Strona głównaOZEJak oszczędzić ciepłą wodę?

Jak oszczędzić ciepłą wodę?

Dzisiaj, kiedy tak wiele mówi się o oszczędzaniu oraz o pieniądzach, jakie nam uciekają, szukanie sposobów na odzysk ciepłej wody jest naturalny. Z pomocą przychodzą nowoczesne i innowacyjne urządzenia – rekuperatory. Zasada ich działania jest bardzo prosta, a efekty – więcej, niż tylko obiecujące.

Oferta Eco Max mówi jasno: korzystaj z ciepłej wody tyle, ile chcesz, nie tracąc przy tym pieniędzy. Brzmi jak idylla, jednak czy sprawdza się w praktyce? Czy odzysk ciepłej wody może mieć jakieś wady? Pora się tego dowiedzieć co rekuperacja wody.

Jak oszczędzać ciepłą wodę?

Długi prysznic to przyjemność, która wiele kosztuje. To także strata – energii oraz samej wody. Nie trzeba jednak rezygnować z przyjemności wiedząc, jak oszczędzać ciepłą wodę z wykorzystaniem rekuperatora Zypho od Eco Max. Dla tego sprytnego urządzenia nie ma żadnych limitów wody, którą jest w stanie ponownie wykorzystać. Urządzenie po prostu działa tak długo, jak długo potrzebujesz. Korzyści ze sposobu na to, jak zaoszczędzić na ciepłej wodzie, są oczywiste. Im dłużej wykorzystujemy rekuperator, tym więcej pieniędzy zostaje nam w kieszeni. Dłużej cieszymy się korzystaniem z ciepłej wody, jednocześnie zużywając znacznie mniej energii na jej podgrzanie. W skrajnych przypadkach oszczędność może wynieść nawet trzykrotność. Nie musisz przy tym korzystać z dodatkowych grzałek lub zasilania z sieci, co jest kolejnym atutem. Nawet w blokach można wykorzystać ten znakomity sposób na to, jak zaoszczędzić na ciepłej wodzie – wystarczy zamontować rekuperator pod kabiną prysznicową.

Jakie wady ma odzysk ciepłej wody?

Tak pomysłowe rozwiązanie praktycznie nie posiada żadnych widocznych wad. Jedynym warunkiem, jaki musimy spełnić, aby oszczędzać na ciepłej wodzie, jest zamontowanie rekuperatora w dopiero budowanym domu. Urządzenie nie może być dodatkiem do wykończonego już budynku. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni na sam rekuperator – ten parametr jest dopasowywany konkretnie do modelu, dlatego może się różnić w poszczególnych przypadkach.

Jak zaoszczędzić na wodzie w nowoczesnych domach

Domy inteligentne czy pasywne coraz częściej już na poziomie projektu chętnie uzupełniane są o rekuperator wody. To urządzenie jest prawdziwie innowacyjne, a oszczędności, jakie płyną z jego stosowania, są faktycznie utrzymane na wysokim poziomie. Inwestycja w zakup rekuperatora dopasowanego do indywidualnych potrzeb jest najlepszą inwestycją w to, jak oszczędzać ciepłą wodę. Czteroosobowa rodzina, dla której koszt takiej inwestycji wyniesie minimum 2 200 złotych, może cieszyć się jej zwrotem już po około trzech latach. Jednak wszyscy miłośnicy brania długich  pryszniców poczują ulgę związaną z rzeczywistymi oszczędnościami nawet już po roku.

Oszczędzanie na wodzie nie tylko w domu

Jak się okazuje, sposobu na to, jak zaoszczędzić na ciepłej wodzie, szukają również placówki publiczne. Także tam rekuperatory Zypho wody szarej sprawdzą się znakomicie, redukując rachunki dotyczące zużycia ciepłej wody prawie o 77%. Ubywająca woda jest natychmiast ogrzewana, a to sprawia, że wszyscy cieszą się z aż 77% ciepłej wody więcej. Odtąd długie prysznice będą jeszcze przyjemniejsze.

Ile możemy zaoszczędzić?
Uwzględniliśmy uśrednione ceny z lata 2022r, a dobrze wiemy, że stawki poszybowały mocno w górę w sezonie zimowym. Zyski z rekuperacji będą jeszcze większe w kolejnych latach. Dla przykładu model iZi40 może dać łącznie oszczędność w wysokości ponad 1400 złotych oraz 2100 kWh w ciągu roku.  Biorąc pod uwagę zarówno zaoszczędzony prąd jak i gaz.   Model Pipe75 daje nam jeszcze większe korzyści – średnio ponad 3000 złotych oraz ponad 5200 kWh/r. Zwrot z inwestycji wydaje się być kwestią czasu. Odzysk ciepłej wody to nie tylko oszczędność, ale także ochrona naszego środowiska naturalnego.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze