Strona głównaOgrzewanieCzy w piecu na ekogroszek można palić miałem?

Czy w piecu na ekogroszek można palić miałem?

Mimo że od odcięcia się od rosyjskiego i białoruskiego węgla – które dało początek deficytom i wysokim cenom opału – miało miejsce 9 miesięcy temu, to kryzys energetyczny jak trwał, tak trwa. Radzić trzeba sobie na różne sposoby – na przykład przez zmianę rodzaju paliwa na tańszy. Jeśli paliłeś dotychczas ekogroszkiem i zastanawiasz się, czy w piecu na ekogroszek można palić miałem, który jest tańszy, to zapraszam do lektury.

Zobacz: Spieki w piecu na ekogroszek – jak zlikwidować, dlaczego powstają?

Czy w piecu na ekogroszek można palić miałem? Odpowiedź eksperta 

Odpowiedz na pytanie, czy w piecu na ekogroszek można palić miałem, jest niejednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ w część kotłów można to robić, a w części raczej się nie powinno z uwagi na możliwość jego uszkodzenia mechanicznego. Jednak miał jest o wiele tańszy od ekogroszku i ludzie używali go w swoich piecach na ekogroszek jeszcze zanim ceny wywindowały. Część jako główne paliwo, a część jako domieszkę do droższego ekogroszku.

Są osoby, które skarżą się na ten rodzaj opału spalany w ich piecach na ekogroszek. Są to w szczególności ludzie, którzy mają kotły retortowe. Drobinki miału zapychają bowiem kanał powietrzny, przez co nadmuch jest zablokowany. Może to doprowadzić do poważnej awarii pieca. 

Ekogroszek

Eksperci odradzają spalania miału w kotłach retortowych, chyba że ma się palnik II generacji. To samo dotyczy pieców z podajnikiem ślimakowym – te też powinny być II generacji. Jeśli masz kocioł z podajnikiem tłokowym, to palenie miałem, nie powinno stwarzać u Ciebie problemów natury technicznej. Jednak wszystko zależy od jakości zakupionego przez Ciebie paliwa, od tego, czy ma ono jakieś domieszki, których być nie powinno, czy od tego, jaką ma ono zawartość wilgoci. Zapoznaj się  z instrukcją Twojego kotła i sprawdź, czy można w nim palić miałem.  

Pamiętaj, że niska cena miału jest wynikiem jego słabej jakości, która może doprowadzić do różnych problemów na palniku. Mogę one obniżyć wydajność opału i zjeść Ci sporo nerwów. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem miału

  • Zdarza się, że nieuczciwi handlarze dodają do niego niepalne dodatki, które sztucznie zawyżają wagę sprzedawanego przez nich opału. Dzieje się tak oczywiście nie tylko w przypadku miału – ekogroszku czy węgla również. Jednak miał ma bardzo drobną frakcję, przez co trudniej zauważyć w nim dodatki w postaci np. gruzu. 
  • Miał ma znacznie wyższą zawartość popiołu – od 10 do nawet 30%.
  • Palenie nim jest trudniejsze, ponieważ wiele miałów podczas spalania tworzy spieki.
  • Sporo osób moczy miał, aby opóźnić zapłon i zmniejszyć pylenie przy zasypywaniu. Opał ten bardzo szybko się rozpala i mocno kopci, przez co dodaje się do niego wody, aby trochę spowolnić ten proces. Radzę się jednak porządnie zorientować, w jaki sposób powinno się moczyć miał (ma na to wpływ m.in. Twój kocioł), bo niestety, ale to działanie może doprowadzić do zawilgocenia ścian. 
  • Jeśli postanowisz moczyć miał, to na pewno zaopatrz się we wkład kominowy.

Już wiesz, czy w piecu na ekogroszek można palić miałem. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie masz kocioł i czy wiesz, jak obchodzić się z tym rodzajem paliwa. Daj znać w komentarzu, czy zdecydowałeś się zakupić jakąś jego mniejszą ilość na próbę. Jeśli tak, to czy mieszasz go z ekogroszkiem, czy stał się on Twoim głównym opałem?

Zobacz: Dlaczego spada ciśnienie wody w piecu gazowym? Na przykładzie urządzenia Viessmann

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze