Pędząca inflacja, chęć zarobku, szukanie dywersyfikacji i pasywnego dochodu, te właśnie rzeczy rzutują na to, że ludzie szukają cały czas inwestycji marzeń. Czy inwestowanie w farmy fotowoltaiczne może być taką inwestycją? Czy faktycznie inwestorzy otrzymują z tego powodu zwroty rzędu 15-20%? My znamy odpowiedź na te pytanie i bardzo chętnie podzielimy się informacją na temat farm fotowoltaicznych w Polsce.
Szukamy gruntów pod farmy fotowoltaiczne
Jak wiemy ziemia jest w cenie, obserwując wzrosty cen na różnych dobrach możemy zauważyć, że grunty mają bardzo dobrze. Jakie warunki musi spełniać ziemia, aby była dobrą ziemią pod farmy fotowoltaiczne?
- Odpowiednia klasa ziemi – dla niektórych to będzie oczywiste, ale powinniśmy tutaj szukać ziemi o klasie 5 czy 6, bo inaczej cena nas przerośnie. Ziemie o klasie 1, 2 czy 3 nadają się idealnie na uprawę rolniczą. Klasa ziemi 4 jest ziemią już o mniejszej płodności, ale od tej klasy i niżej możemy już szukać naszej okazji.
- Powierzchnia – farma fotowoltaiczna ma to do siebie, że jest po prostu duża. Mówimy tutaj o powierzchni minimum jednego hektara. Niektóre firmy, które dają ogłoszenia typu “szukamy gruntów pod farmy fotowoltaiczne” szukają nawet 10 hektarowych powierzchni.
- Nachylenie terenu – tutaj mamy dwie możliwości. Może być to teren płaski lub takich, który ma nachylenie południowe.
- Brak przeszkód – ten punkt dotyczy wszelkich rzeczy, które mogłyby powodować zacienienie powierzchni
- Atutem działki będzie dostęp do sieci energetycznej. Najlepiej, aby taki grunt miał już zezwolenie na przyłączenie do sieci.
- Plan zagospodarowanie powinien pozwalać na taką inwestycję. Często pomijany punkt przez osoby, które mają pieniądze, ale nie mają doświadczenia. Nie możemy inwestować w grunty, które finalnie nam nie pozwolą na taką inwestycję, bo plan zagospodarowania jest całkowicie inny niż na cel.
Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne wydaje się również bardzo opłacalną opcją. Ceny oczywiście powinny być wliczone w koszty takiej farmy, tylko wtedy twarde dane dadzą nam obraz czy inwestycja jest opłacalna.
Farmy fotowoltaiczne opinie
Opinie są dobre, ale jest parę rzeczy, które zniechęcają inwestorów do inwestowania w farmy fotowoltaiczne. Technologia idzie do przodu i stawianie takiej farmy na dzień dzisiejszy może być bardzo opłacalne, ale za 5-6 lat taka elektrownia będzie już mało efektywna w porównaniu do nowych farm, które efektywność będą miały na pewno na większym poziomie. Zagrożeniem również może być samo prawo, wiemy, że polskie prawo może zmienić się w ciągu jednej nocy. Pytanie czy nie wejdzie żaden dodatkowy podatek, który mógłby wpłynąć na opłacalność takiej inwestycji. A Ty jakie masz opinie na temat farm fotowoltaicznych? Może powstała jakaś w Twojej okolicy i chcesz się podzielić swoją opinią na temat tej inwestycji?
Zyski i zwrot z farmy, może faktycznie osiągać nawet 8-9% jeśli korzystamy z własnej działki. Musimy jednak cały czas pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie takie inwestycja. Dodatkowo jeśli decydujemy się na dzierżawę to musimy sprawdzić czy nasza umowa pozwala nam na dzierżawę długoterminową. Jeśli macie szanse na uzyskanie jakiegokolwiek dofinansowania od UE to warto się tym zainteresować, bo zwiększy to stopę zwrotu. Farmy fotowoltaiczne są stawiane przez wiele polskich firm, więc nie jest to już coś niezwykłego. Jest to biznes, który w Polsce się rozwijał i będzie rozwijał się z każdym kolejnym miesiącem.