Warunkiem sprawnie działającej instalacji elektrycznej jest nie tylko prawidłowe rozprowadzenie przewodów i umiejscowienie ich w rozdzielnicy. Równie ważne jest poprawne i profesjonalne osadzenie puszek elektrycznych w ścianie. Nie można robić ich na oślep, w dowolnie wybranym miejscu. Ponadto, wyznaczanie miejsc pod puszki elektryczne musi być zgodne z obowiązującymi normami. Właśnie z tego względu najczęściej zlecamy wykonanie tego zadania elektrykom.
W sklepach spotkamy się z dwoma rodzajami puszek elektrycznych. Najpopularniejszymi, montowanymi powszechnie w domach, są puszki podtynkowe. To właśnie one będą wymagały odpowiedniego osadzenia, przy użyciu konkretnych narzędzi. Drugim typem są pozostawione na widoku puszki natynkowe, których montaż jest znacznie prostszy. W takim razie jak zamontować puszkę elektryczną?
Kto jest odpowiedzialny za osadzanie puszek elektrycznych?
Chociaż przygotowanie powierzchni pod osadzenie puszki elektrycznej wymaga ingerencji w powierzchnię ściany, a nie tylko ułożenia przewodów, sprawa jest dosyć prosta. Elektryk, który podjął się wykonania instalacji elektrycznej w domu czy w firmie, powinien ten temat poprowadzić do końca. Efektem jego działań, po zakończeniu zlecenia, powinno być osadzenie puszek elektrycznych przed tynkowaniem. Według historii inwestorów, opisywanych szeroko na forach internetowych wynika, że zdecydowana większość elektryków pozostawia tę pracę przychodzącym po nich tynkarzom. Tynkarz jednak nie ma obowiązku wiedzieć, zgodnie z jakimi normami oraz w jaki dokładnie sposób puszka powinna zostać osadzona w ścianie. Jak często przekonują się inwestorzy, elektrycy wykonujący prawidłowe osadzanie puszek elektrycznych przed tynkowaniem, liczą sobie za to dodatkowe wynagrodzenie. Średnie ceny to około 20 złotych brutto za jeden punkt. Nie da się ukryć, że przy instalacji puszek w całym domu robi się z tego dość pokaźna suma.
Jak osadzić puszki elektryczne?
Do prawidłowo wykonanego osadzania puszek elektrycznych potrzebne są odpowiednie narzędzia. Wykorzystany do tego celu przyrząd do osadzania puszek elektrycznych ma niebagatelne znaczenie. Do zrobienia otworu po wykonaniu uprzednich pomiarów, można wykorzystać tradycyjne otwornice oraz młotowiertarki. Na rynku są dzisiaj dostępne jednak znacznie wygodniejsze, specjalne przyrządy do osadzania puszek elektrycznych. Narzędzia te dopasowane są do potrzeb, mogą więc przygotować otwory pod dwie, trzy, cztery, a nawet pięć puszek ustawionych rzędowo. Co więcej, producenci zapewniają o lekkości narzędzia, jego ergonomicznym kształcie i braku konieczności korzystania z innych przyrządów.
Osadzanie puszek elektrycznych przed tynkowaniem w litej ścianie
Wykorzystując tradycyjne metody, po określeniu punktów dla puszek elektrycznych należy wykonać odpowiedniej wielkości otwory. Dobrym przyrządem do osadzania puszek elektrycznych będzie zwykła młotowiertarka oraz otwornica. Standardowa, zewnętrzna średnica pojedynczej puszki to około 63 mm, wewnętrzna – 60 mm. Z tego względu otwór, jaki wykonamy, powinien mieć średnicę nie mniejszą, niż 65 mm. Głębokość osadzenia puszki uzależniona jest przez jej rodzaj. Dla płytkich puszek wystarczającą głębokością będzie 41 mm, dla głębokich – 61 mm. Ostatecznie puszki mają być za pomocą zaprawy osadzone tak, aby nie wystawały poza krawędź ściany.
Montaż puszek elektrycznych w płytach gipsowych
W przypadku pustych ścian, czyli wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, musimy nabyć odpowiednie puszki dedykowane właśnie do takich konstrukcji. Montaż puszek elektrycznych w płytach gipsowych jest prostszy niż w litej ścianie. Tutaj odpowiednim przyrządem będzie wkrętarka z otwornicą o średnicy odpowiadającej średnicy montowanej puszki. Przy montażu puszek elektrycznych w płytach gipsowych nie potrzebujemy zaprawy. Puszkę osadzamy bezpośrednio w otworze, a następnie przykręcamy je śrubami za pomocą wkrętaka krzyżakowego. Śruby, jakimi przykręcane są puszki, mają na końcach specjalne blokady w postaci łapek. Ważne, aby nie przykręcać ich za mocno.