Strona głównaOgródKordylina - uprawa, cena, odmiany

Kordylina – uprawa, cena, odmiany

Kordylina to roślina, która zachwyca swoimi wybarwionymi liśćmi. Swoim wyglądem przypomina palmę. Najczęściej spotykane gatunki kordyliny to kordylina australijska oraz kordylina krzewiasta, którą bliżej scharakteryzujemy w dalszej części artykułu. W jego treści podamy również wskazówki na temat uprawy, podamy, jaka jest cena za sadzonkę oraz określimy, jakie informacje możesz znaleźć na temat kordyliny w Wikipedii.

Kordylina – uprawa

Kordylina nie jest wymagającą rośliną i nie wymaga wapnowania gleby, jednak należy jej zapewnić odpowiednie stanowisko podczas uprawy. Kordylina dobrze czuję się w jasnych pomieszczeniach, ale należy pamiętać, aby nie narażać jej na bezpośrednią ekspansję promieni słonecznych. Może to doprowadzić do poparzenia liści. Jednak, jeśli kordylina będzie przebywać w mocno zacienionym stanowisku, liście stracą swoje charakterystyczne wybarwienie i przekształcą się w pospolite, zielone, niczym niewyróżniające się liście. Kiedy roślina będzie miała za małą ilość światła, obumrze. Najlepiej zapewnić jej temperaturę od 20 do 24 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby podczas zimy, temperatura nie spadła poniżej 15 stopni Celsjusza. Należy zadbać o systematykę w podlewaniu. Kordylina nie znosi niedoborów wody. Przyczyną brązowienia i zasychania liści może być nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Roślinę powinno podlewać się jeden do dwóch razy w tygodniu. Jesienią oraz zimą podlewanie można lekko ograniczyć, jednak musimy pamiętać o tym, aby podłoże nie było nadmiernie przesuszone. Jeśli chcesz, aby uprawa kordyliny była skuteczna, musisz zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. W tym celu zalecane jest zraszanie bądź ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej wodą z keramzytem, bądź kamieniami. Idealnie będzie jeśli w pomieszczeniu umieścimy nawilżacz powietrza. Kolejnym etapem uprawy kordyliny, jest przesadzanie. Tę czynność wykonujemy raz na dwa bądź 3 lata w okresie wiosennym, najlepiej w marcu.

Kordylina – Wikipedia

Wikipedia to cenne źródło informacji, z którego możemy się dowiedzieć ciekawych informacji również na temat kordyliny. Należy ona do rodziny szparagowatych. Ma aż 26 gatunków. Naturalne pochodzenie przepisuje się na regiony Australii. Występuje również w południowej Azji wchodzimy na maskarenach, a także wyspach Oceanii. Jeden z ciekawszych gatunków można również spotkać w regionach Ameryki Południowej. Wikipedia podaje, że kordylina lubi rosnąć w lasach i na podmokłych terenach. Część z gatunków służy jako roślina ozdobna. Odmiany, jakie możemy spotkać nad morzem, to kordylina australijska oraz kordylina niepodzielona. W tropikach występuje jako krzew i tworzy wokół domu żywopłoty. Wikipedia podaje, że kordylinę często możemy spotkać jako roślinę doniczkową. Średnia wysokość drzew to zazwyczaj 10 m. Zdarzają się również większe okazy, których wysokość osiąga ponad 20 m, rośliny osiągają nawet do półtora metra średnicy. Liście mają kształt mieczowaty, lancetowaty lub szeroko jajowaty. Występują na szczytach pędów. Kwiatostany są złożone i wiechowaty. Tworzą charakterystyczne grona w kątach liści.

Kordylina australijska

Kordylina australijska, charakteryzuje się dekoracyjnym ulistnieniem. Jej pokój jest krzaczkowaty. Wysokość, jaką osiąga to od 180 do 300 cm. Jej pochodzenie przepisuje się na regiony Nowej Zelandii. Kordylina australijska często mylona jest z draceną ze względu na duże podobieństwo. Ich wygląd przypomina palmy, stąd też nazywa się je palmami fałszywymi. Liście osiągają do 100 cm długości. Ich kształt przypomina miecze, są skórzaste, cienkie, a zakończenia są ostre. Zabarwione są na kolor ciemno purpurowy. Idealne stanowisko do uprawy kordyliny australijskiej to jasne miejsca. Warto jednak pamiętać, aby nie było bezpośrednio nasłonecznione. Toleruje lekkie zacienienie. Efektywna uprawa opiera się również na regularnym nawożeniu wiosną i latem. Powinno się to robić raz na dwa tygodnie. Jeśli chodzi o podlewanie, należy zachować umiar i pamiętać, że kolejnego podlewania dokonujemy, kiedy podłoże będzie lekko przyschnięte. Zima to czas odpoczynku dla kordyliny australijskiej. Na ten czas powinno przenieść się roślinę do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Powinniśmy ograniczyć również nawożenie i podlewanie. Latem roślina może ozdabiać nasz ogród.

Kordylina krzewiasta

Kordylina krzewiasta to odmiana pochodząca z Azji. Jest znana wśród roślin doniczkowych. Najczęściej uprawiana jest w mieszkaniach oraz oranżeriach. Ma średnio zaawansowane wymagania. W Polinezji, z liści kordyliny krzewiastej, wykonywane są stroje rytualne oraz codzienne. Maksymalna wysokość, jaką osiąga do 100 cm, jednak w naturze możemy spotkać większe okazy, których wysokość sięga 3 m.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze