Strona głównaOgrzewaniePellet z łuski słonecznika - cena, opinie, spalanie, kaloryczność, forum

Pellet z łuski słonecznika – cena, opinie, spalanie, kaloryczność, forum

Poranki coraz chłodniejsze, a jakoś trzeba się zmotywować do wyjścia z domu. O ile lepiej jest zaczynać dzień, kiedy otula cię ciepło własnego mieszkania… Nie wspominając o powrocie, kiedy przyjemna temperatura wita cię szybciej, niż stęskniony pies. Żeby było jeszcze piękniej, wyobraź sobie, że robisz podstawowe zakupy i nie zostawiasz w dyskoncie ćwierci swojej wypłaty.

Możemy fantazjować o tym, o ile byłoby prościej, gdyby nie ta wstrętna, galopująca inflacja. Zima za pasem, sezon grzewczy tuż-tuż, a opału jak niedawno brakowało, tak teraz jest jeszcze gorzej. Jedni palą, czym popadnie. Inni wciąż próbują znaleźć bardziej ekologiczne rozwiązanie. 

Jeśli nie słyszałeś o pellecie z łuski słonecznika, tańszym wariancie pelletu drzewnego, to w tym artykule przybliżymy ci, jak przedstawia się jego cena, kaloryczność i czy przekłada się to na samo spalanie. Udamy się również na forum, aby sprawdzić, jakie zbiera opinie.

Sprawdź: Pellet Barlinek – cena, opinie, z czego się robi, kaloryczność, forum

Pellet z łuski słonecznika – parametry, spalanie, kaloryczność

Pellet z łuski słonecznika powstaje podczas przetwarzania ziaren słonecznika. W wyniku tego procesu zostają łupiny, które następnie prasuje się pod wysokim ciśnieniem. Sama produkcja jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje wyłącznie łupiny słonecznika, bez podejrzanych dodatków. Dodatkowo w trakcie procesu nie powstają żadne gazy chemiczne.

Przyjrzyjmy się parametrom, biorąc na tapet pellet ze sklepu tanipellet.pl oraz kingpellet.pl.

Pierwszy ze sklepów ma w swojej ofercie pellet z łusek słonecznika SILVER, dostępny w dwóch wariantach ilościowych: 495 i 975 kilogramów. Cena za mniejszą paletę wynosi 519 złotych, natomiast cena za prawie tonę to 810 złotych. Kaloryczność pelletu SILVER mieści się w europejskich normach, wynosi 17 MJ/kilogram. Obecnie brak towaru w magazynie.

Drugi sklep sprzedaje produkt King Pellet Brown, ten ma wyższą kaloryczność, niż jego poprzednik – 18 MJ/kilogram. Producent zawarł również informację o wilgoci (do 9%) oraz ilości popiołu (do 0,6%). Cena nie jest nam znana, ponieważ chwilowo brakuje tego towaru w magazynie. 

W sklepie Ałtaj, który znajdziesz pod adresem altaj.pl, cena za 975 kilogramów pelletu z łuski słonecznika wynosi 1999 złotych. Podana przez producenta kaloryczność jest w przedziale 17-19 MJ/kilogram, przy wilgotności do 10%.

Warto zwrócić uwagę na najczęściej występującą granulację dla tego typu pelletu, ponieważ wynosi 8 milimetrów. Większość pelletów dostępnych na rynku, ma średnicę 6 milimetrów. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednie ustawienia dla swojego pieca, ponieważ jest to parametr, który ma istotne znaczenie.

Pellet z łuski słonecznika – opinie

Jednym z opiniotwórczych kanałów na YouTube, wokół tematów energetycznych, jest Kamil Miernik. Wykonał do tej pory trzy testy pelletu z łuski słonecznika, sprawdzając jego spalanie i oceniając, czy warto zainwestować w ten typ opału. W komentarzach zbiera się wielu użytkowników, którzy dodają również swoje opinie.

Sprawdź: Pellet ze słomy – jak zrobić, wartość opałowa, cena, opinie

Podsumowując wszystkie trzy testy tego pelletu, możemy wyciągnąć następujące wnioski, oparte o opinie pana Kamila:

  • Wybór pelletu z łuski słonecznika wiąże się z większym zaangażowaniem: należy odpowiednio ustawić kocioł, co wymaga czasu i rozeznania. Szybsze spalanie wiąże się również z częstszymi wizytami w kotłowni. Także czyszczenie pieca musi być częstsze.
  • Pellet z łuski słonecznika charakteryzuje bardzo wysokie spalanie, wyższe o 10, a nawet 20%. Sam proces spalania autor testu ocenił bez zarzutów.
  • Po wypaleniu w kotle zostaje biały osad, niekiedy przyjmuje kremowy kolor.
  • Ilość popiołu jest duża objętościowo, ale nie wagowo. Ma tendencję do grudkowania się, ale po wzięciu go w rękę lub ubiciu zostaje z niego delikatny pyłek (świetnie sprawdzi się jako nawóz).
  • W palniku mogą zostać delikatne spieki, co zależy od producenta. W innych testach autor nie wskazywał na obecność spieków.
  • Dym po spalaniu ma dość specyficzny zapach. Mężczyzna porównał go do zapachu oleju po spalonych frytkach.

Mimo tego, że pellet z łuski słonecznika ma większe spalanie i niższą kaloryczność, niż pellet drzewny czy ekogroszek, wciąż może stanowić dobrą alternatywę energetyczną.

Zobacz: Pellet czy ekogroszek – co lepsze? Pellet vs ekogroszek

Pellet z łuski słonecznika – opinie na forum 

A jakie opinie pellet z łuski słonecznika zbiera na forum? Odpowiedź nie jest zadowalająca, ponieważ opinie są podzielone. Część użytkowników forum ocenia na plus dobre spalanie, mimo niższej kaloryczności. Podkreślają, że mimo większej ilości popiołu, cena i brak większych problemów w korzystaniu z tego pelletu przeważają na plus.

Negatywne opinie koncentrują się na nieprzyjemnym zapachu, który powstaje po spalaniu pelletu z łuski słonecznika, a do tego krytykują bałagan, jaki zostawia. A to zmusza do częstego czyszczenia pieca. Niezadowoleni użytkownicy uważają, że nawet cena nie jest zachęcająca, aby zainwestować w ten typ opału.

Jeśli mimo podzielonych opinii jesteś przekonany do inwestycji w pellet z łuski słonecznika, radzimy robić zakupy u sprawdzonych producentów. Niektórzy sprzedawcy dodają do pelletu piasek, który topi się pod wpływem temperatury pieca i tworzy trudny do usunięcia nagar. A po co komplikować sobie sprawę?

Masz za sobą doświadczenie z ogrzewaniem domu pelletem z łuski słonecznika? Jak wrażenia? Podziel się w komentarzu!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze