Strona głównaPoradyPomniki chrząszcza w Szczebrzeszynie - warto zobaczyć?

Pomniki chrząszcza w Szczebrzeszynie – warto zobaczyć?

W Szczebrzeszynie Chrząszcz brzmi w trzcinie. Wie o tym każde dziecko, które poznało popularny wiersz jana Brzechwy. Jest to przy okazji doskonały przykład polskiego łamańca językowego, który sprawia trudność niejednej osobie próbującej wypowiedzieć popularne słowa. Główny bohater rymowanego utworu doczekał się nawet swojego pomnika w Szczebrzeszynie. Gdzie go można oglądać? Czy warto zboczyć z drogi, żeby zrobić sobie z nim zdjęcie?

Zobacz: Dom z muru pruskiego – co to jest i czy warto?

Gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie?

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie. Wiemy o tym doskonale. W mieście rzeczywiście jeden z pomników można spotkać nad wodą, niedaleko głównego rynku w mieście. Jest to okazała rzeźba wykonana z jednego fragmentu lipy.

Projekt był pomysłem profesora Zygmunta Jarmuła. Został zrealizowany w 2002 roku przez uczniów liceum plastycznego w Zamościu. I jest to w rzeczywistości pierwszy pomnik Chrząszcza, jaki powstał w Szczebrzeszynie. Jednak nie najbardziej popularny.

W samym centrum Szczebrzeszyna, w doskonałej lokalizacji, można zaobserwować 2-metrową rzeźbę odlaną w brązu. Stoi tam od 2011 roku, a każdy turysta, który znajduje się w pobliżu czuje się zobligowany do zrobienia sobie zdjęcia z popularnym bohaterem wiersza.

Co ciekawe, każdy Chrząszcz ubrany jest we frak, a w odnóżach trzyma skrzypce. Ma to symbolizować jego eleganckie brzęczenie, które tak zachwyciło woła.

Czy warto zobaczyć pomniki chrząszcza w Szczebrzeszynie?

Żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Chrząszczem ze Szczebrzeszyna konieczne jest delikatne zboczenie z trasy. Wymaga to czasu, który należy poświęcić na oglądanie okolicy oraz spacer. Jednak zdecydowanie jest to atrakcja, którą warto sprawdzić.

Szczególnie, że całość usytuowana jest w atrakcyjnej okolicy i sprawia wrażenie niezwykle spokojnej. Podczas nerwowej trasy można się tutaj zatrzymać i zaznać odrobiny spokoju.

Dlaczego w Szczebrzeszynie są dwa pomniki Chrząszcza?

Jak właściwie doszło do sytuacji, kiedy w Szczebrzeszynie można znaleźć aż dwa pomniki Chrząszcza? Jest to bardzo proste. Pierwszy z nich znajduje się nieco na uboczu i został wykonany przez uczniów. Mimo to wszyscy doskonale zdawali sobie sprawę z potencjału, jaki się za tym kryje. Dlatego postanowiono o postawieniu drugiego, wykonanego z bardziej trwałego materiału pomnika. W ten sposób mieszkańcy Szczebrzeszyna chcą upamiętnić pisarza, który przyczynił się do popularności tej niewielkiej miejscowości zlokalizowanej na drodze do Zamościa. 

Źródło: szczebrzeszyn.info

Zobacz: Robot koszący — czy warto go kupić?

Jak brzmiał słynny wiersz o Chrząszczu ze Szczebrzeszyna?

Szczebrzeszyn jest znany z wiersza Jana Brzechwy, w którym opowiada on o zabawnej historyjce, jaka mogła wydarzyć się pomiędzy zwierzętami w Szczebrzeszynie. Najlepszym sposobem na poznanie jej jest po prostu przeczytanie wiersza, który znajduje się poniżej. Jest to doskonały łamaniec językowy, dlatego warto przeczytać te kilkanaście linijek tekstu głośno. Dobrej zabawy! 

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie 

I Szczebrzeszyn z tego słynie.

Wół go pyta: „Panie chrząszczu,

Po co pan tak brzęczy w gąszczu?”

„Jak to – po co? To jest praca,

Każda praca się opłaca”.

„A cóż za to pan dostaje?”

„Też pytanie! Wszystkie gaje,

Wszystkie trzciny po wsze czasy,

Łąki, pola oraz lasy,

Nawet rzeczki, nawet zdroje,

Wszystko to jest właśnie moje!”

Wół pomyślał: „Znakomicie,

Też rozpocznę takie życie”.

Wrócił do dom i wesoło

Zaczął brzęczeć pod stodołą

Po wolemu, tęgim basem.

A tu Maciek szedł tymczasem.

Jak nie wrzaśnie: „Cóż to znaczy?

Czemu to się wół próżniaczy?!”

„Jak to? Czyż ja nic nie robię?

Przecież właśnie brzęczę sobie!”

„Ja ci tu pobrzęczę, wole,

Dosyć tego! Jazda w pole!”

I dał taką mu robotę,

Że się wół oblewał potem.

Po robocie pobiegł w gąszcze.

„Już ja to na chrząszczu pomszczę!”

Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,

Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.

Planujecie wybrać się do Szczebrzeszyna i zrobić zdjęcie ze słynnym Chrząszczem? Warto się nim później pochwalić w swoich mediach społecznościowych.

Zobacz: Ile trwa i kosztuje kurs na wózki widłowe – czy warto?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze