowlane. Jeśli więc jesteś osobą, która podjęła się nauki w technikum budowlanym ze względu na swoje zainteresowania, to zapewne po skończeniu szkoły, chciałbyś wykorzystać zdobyte umiejętności w pracy.
Co można robić po technikum budowlanym? Profil osoby, która zakończyła swoją edukację w takiej placówce, to specjalista, który jest w stanie nadzorować i zorganizować proces budowlany, jak też dopilnować jego bezpiecznego przebiegu. Nie jest mu obce sporządzanie dokumentacji budowlanej i kosztorysów, a w dobie cyfryzacji również posługiwanie się odpowiednimi oprogramowaniami, by wykonywać swoje obowiązki.
To, co można robić po technikum budowlanym, to nie tylko praca stricte budowlana. Współczesny rozwój budownictwa wymaga od przyszłych adeptów tej branży dogłębnej znajomości poszczególnych jej sektorów. Stąd coraz częściej w ramach programu nauczania danych placówek edukacyjnych można wybrać konkretną specjalizację, jak na przykład:
- technik budownictwa,
- technik budowy dróg,
- monter sieci i instalacji sanitarnych, technik inżynierii sanitarnej, technik gazownictwa,
- monter budownictwa wodnego, technik budownictwa wodnego,
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik energetyk,
- technik renowacji elementów architektury,
- technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych,
- technik geodeta,
- technik chłodnictwa i klimatyzacji,
- technik robót wykończeniowych w budownictwie.

To, co można robić po technikum budowlanym, będzie zależne od naszych umiejętności, praktyk zrealizowanych w trakcie nauki oraz tego, jakie egzaminy końcowe się zdało. Po takiej szkole można podjąć pracę jako murarz-tynkarz, betoniarz-zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, ale można też zatrudnić się w biurze projektowym, zajmować się kosztorysami, pracować na budowie jako wykonawca, zostać kierownikiem robót budowlanych, a nawet założyć własną firmę budowlaną.
Zobacz: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: zarobki
Jakie studia po technikum budowlanym?
W przypadku, gdy technikum budowlane nie zaspokoiło w pełni twojego głodu wiedzy, warto przemyśleć kontynuowanie nauki na studiach. Decyzja o tym, jakie studia po technikum budowlanym najlepiej wybrać, zależy od tego, czy interesuje cię, ogólna wiedza, czy jakaś konkretna związana z tą branżą dziedzina. W pierwszym przypadku można po prostu pójść na budownictwo, gdzie są takie specjalności jak:
- budownictwo dróg i mostów,
- budownictwo kolejowe,
- budownictwo mieszkaniowe,
- budownictwo wodne,
- inżynieria lądowa,
- konstrukcje aluminiowo-szklane,
- konstrukcje budowlane,
- zarządzanie inwestycjami.

Wybierając studia, warto też sprawdzić, czy program realizowany na danym kierunku da nam możliwość zdobycia odpowiednich uprawnień budowlanych lub zbliży nas do ich uzyskania. Wtedy zastanawiając się nad tym, jakie studia po technikum budowlanym brać pod uwagę, to na pierwszy plan wysuwają się takie kierunki jak:
- architektura,
- architektura i urbanistyka,
- inżynieria lądowa,
- inżynieria środowiska,
- budownictwo hydrotechniczne,
- inżynieria i gospodarka wodna,
- melioracja,
- transport,
- elektrotechnika,
- automatyka i robotyka,
- elektroenergetyka,
- górnictwo,
- geologia,
- inżynieria wojskowa,
- telekomunikacja,
- energetyka.
Oczywiście podana lista nie jest wyczerpana. Uczelnie w Polsce różnią się między sobą specjalnościami na kierunkach oraz tym, jak wygląda ich program nauczania. Dodatkowo dobrze mieć na uwadze, że poszczególne jednostki naukowe od czasu do czasu zmieniają swoją ofertę. Część kierunków może zniknąć, a z czasem mogą pojawić się nowe, które będą bardziej adekwatne do wymagań współczesnego świata.
Po ukończeniu studiów poza tytułem inżyniera, a być może później też magistra, można ubiegać się o odpowiednie uprawnienia. Chętna osoba musi wtedy zgłosić się do komisji PIIIB oraz ARP, która sprawdza, czy dany kandydat posiada odpowiednie umiejętności na podstawie suplementu do dyplomu lub zaświadczenia o przebiegu studiów. Wykaz kierunków właściwych do uzyskania uprawnień można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Zobacz: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: zarobki