Strona głównaOgródJarmuż - uprawa, sadzenie, wysiew, hodowla

Jarmuż – uprawa, sadzenie, wysiew, hodowla

Jarmuż coraz bardziej jest doceniany w Polsce. Wcześniej przyozdabiał tylko talerze z potrawami ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Dziś mówi się o jego właściwościach zdrowotnych, które wynikają z dużej zawartości białka, błonnika, witamin (szczególnie C i K), soli mineralnych (przede wszystkim wapń i potas), sulforafanu, który jest przeciwutleniaczem. Jarmuż to odmiana kapusty z długimi, pomarszczonymi liśćmi. W dalszej części wpisu sprawdzimy kiedy siać jarmuż, jak sadzić, jak wygląda jego hodowla i uprawa w doniczce, sprawdzimy, jakie znaleźć można informacje na forum i czy hodowla jarmużu w ogrodzie jest wymagająca.

Jarmuż – uprawa, forum

Może się wydawać, że to warzywo, które na razie nie jest jeszcze tak powszechne, jak inne warzywa, uprawia się w trudny sposób. Jednak nic bardziej mylnego. Uprawa i hodowla jarmużu jest prosta. Jarmuż nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie akceptuje gleb piaszczystych, podmokłych, czy kwaśnych. To warzywo jest odporne na mróz. W sieci na forum znaleźć można ciekawostkę o tym, że kiedy liście jarmużu przemarzną, staną się delikatniejsze i będą lepiej smakować, ponieważ tracą gorycz, a przybywa więcej cukrów, dlatego dobrze jest je zerwać po pierwszym przymrozku. Najlepiej jest, kiedy pH gleby w ogrodzie waha się między 6, a 7,5. Jednak nie jest to koniecznością, aby uprawa była udana. Dobrze jest nawozić glebę kompostem albo przerobionym obornikiem.

Kiedy siać jarmuż?

W takim razie kiedy siać jarmuż? Na forum ogrodniczym znaleźć można informacje o tym, że sadzenie jarmużu najczęściej wykonuje się później, niż w przypadku zdecydowanej większości warzyw w ogrodzie. Jest to spowodowane tym, że jarmuż plonuje od lata do wiosny, czyli prawie cały rok. Najlepszą porą na wysiew jarmużu to termin od połowy maja do drugiej połowy czerwca. Wysiew jarmużu powinno przebiegać z rozsady.

Jak sadzić jarmuż i jak wygląda jego hodowla?

W takim razie jak sadzić jarmuż? W pierwszej kolejności nasiona wysiewa się do skrzynek. Rozsada w ogrodzie powinna być przygotowana mniej więcej w połowie maja. Jednak okres, w którym sadzi się jarmuż, zależny jest od jego odmiany. Istnieją takie, które wysiewa się już w połowie kwietnia. Kiełkowanie następuje już przy +2°C, ale optymalna temperatura do wzrostu jarmużu to +20°C. Kiedy pojawią się listki, roślinę pikuje się do małych doniczek i zostawia do posadzenia w pomieszczeniu, którego temperatura oscyluje w granicach 14°C. Jeśli posadzimy jarmuż w połowie maja do gleby, to można korzystać z niego tak, jak ze szpinaku. Jednak, zbiory jarmużu planowo przeprowadza się późną jesienią. Dojrzałość rośliny jest wtedy pełna. W celu uprawy jarmużu do zbiorów jesienią, należy zapakowane sadzonki wsadzić w glebę w odległości ok. 50 cm, aby miały miejsce do rozrostu. Ostateczny termin sadzenia to lipiec. Sadzenie i hodowla jarmużu w towarzystwie krzaków pomidorów będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ pomidory odstraszają szkodniki roślin kapustnych. Dobrze jest, aby jarmuż został posadzony na glebie, na której w poprzednim roku rosła fasola lub groch, ponieważ są to rośliny, które gromadzą w sobie azot. Jarmuż w to samo miejsce można posadzić dopiero po 4 latach.

Jarmuż uprawa w doniczce

Często w sieci, na forum pada pytanie odnośnie tego, czy jarmuż można uprawiać w doniczce. Oczywiście istnieje taka możliwość, jednak należy pamiętać o tym, że jarmuż hodowany w doniczce będzie zdecydowanie mniejszy niż te sadzonki, które znajdują się w ogrodzie. Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę jarmużu w doniczce, warto wysiew wykonać wczesną wiosną, najlepszy okres to kwiecień. W tym przypadku wystarczy, że zasiejesz dosłownie kilka nasion i będziemy systematycznie podlewać.

przyrządzanie potrawy z jarmużem

Jarmuż – właściwości

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jarmuż ma właściwości przeciwutleniające ze względu na posiadanie w swoim składzie sulforafanu. Dzięki temu jarmuż jest uznawany za roślinę antynowotworową. Sulforfan zapobiega przede wszystkim nowotworom prostaty, płuc, czy jelita grubego. W celu zachowania jak największej ilości składników odżywczych, należy gotować jarmuż na parze przez maksimum 4 minuty. Dłuższe gotowanie pozbawia go cennych substancji. Oprócz sulforafanu, jarmuż zawiera inne przeciwutleniacze z grupy karotenoidów beta-karoten, luteinę i zeaksantynę. Hamują one procesy oksydacyjne, dzięki czemu również zapobiegają powstawaniu chorobom nowotworowym, szczególnie nowotworom jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego. Kolory tych substancji to żółty, czerwony, pomarańczowy, jednak są one zdominowane przez zielony chlorofil, czyli barwnik, który także posiada właściwości przeciwutleniające, a także wykazuje właściwości wiązania toksyn, dzięki czemu organizm jest chroniony przed szkodliwymi związkami.

Jarmuż, swoje właściwości antynowotworowe zawdzięcza również witaminie K, która hamuje nowotwór piersi, jajników, okrężnicy, pęcherzyka żółciowego, wątroby. Niedobory witaminy K są bardzo groźne, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów, dlatego należy dbać o jej niedostateczne spożywanie. Oprócz witaminy K, jarmuż jest bogatym źródłem witaminy C, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego, witaminy A.

Roślina ta ma również właściwości wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego, ze względu na dominację potasu i wapnia. Potas udrażnia naczynia krwionośne, co sprawia, że reguluje się ciśnienie w krwi, natomiast wapń odpowiada za prawidłowe dostarczanie krwi do tkanek naszego organizmu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze