Własnoręcznie robione meble, poza tworzeniem bardzo ciekawych wystrojów, dają nam też dużo satysfakcji. Jest wiele sposobów na tworzenie mebli, do wyboru jest ogrom materiałów oraz narzędzi, które mogą nam w tym pomóc. Popularne jest własnoręczne tworzenie mebli takich jak łóżka, szafy, ławki, stoły czy też krzesła, a także ozdób przeznaczonych zarówno do wystroju wewnętrznego jak i zewnętrznego. Jednym sportu często własnoręcznie tworzonych mebli ogrodowych jest huśtawka, która przydaje się, zwłaszcza jeśli mają z niej korzystać małe dzieci. Są różne rodzaje huśtawek, każdy projekt może się więc od siebie różnić. Różne projekty oraz instrukcje dotyczące budowania ogrodowych możemy znaleźć w internecie, zarówno w formach artykułów, jak i w formie pliku PDF. Jeśli chcemy zbudować małą huśtawkę tylko dla dzieci, będziemy potrzebować innej ilości materiałów, niż do zbudowania typowej, dużej huśtawki ogrodowej. Najpopularniejsze huśtawki tworzone są z drewna, jednak można je również tworzyć z metalu, czy innych odpowiednich do tego materiałów.
Projekt huśtawki ogrodowej
W internecie możemy znaleźć wiele projektów huśtawek ogrodowych, zarówno drewnianych jak i metalowych. Jeśli mamy w głowie własny projekt, musimy dokładnie wyliczyć i dopasować wymiary poszczególnych elementów, tak by cała konstrukcja była trwała i stabilna. Kiedy sami projektujemy huśtawki ogrodowe, warto zdać się na poradniki w internecie, tak bym nie popełnić przy tym żadnych błędów, które mogłyby się później przełożyć na niewłaściwe funkcjonowanie huśtawki. Wiele osób woli więc skorzystać z gotowych projektów, które dostępne są na stronach internetowych, oraz często są możliwe do pobrania w formie plików PDF. Pliki PDF nie zawsze trzeba pobierać, jednak odpowiedni program gwarantuje ich lepszy odczyt.
Jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową?
Pierwszym krokiem w zrobieniu drewnianych huśtawki ogrodowej, jest dokładne zaplanowanie i zaprojektowanie konstrukcji. Następnie powinniśmy przygotować niezbędne do wykonania huśtawki materiały, a także narzędzia tj. wiertarko wkrętarkę. Zazwyczaj ogrodowe huśtawki opieramy na bokach ułożonych w kształcie litery „A”, co sprawia, że konstrukcja jest stabilna. By stworzyć boki huśtawki, będziemy potrzebować po dwóch długich desek czy też belek, oraz jednej krótszej belki poprzecznej, która łączy dwie główne podpory po każdej stronie. Belki podporowe łączymy ze sobą za pomocą odpowiednich narzędzi i kładziemy na nie kolejną belkę, która będzie służyć jako miejsce do zawieszenia huśtawki, a także będzie łączyć oba boki. Podczas robienia huśtawki ogrodowe jest z drewna, poleca się zakotwiczenie jej w ziemi, tak by nie przechylała się podczas użytkowania, oraz w wypadku silnych wiatrów. Przygotowane w ten sposób główne filary huśtawki powinniśmy pomalować impregnatem do drewna, tak by zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi. Następnie powinniśmy zamontować haki, które będą podtrzymywały łańcuchy z siedziskiem. Łańcuchy I siedziska do huśtawek, są dostępne w każdym sklepie budowlanym, jednak siedziska można wykonać samemu przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Wymiary drewnianej huśtawki ogrodowej
Najczęściej budowane huśtawki ogrodowe mają wymiary odpowiadające dwóm metrom szerokości i mniej więcej tej samej wysokości. Belkę stabilizującą powinniśmy montować nieco niżej niż w połowie wysokości konstrukcji, czyli na wysokości około 90 cm.
Wymiary siedziska huśtawki ogrodowej
Wymiary siedziska huśtawki ogrodowej zależą od naszej własnej wyobraźni, oraz od rozmiaru huśtawki. Siedzisko powinno być wygodne, oraz na tyle szerokie i długie, byśmy czuli się na nim komfortowo. Ważne jest, by nie było zbyt długie, ponieważ może wtedy zderzać się z innymi elementami huśtawki, co może nam utrudniać korzystanie z tego mebla. Wymiary siedziska do huśtawki ogrodowej, powinniśmy dobrać pod wielkość huśtawki, tak by te dwa elementy były kompatybilne.
Jak zrobić metalową huśtawkę ogrodową?
Do wybudowania trwałej, metalowej huśtawki ogrodowej będziemy potrzebowali materiałów takich, jak metalowe stojaki, które mają posłużyć jako ściany boczne, ustawione w sposób zależny od preferencji; żelazne pręty, łańcuchy, odpowiednie zapięcia, oraz niezbędne części montażowe, a także środki zabezpieczające metal przed działaniem czynników atmosferycznych. Niezbędne będzie również odpowiednio przygotowane siedzisko. Do łączenia ze sobą rami poszczególnych elementów, potrzebne nam będą urządzenia spawalnicze, dlatego też jeśli planujemy się do tego zabrać, warto pomyśleć o pomocy kogoś doświadczonego, oraz dodatkowej formie ochrony. Gdy skręcimy całą ramę huśtawki, należy zamontować zapięcia czy też karabińczyki do założenia łańcucha. Ostatnim elementem jest założenie siedziska, które powinno być odpowiednio dopasowane do reszty huśtawki.
Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek?
Robienie siedziska do huśtawki ogrodowej z kantówek, może okazać się bardzo dobrym pomysłem, ponieważ są to deski bardzo dobrze przygotowane do tego typu konstrukcji. Należy pamiętać, że kantówki powinno się zaimpregnować, by utrzymać je w jak najlepszym stanie na jak najdłużej. Cała konstrukcja huśtawki może być stworzona zarówno z drewna, jak i z metalu, powinno się jednak zwrócić uwagę na to, że siedzisko stworzone z kantówek musi być dopasowane rozmiarem do reszty huśtawki. Kantówki można ze sobą skręcić za pomocą wiertarki, wzmacniając konstrukcję dodatkowymi drewnianymi podporami.
Jak gruby łańcuch wybrać do huśtawki ogrodowej?
To jak gruby łańcuch do huśtawki ogrodowej wybrać, zależy od rozmiaru siedziska oraz reszty konstrukcji. Im większa huśtawka, tym grubszy łańcuch powinno się wybrać, ponieważ musi wytrzymać większy nacisk. Standardowo do zwykłych huśtawek ogrodowych używa się łańcucha o grubości 5 mm.