Strona głównaOZEPanele fotowoltaiczne na balkonie

Panele fotowoltaiczne na balkonie

Wbrew pozorom fotowoltaika w bloku, na balkonie, wydaje się niezbyt odpowiednim rozwiązaniem wg. wielu osób. Panele fotowoltaiczne cieszą się nie hamującą popularnością i zainteresowaniem wśród wielu inwestorów, to mimo wszystko najczęściej montowane są na dachach budynków i tworzy się farmy fotowoltaiczne. Pojawia się w ten sposób wiele zapytań, które odnoszą się do tego, czy zestawy solarne tylko są skierowane do właścicieli wolnostojących budynków? Tutaj pojawia się wiele wątpliwości, bowiem fotowoltaika może być również skierowana do osób, które mieszkają w bloku. W dalszej części wpisu dowiesz się, jak dokładnie działa fotowoltaika na balkonie, w bloku i na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania tej decyzji.

Fotowoltaika w bloku

W takim razie czy można założyć fotowoltaikę w bloku? Przede wszystkim, ze względu na wielkość paneli fotowoltaicznych, są one głównie montowane na dachach budynków wolnostojących, albo na gruncie. Najczęściej taki zestaw solarny zajmuje powierzchnię, która osiąga minimum kilka metrów kwadratowych. Panele fotowoltaiczne to ekologiczne rozwiązanie do obniżenia rachunków za prąd, stanowią one źródło pozyskiwania czystej energii z odnawialnych źródeł. Ze względu na szybki rozwój rozwiązań, jakie oferuje fotowoltaika, istnieje szeroka możliwość zamontowania zestawu solarnego nie tylko w domach wolnostojących, ale również w bloku, na balkonie.

Przystępując do analizy wad i zalet instalacji fotowoltaicznej, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, że panele fotowoltaicznej potrzebują dużej ilości wolnego miejsca. W przypadku instalowania paneli słonecznych na balkonie, istotną kwestią jest to, aby miała ono dostęp do światła słonecznego. W przypadku mieszkań usytuowanych w bloku, może to się okazać w niektórych przypadkach niewykonalne. W przypadku, gdy panele słoneczne są stale zasłaniane przez pobliskie budowle, czy drzewa instalacja nie będzie działała w prawidłowy sposób. Dodatkowo blok powinien być skierowany na południe, inaczej panele fotowoltaika w bloku nie zda egzaminu.

Panele fotowoltaiczne i zestaw solarny na balkonie

Kwestią istotną podczas zakładania paneli fotowoltaicznych na balkonie, w bloku, jest to, aby taka instalacja była wyposażona bez akumulatora. Chodzi tutaj o bezpośrednie przyłączenie do dystrybutora energii elektrycznej. Oczywiście istnieje możliwość instalacji z akumulatora, jednak wiąże się to z koniecznością wymiany takich magazynów energii średnio co dwa, trzy lata. To w ostateczności powoduje to, że koszty związane z eksploatacją paneli słonecznych wzrosną.

Czy podczas zakładania instalacji fotowoltaicznej będą potrzebne pozwolenia? Wbrew pozorom, ale niewiele osób wie o tym, że zakładając zestawy solarne na balkonie, w bloku należy rozwiązać pewny aspekt prawny. Chodzi tutaj dokładnie o to, że właściciel mieszkania, w większości przypadków nie jest właścicielem balkonu. Balkon w bloku należy najczęściej do wspólnej części wszystkich pozostałych mieszkańców bloku. W związku z tym, decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy w pierwszej kolejności udać się z odpowiednim pismem do wspólnoty mieszkaniowej, albo do spółdzielni. Pismo to prośba o pozwolenie na montaż fotowoltaiki na balkonie. Składając wniosek, warto również dołączyć odpowiednie karty katalogowe paneli i cały schemat takiej instalacji. W ten sposób unikniemy przykrych sporów w przyszłości z innymi lokatorami bloku.

Cała proces wytwarzania energii elektrycznej, z paneli fotowoltaicznych usytuowanych na balkonie, w bloku zbytnio nie odbiegają od zasady funkcjonowania zwykłych instalacji, które znajdują się na budynkach wolnostojących. Najczęściej na balkonie montuje się minimum dwa, albo trzy panele słoneczne, następnie podłączone do inwertera przesyła ono energię do dystrybutora energetycznego. W tym przypadku mikroinwerterów mogą one być podłączone bezpośrednio do zwykłego gniazdka elektrycznego, który znajduje się na balkonie. Decydując się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, istotną kwestią jest jego odpowiedni montaż i zabezpieczenie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze