Strona głównaOZEMagazyn energii do fotowoltaiki - jak działa, jak zrobić, jak dobrać?

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak działa, jak zrobić, jak dobrać?

Aktualnie w Polsce magazynowanie energii z fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne ze względu na to jakie niesie to za sobą korzyści. W momencie kiedy produkcja prądu jest większa niż jej zużycie stosuje się konkretne rodzaje magazynowania energii elektrycznej, które dzisiaj odgrywają tak kluczową rolę na rynku w Polsce. Dzięki wysokiemu poziomowi mozliwosci przetwarzania energii jestesmy w stanie zaspokoić praktycznie 100% zaptrzebowania na energię w swoim domu za pomocą fotowoltaiki. 

Domowe magazyny energii 

Chcąc zastosować rozwiązanie jakim są domowe magazyny energii musimy dobrać je odpowiednio do naszego systemu fotowoltaicznego, który spełnia wszystkie wymagania aby móc pokryć zapotrzebowanie na energię naszego domu czy innego budynku gospodarczego. Magazynowanie energii z fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne i częściej wybierane jest to rozwiązanie już przy budowie nowego domu. 

Jak działa magazyn energii?

Inwestując w system fotowoltaiczny do wykorzystywania go w swoim domu warto już na początku wziąć pod uwagę to jak chcemy w przyszłości magazynować energię. Jak działa magazyn energii? Tutaj najlepiej posłużyć się przykładem tego, jak to działa w momencie kiedy takiego systemu magazynowania nie posiadam u siebie i korzystamy i nadwyżkę energii oddajemy do wprost do sieci. 

Aktualnie jest to na poziomie ok 30%, więc produkując 100% energii z systemu fotowoltaiki, lecz nie wykorzystując go w całości oddajemy je w ramach prowizji do zakładu energetycznego. W momencie kiedy posiadamy magazyn energii dedykowany do naszej instalacji sami przechowujemy nadwyżkę pokładów energii, którą możemy wykorzystać w momencie kiedy produkujemy jej mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie.  

Jak zrobić magazyn energii?

Dzisiaj możemy wyróżnić kilka rodzajów magazynów, które jako posiadacze fotowoltaiki możemy stosować. Najpopularniejszym rozwiązaniem na ten moment wybieranym przez właścicieli jest stanowisko prosumenta, ale również wiele osób wybiera domowe sposoby magazynowania energii. odpowiadajac na pytanie jak zrobic magazyn energii mozemy wybrać jedna z dostepnych form takie magazynowania między innymi wykorzystując akumulatorowe magazyny energii elektrycznej. Ich sposób działania zbliżony jest do tego jak działają wszystkim dobrze znane powerbanki, które stosujemy w życiu codziennym od lat.

Akumulator do fotowoltaiki – cena

Koszt takiego rozwiązania nie jest jednoznaczny, w dużej części zależy od tego jaki rodzaj akumulatora się zastosuje. Dziś wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów takich jak: kwasowo-ołowiowe czy też akumulatory przepływowe. Akumulator do fotowoltaiki i cena takiego zasilania zależy od tego, z czego są zrobione ogniwa, które warunkują to jakiej ilości energii magazyn jest w stanie przechować. Jeśli mówimy o ogniwach  kwasowo-ołowiowe magazynują one około 65 kWh/m3, z kolei ogniwa litowo-jonowe  dochodzącą do 400 kWh/m3.

 Domowe magazyny energii to także pojazd elektryczny, który można wykorzystać jako magazyn energii do fotowoltaiki. Cena takich rozwiązań jest zależna od wielu czynników między innymi od zapotrzebowania na energię. Warto pamiętać, że wraz z rosnącą popularnością takich rozwiązań które przyczyniają się do ochrony środowiska dzisiaj może uzyskać również dofinansowanie do instalacji i magazynu energii. 

Jaki magazyn energii do domu?

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki magazyn energii do domu wybrać, albo jak dobrać magazyn energii, należy zwrócić uwagę na parę konkretnych parametrów, które odróżniają od siebie oferowane magazyny na rynku. Głównym czynnikiem warunkującym cenę jest pojemność i moc, mają one największy wpływ na to, jak będzie wyglądać ostateczny koszt takiej inwestycji. Chcąc uzyskać poradę jak dobrać magazyn energii istnieje możliwość uzyskania wsparcia oraz doradztwa po stronie firmy oferującej takie rozwiązania. 

Chcąc kupić magazyn energii do fotowoltaiki, cena waha się w okolicach 20-25 tys złotych biorąc pod uwagę zapotrzebowanie domowej fotowoltaiki. Korzystając z możliwości dofinansowania przy takich zakupie, warto poszukać dostępnych programów, które takie wsparcie finansowe zapewnią. W dzisiejszych czasach stosowanie takich rozwiązań w domowym gospodarstwie jest coraz bardziej popularne i polecane, z racji nie tylko końcowych oszczędności, ale także przyczynia się to znacznie do ochrony i odbudowy środowiska.  Szukając odpowiedzi na pytanie jak zrobić magazyn energii  w domu często wystarczy skontaktować się z firmami oferującymi systemy fotowoltaiczne, które zawsze chętnie doradzają i szukają najlepszego rozwiązania dla osoby zainteresowanej. Domowe magazyny energii zyskują na coraz na popularności i dostępności, co można zauważyć na przestrzeli ostatnich lat, a sam rozwój i nowoczesność oferowanych rozwiązań staje się coraz bardziej przystępna cenowo. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze