Strona głównaOgrzewaniePellet ze słomy - jak zrobić, wartość opałowa, cena, opinie

Pellet ze słomy – jak zrobić, wartość opałowa, cena, opinie

Pellet z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Ma na to wpływ korzystna cena, przyzwoita wartość opałowa, a także fakt, że jako opał pellet jest najbardziej ekologiczny. Należy do biomasy, więc nie emituje do atmosfery zanieczyszczeń ani dwutlenku węgla. Popiół, jaki zostaje po wypaleniu, możesz użyć do nawożenia warzyw, kwiatów czy dla polepszenia stanu trawnika.

Produkcja pelletu ze słomy jest szczególnie przyjazna środowisku. Cena za tonę takiego pelletu jest niższa, niż w przypadku innych paliw. Tym bardziej, że w obliczu kryzysu energetycznego, kiedy coraz trudniej kupić opał do ogrzania domu, ludzie zaczynają zastanawiać się nad tym, jak zrobić pellet samodzielnie. I czy jest to dobre rozwiązanie dla ich portfela.

Przyjrzyjmy się, jakie opinie na forum zbiera pellet ze słomy wykorzystywany jako opał.

Sprawdź: Cena ekogroszku i węgla w Niemczech – tyle kosztuje tona

Pellet ze słomy – opinie 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Opinie są podzielone, ponieważ użytkownicy forum opisują najróżniejsze doświadczenia z pelletem ze słomy. Przeciwnicy zarzucają nieciekawy, chemiczny skład. Wymieniają m.in. krzemionkę, siarkę i chlor. W szczególności siarka okazuje się szkodliwa dla pieca, mocno go zanieczyszcza.  Negatywne opinie wskazują na dużą ilość spieków i popiołu, który zostawia duży bałagan. Odradzają palenie takim pelletem w domu. Jak już, pisze jeden z użytkowników forum, to tylko w elektrociepłowni. Innym zarzutem jest tendencja do zbrylania się, co może zatykać palnik. 

Pozytywnych opinii na forum jest tyle samo, co negatywnych. Większość komentarzy skupia się na kwestii źle dobranego pieca, czemu przypisują niezadowolenie krytykujących użytkowników. Dodają, że nawet najlepszy pellet czy inny opał mogą powodować zatykanie się palnika, jeśli parametry paliwa opałowego nie zgadzają się z rodzajem pieca.

Autor jednego z pozytywnych komentarzy, dzieli się dokładniej swoim doświadczeniem. Tłumaczy powstawanie spieków oraz większą, niż w przypadku pelletu drewnianego, ilość popiołu charakterem spalania agropelletu. Poleca kocioł z podajnikiem ślimakowym, który dobrze spala pellet ze słomy. Odradza natomiast palnik rynnowy, który ma podajnik wrzutowy.

Sprawdź: Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Domowe sposoby czy kruszarka?

Pellet ze słomy – cena, wartość opałowa, kaloryczność 

Pellet ze słomy ma przyzwoitą kaloryczność, ale trzeba przyznać że w porównaniu z innym rodzajem paliw jego wartość opałowa nie jest najwyższa. Zazwyczaj osiąga od 14 do 17 MJ/kilogram. Nie musi być to zła wiadomość. Można zainwestować w tańszy opał o mniejszej kaloryczności, co będzie wymagało dokładnego sprawdzenia produktu. Nietrudno trafić na oszustów, którzy dosypują do pelletu piasek i inne lepiszcza. Poza tym pellet ze słomy jako opał szybciej się spala, co pociąga za sobą częstsze wizyty w kotłowni.

Standardowo cena za tonę wynosi od 700 do 1000 złotych.

Na stronie tanipellet.pl widnieje oferta pelletu ze słomy firmy Gold w dwóch wariantach wagowych. Cena za tonę wynosi 810 złotych, natomiast cena za mniejszą paletę 495 kilogramów to 510 złotych. Na chwilę obecną produkt jest niedostępny. 

Jego parametry przedstawiają się następująco: wartość opałowa wynosi 17 MJ/kilogram. Jest to dobra kaloryczność, która pozwala na wydajne użytkowanie opału. To duża ilość ciepła, która wystarcza na długo. Granulacja o wymiarze 6 milimetrów pozwala na zastosowanie tego produktu do kotła, kominka i pieca na pellet.

Jeżeli nie wiecie, jakiej ilości opału potrzebujecie do ogrzania powierzchni swoich domów i mieszkań, na tej samej stronie znajdziecie kalkulator spalania.

Pellet ze słomy – jak zrobić samemu?

Nadal zastanawiasz się nad tym, jak zrobić pellet ze słomy, który posłuży ci jako opał? Oto, co musisz zrobić. 

Przede wszystkim zainwestuj w linię do produkcji pelletu. Składa się na nią zestaw kilku maszyn, które muszą działać razem, aby wytworzyć potrzebny ci opał. Tutaj przyda ci się porządna peleciarka, a także przesiewacz i rozdrabniacz. Wybór peleciarki zależy od surowca, który chcesz przerobić. 

W przypadku słomy, a także paszy czy siana, aby mogły potem służyć jako opał, należy szukać peleciarki dla surowców miękkich. Rekomendowane są maszyny serii GKM oraz RTH. Łączy je taki sam system napędzania, ale różni głowica oraz podstawa, na której znajduje się silnik. 

Warto mieć na uwadze fakt, że taka linia produkcyjna nie należy do najtańszych inwestycji. Przedział cenowy sięga od kilkudziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo, na stronie peletto.pl cena dla peleciarki GKM mieści się w przedziale od 5.166 złotych brutto do 19.298 złotych brutto. Cena dla maszyn serii RTH z kolei od 10.873 złotych brutto do 17.244. A do tego dochodzą jeszcze inne sprzęty. Na stronie labecotech.pl za peleciarkę zapłacisz 19.299 zł brutto.

Trudno stwierdzić, czy inwestycja w peleciarkę okaże się strzałem w dziesiątkę, czy utrapieniem dla twoich finansów. Zdania użytkowników tej maszyny, jak i opinie na temat samego opału są podzielone. Jeśli jednak zdecydujesz się na pellet ze słomy, pamiętaj, aby wybierać sprzęt lub produkt od sprawdzonego producenta. Jak już zrobić pellet, to porządnie.

Czy korzystałeś/aś z pelletu ze słomy? Jak oceniasz jego kaloryczność w stosunku do ceny za tonę? Podziel się z nami w komentarzu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze