Mówi się powszechnie, że największą zaletą hali namiotowej jest jej niewielki koszt, jeśli chodzi o zakup. W takim razie po co leasing hali namiotowej i dodatkowe formalności? To działanie jest bezsensowne jedynie z punktu widzenia osoby nieposiadającej firmy. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza dopiero startujących ze swoim biznesem, leasing hali stalowej jest znaczącym ułatwieniem w rozpoczęciu działalności. W takim razie jak się przygotować do leasingu na hale i jakich formalności należy dopełnić?
Wzięcie hali w leasing jest dzisiaj bardzo powszechnym procederem. Pozwala na rozsądne gospodarowanie budżetem firmy. Regularnie odciągane, stosunkowo niewielkie kwoty rat leasingu hali magazynowej, są znacznie mniejszym obciążeniem niż jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy czy więcej. Co więc warto wiedzieć o leasingu na budowę hali i na jaki rodzaj tego finansowania warto się skusić?
Hala z płyty warstwowej – leasing
Rynek finansowy oferuje dwa sprawdzone rozwiązania w zakresie leasingu hali namiotowej. Do wyboru przedsiębiorca ma finansowy oraz operacyjny leasing na budowę hali. I chociaż na sporej części stron internetowych można znaleźć odnoszący się do leasingu hali stalowej kalkulator, tak naprawdę warto przyjrzeć się wszystkim opcjom, aby właściwie dopasować finansowanie do punktu, w którym znajduje się dana firma.
Operacyjny leasing hali magazynowej
Wybierając operacyjny leasing hali stalowej, warto pomyśleć nad większą opłatą wstępną. W tym wypadku może być ona zaliczona na poczet kosztów uzyskania przychodu. Wszystko dlatego, że firma oferująca leasing na hale jest właścicielem wypożyczonego majątku. Raty leasingu hali stalowej – kalkulatory to potwierdzają – zawierają w sobie podatek VAT, dlatego podmiot zainteresowany tą formą finansowania nie musi płacić go już na samym początku w całości. Po zakończeniu okresu leasingu hali namiotowej, wynajmujący może ów przedmiot finansowania wykupić na własność za kwotę określoną na początku umowy. Wzięcie hali w leasing i pod tym kątem bardzo się opłaca.
Korzystny leasing hali magazynowej – leasing finansowy
Jeśli w grę wchodzi inwestycja w postaci hali z płyty warstwowej, leasing finansowy przedstawia się nieco inaczej. W jego przypadku podmiot zaciągający zobowiązanie od początku jest właścicielem hali. W leasingu finansowym inaczej również wyglądają kwestie odliczeń. Leasing hali stalowej w tym wypadku wymaga zapłacenia podatku VAT od razu, już na wstępie trwania umowy, w chwili wpłacania kwoty opłaty wstępnej. Natomiast jako koszt uzyskania przychodu można w leasingu na budowę hali uwzględnić jedynie odsetki od płaconej raty.
W takim razie która z tych dwóch opcji opłaca się bardziej i w jakiej sytuacji, pytając o leasing hali stalowej, kalkulator podpowie właściwie?
Który leasing na halę bardziej się opłaca?
Zdecydowana większość leasingów zaciąganych przez polskich przedsiębiorców to leasingi operacyjne. Dzieje się tak nie bez powodu – taki rodzaj zobowiązania finansowego jest nie tylko prostszy w obsłudze pod kątem czysto formalnym, ale i pod kątem księgowym. Praktycznie każdemu przedsiębiorcy wzięcie hali z płyty warstwowej leasingu operacyjnego po prostu bardziej się opłaca – chociażby ze względu na sposób rozliczania zawsze kłopotliwego podatku VAT. Takie działanie chroni przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów już na początku – właśnie w postaci wcześniej wspomnianego podatku. W przypadku leasingu operacyjnego warto pomyśleć o większej kwocie wpłaty wstępnej, aby pod względem podatków zyskać jak najwięcej. Nie oznacza to jednak, że leasing finansowy nie ma żadnych zalet. Są branże, w których są absolutną podstawą finansowania. W przypadku leasingu na hale magazynowe opłaca się on tym, którzy chcą szybko zakończyć proces leasingowania. Takie umowy można zawierać już na 12 miesięcy. Niektórym przedsiębiorcom odpowiada też naliczanie stawki VAT od całkowitej wartości przedmiotu umowy.