HomeArchitekturaJak zrobić dach dwuspadowy – wskazówki od Florian Centrum

Jak zrobić dach dwuspadowy – wskazówki od Florian Centrum

Dach dwuspadowy jest jednym z najczęściej spotykanych typów konstrukcji. Choć przez pewien czas stracił na popularności na rzecz bardziej skomplikowanych rodzajów pokrycia dachowego, dziś wraca do łask. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dach złożony z dwóch połaci jest nie tylko funkcjonalny oraz tańszy w montażu niż inne rozwiązania, ale również bardziej estetyczny.

Nowoczesne dachy dwuspadowe – czym się cechują?

Dwuspadowy dach, zgodnie z nazwą, składa się z dwóch elementów – połaci, które mogą być ze sobą połączone pod różnymi kątami. Różne może być też pokrycie dachu, które się na nich znajdzie — w kwestii materiałów wykończeniowych inwestorzy mają spory wybór.

Wśród aktualnych trendów szczególnie wyraźne są neutralne kolory oraz oszczędne zastosowanie zdobień i detali. Stałą zasadą w przypadku prostego dachu dwuspadowego pozostaje to, że jego pokrycie powinno współgrać z elewacją pod względem kolorystycznym i stylistycznym.

Etapy budowy dwuspadowego dachu

Do konstrukcji dachu dwuspadowego wykorzystywany jest szkielet, czyli więźba dachowa. Najczęściej jest ona wykonana z drewna. W zależności od tego, jak zostanie ułożona, możemy mieć do czynienia z dachem szczytowym lub dachem siodłowym.

Rodzaj konstrukcji nośnej uzależniony jest od wielkości dachu i kąta nachylenia połaci. W przypadku mniejszych płaszczyzn nie ma konieczności stawiania podpór pośrednich, dzięki czemu można zyskać przestronne poddasze użytkowe.

Pokrycie więźby dachowej może być wykonane z różnych materiałów – w tym popularnej dachówki ceramicznej i blachodachówki. Całość uszczelnia się folią dachową lub deskowaniem, które zabezpieczają przed przenikaniem wody w postaci skroplin do wnętrza budynku. Jest to proces krycia wstępnego.

W okapie dachu dwuspadowego znajduje się orynnowanie oraz elementy takie, jak pas podrynnowy i nadrynnowy, które są niezbędne do efektywnego odprowadzania wody deszczowej.

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Układ dachu dwuspadowego może być zróżnicowany. Możemy wybrać między innymi pożądany kąt nachylenia połaci. Ostro zakończony szkielet dachu zapewni łatwe odprowadzanie wody opadowej. Ponadto, istnieje możliwość wygospodarowania pod nim sporej powierzchni użytkowej. Podczas wyboru konkretnego rozwiązania zawsze warto brać pod uwagę całą bryłę budynku i jej ostateczny wygląd. Dotyczy to zarówno rozpiętości dachu, jak i jego kształtu.

Jeśli natomiast interesuje Cię budowa domu o mniej typowej formie, możesz zadecydować się na dach dwuspadowy niesymetryczny. Możesz także wybrać pokrycie dachowe o nowoczesnym wyglądzie, które podkreśli wyjątkowość obiektu.

Konstrukcja dachu powinna być jednak zawsze dopasowana do długości budynku i wytrzymałości ścian nośnych, ponieważ to właśnie na nich opierają się krokwie.

Zalety dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy ma wiele zalet, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Taka konstrukcja zapewnia:

  • energooszczędność — mniej połaci to mniejsze straty ciepła,
  • łatwe odprowadzanie wody — może swobodnie ściekać po połaciach dachowych,
  • niższe koszty — budowa dachu wymaga mniejszej ilości materiałów,
  • uniwersalność — projekt dachu można dopasować do wielu typów budynków,
  • łatwiejsze układanie pokrycia dachowego niż w przypadku innych typów dachów,
  • estetykę — prosta forma niemal zawsze dobrze się prezentuje.

Kolejnym plusem jest to, że w przypadku dachu dwuspadowego istnieje duży wybór, jeśli chodzi o jego wszelkie parametry. Co więcej, można także wstawić okna dachowe, które pozwalają na urządzenie przestrzeni użytkowej na poddaszu.

Dach dwuspadowy – dla kogo jest przeznaczony i gdzie się sprawdzi?

Dach dwuspadowy jest niezwykle uniwersalny, dlatego sprawdzi się niemal w każdym rodzaju budynku. Idealnie wpisuje się w trend promujący proste formy i oszczędność w zdobieniach. Jego zaletą jest także niski koszt wykonania i możliwość zastosowania wielu różnych pokryć dachowych.Wśród polecanych rozwiązań znajduje się między innymi nowoczesna blachodachówka wykonana z wysokiej jakości materiałów. Szukasz takich produktów? Przejrzyj ofertę firmy Florian — lidera w dziedzinie produkcji pokryć dachowych.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze