Strona głównaOZEFotowoltaika a rozliczanie się z zakładem energetycznym

Fotowoltaika a rozliczanie się z zakładem energetycznym

Instalacja fotowoltaiczna to szansa po pierwsze na pozyskanie prawdziwie zielonej energii, a po drugie — także na spore oszczędności. Nie dziwi zatem, że panele na dachu domów i firm cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które rozważają ich montaż, zastanawiają się jednak, jak wygląda rozliczenie energii elektrycznej w przypadku korzystania z energii słonecznej. 

Rozliczenie energii z fotowoltaiki — osoby prywatne

Prosumentem, czyli osobą, która wytwarza prąd, może być nie tylko właściciel nieruchomości. Przepisy dotyczą także firm, spółdzielni, szkół etc. Prosument z zakładem energetycznym rozlicza się na podstawie tak zwanego rozliczenia prosumenckiego. Polega ono na oddawaniu do sieci energii, która nie zostanie przez danego gospodarstwo zużyta. W zamian można ją odzyskać w czasie, kiedy wyprodukowanie własnej nie będzie możliwe. Rozliczenie energii z fotowoltaiki brzmi więc bardzo prosto. Jednak w rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane. 

Rozliczenie energii elektrycznej w przypadku osób fizycznych następuje zgodnie z zasadami Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Tak więc osoba prywatna może bezpłatnie odebrać 80% oddanej energii jeżeli ma instalację do 10 kW oraz 70% energii, jeżeli instalacja ma moc przewyższającą 10 kW. Skąd wiadomo, ile to będzie? W tym celu instaluje się licznik dwukierunkowy. Rozliczenie odbywa się po 365 dniach, na podstawie odczytów. Oddana nadwyżka, która nie zostanie wykorzystana, po roku przepada. Jednak prosument na bieżąco może śledzić, ile energii wyprodukował, a ile pobrał dzięki comiesięcznym fakturom. Rozliczenie energii z fotowoltaiki uwzględnia bilans energii z uwzględnieniem współczynnika ilościowego. Właściciel licznika nadal ponosi jednak opłaty stałe, takie jak opłaty przesyłowe, jakościowe oraz przejściowe. W cenie jest wówczas utrzymanie dostępu do sieci energetycznej. 

Fotowoltaika dla firm — rozliczenie 

W przypadku firm, rozliczenie energii z fotowoltaiki wygląda nieco inaczej. W tej sytuacji nie dochodzi do magazynowania prądu (oczywiście magazynowania rozumowanego tylko przenośnie), który można potem odebrać. Rozliczenie fotowoltaiki u przedsiębiorców polega na sprzedaży nadmiaru energii zakładowi energetycznemu. Za każdą kilowatogodzinę otrzymuje się kwotę około 16 groszy netto. Nie jest to zbyt wysoka suma. Z tego powodu opcja rozliczania fotowoltaiki dla gospodarstw domowych jest zdecydowanie bardziej korzystna. Należy wziąć pod uwagę, że czas, kiedy panele wytwarzają mniejszą ilość energii, jest w skali roku całkiem rozbudowany. Sprzedaż prądu nie jest szczególnie opłacalna. Dlatego podczas projektowania instalacji dla przedsiębiorstw warto zrobić to w taki sposób, aby nie generować nadwyżek i zaspokajać tylko własne zapotrzebowanie na prąd. Oznacza to więc, że nadal korzystnie jest instalować fotowoltaikę dla firm. Rozliczenie jednak najlepiej jest wykonywać na bieżąco, to znaczy zużywać całą wyprodukowaną przez siebie energię na potrzeby przedsiębiorstwa. Kwoty przy sprzedaży nie są wysokie, a należy pamiętać także o tym, że w dalszym ciągu ponosi się pewne opłaty stałe, takie jak między innymi wspomniana już opłata przesyłowa. 

Fotowoltaika — rozliczanie z zakładem energetycznym 2022 rok

Jak będzie wyglądała fotowoltaika — rozliczanie z zakładem energetycznym 2022?  Pod tym względem niewiele się zmieni. Nadal należy zgłosić do swojego zakładu energetycznego instalację, a następnie podpisać umowę na montaż licznika dwukierunkowego. Rozliczenie w większości przypadków ciągle będzie trwało 365 dni (chociaż możliwe są odstępstwa), w których trakcie trzeba zużyć cały nagromadzony prąd, inaczej przepadnie.

Dodatkową korzyścią z rozliczenia energii z fotowoltaiki jest ulga podatkowa wprowadzona w 2020 roku. Skorzystać z niej mogą osoby, które swoje dochody rozliczają według skali podatkowej 18 lub 32%, jednolitej stawki 19% lub ryczałtu. Rocznie może to być kwota maksymalnie 53 tysiące złotych. Jest więc sporo korzyści przemawiających na rzecz rozliczenia energii z fotowoltaiki.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze