Strona głównaOZEPompy ciepła - realne koszty i zwrot

Pompy ciepła – realne koszty i zwrot

Coraz więcej osób w swoich domach decyduje się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki. Zwrot kosztów realizacji projektu oraz wysokość inwestycji to tematy, które wywołują wiele pytań u użytkowników. Między innymi dlatego, że instalacja fotowoltaiki, pomp ciepła i rekuperacja znacząco obniżają koszty eksploatacji budynku. Dowiedz się, o ile możesz obniżyć wydatki na ogrzewanie domu i energię elektryczną. W tym artykule podajemy realne stawki, które wynikają z realizacji realnych projektów.

Dlaczego warto zainstalować u siebie pompę ciepła ,rekuperację i fotowoltaikę?

Domy energooszczędne zyskują na popularności, bo są bardziej przystępne cenowo. Wraz ze wzrostem świadomości na temat ekologii rośnie również chęć znalezienia oszczędności w zużyciu prądu, gazu i wody, które z roku na rok są coraz droższe. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób szuka rozwiązania problemów w odnawialnych źródłach energii. Pompa ciepła należy do najbardziej efektywnych ekologicznie urządzeń centralnego ogrzewania. Urządzenie wykorzystuje energię pochodzącą ze środowiska, niezależnie od pory roku, a co najważniejsze energia generowana przez pompę ciepła jest całkowicie darmowa i powszechnie dostępna dla każdego. Pompa ciepła jest elementem energooszczędnego domu, podobnie jak wspomniana rekuperacja, czyli odpowiednio dobrana i sterowana wentylacja. Zaletą systemu rekuperacji jest oszczędność ciepła w zimie. Jeśli dodamy do tego panele fotowoltaiczne, czyli ogniwa generujące prąd z energii słonecznej, otrzymamy dom o wiele tańszy w utrzymaniu niż tradycyjne budownictwo. Przy tym będzie to dom przyjazny środowisku i wyglądający atrakcyjnie. 

Pompa ciepła i fotowoltaika – zwrot kosztów inwestycji

Wielu właścicieli domów energooszczędnych podkreśla, że opłaca się instalować pompę ciepła i fotowoltaikę. Zwrot kosztów inwestycji nastąpi po kilku latach od montażu, ale ile dokładnie trzeba czekać, żeby wyjść na plus? Tego niestety nie da się jednoznacznie określić. Zaletą pompy ciepła są niskie koszty generowania energii, ale także niski koszt budowy przyłączy budynku, jeśli zrezygnujesz z podłączenia do sieci gazowej. Poza tym pompa ciepła opłaca się tym bardziej, jeśli zdecydujesz za jej pomocą chłodzić pomieszczenia w lecie, ponieważ pomp posiada taką funkcję. W przypadku fotowoltaiki koszty także są zależne są od typu instalacji, nasłonecznienia budynku oraz efektywności paneli. Możemy jednak założyć uśredniony wynik. 

W przypadku pomp ciepła i fotowoltaiki zwrot kosztów inwestycji to około 5 do 8 lat w przypadku najbardziej popularnych instalacji. Pomimo tego, że pompa ciepła to spory wydatek, w najtańszej inwestycji ogranicza ona koszty eksploatacji już o 50% względem kotła na gaz lub kotła opałowego. Trzeba jednak mieć na względzie, że ceny paliw – gazu i oleju opałowego rosną szybciej niż cena energii elektrycznej. Tak więc koniunktura rynku również przemawia na korzyść zielonej energii.  

Pompy ciepła – koszt inwestycji

Coraz więcej osób zastanawia się nad montażem pompy ciepła. Koszt inwestycji nie należy jednak do najniższych. Na gruntową pompę ciepła należy wydać około 50 000 zł. Jest to najdroższy, ale najbardziej efektywny wariant, który wybiera najwięcej klientów. Największą część inwestycji generują głębokie odwierty lub wykopy pod wymienniki poziome. 

Znacznie tańszym wariantem są pompy ciepła typu powietrze-woda. W tym rodzaju pompy wykorzystuje się energię nagromadzoną w powietrzu. Powietrze z zewnątrz, dzięki elementom chłodniczym i sprężeniu jest wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody. Jeśli chodzi o ten rodzaj pompy ciepła, koszt inwestycji sięga 30 000 zł. 

Zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i pompy powietrze-woda wykorzystują ciepło niskomperaturaturowe znajdujące się w gruncie, wodzie i powietrzu. Poza kwestiami finansowymi, pompy ciepła to także redukcja emisji dwutlenku węgla, a więc inwestycja ekologiczna. 

Pompa ciepła a koszt instalacji. Co się na niego składa?

Jeśli chodzi o pompę ciepła, koszt instalacji to kilka składowych. Na wysokość inwestycji składa się zakup samej pompy, wspomniany montaż i koszty wykonania projektu. By realizacja montażu przebiegła bez zarzutu warto jest postawić na godną zaufania firmę i przemyśleć instalację rekuperacji za jednym zamachem. Oczywiście jest to duża inwestycja, ale gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacji budynku na długie lata. Pamiętaj, że w przypadku pomp ciepła koszt instalacji zwraca się nawet w pięć lat od samego montażu.

Pompa typu powietrze-woda nie wymaga wykonywania odwiertów i warto na nią postawić, jeśli zależy Ci na rozwiązaniu ekonomicznym. Warto rozważyć także skorzystanie z dostępnych dofinansowań, o których często informują firmy zajmujące się instalacją systemów. 

Pompa ciepła – koszt eksploatacji?

W przypadku pompy ciepła, koszt eksploatacji rekompensuje wysoką inwestycję i jest największą zaletą systemu. Niski koszt użytkowania wynika z wysokiej efektywności systemu. Również w tym wypadku ciężko jednoznacznie określić cenę, jaką muszą ponieść użytkownicy tego rozwiązania.

Na koszt eksploatacji wpływa:

– standard energetyczny budynku,

– wybrany typ pompy ciepła,

– rodzaj systemu ogrzewania,

– zapotrzebowanie gospodarstwa na energię.

Szacuje się, że dzięki samej pompie ciepła woda-powietrze można zaoszczędzić około 3000 kWh rocznie. Energia wygenerowana przez pompę ciepła to około 8 000 kWh w skali roku. Właśnie tyle energii wykorzystano na podgrzanie bieżącej wody i ogrzewanie.  Przeliczając na koszty, jest to równowartość około 1700 zł rocznie. 

Na ostateczny koszt wpływ mają także systemy dodatkowe. Jeśli wykorzystasz pompę ciepła powietrze-woda do zasilania instalacji ogrzewania podłogowego, wówczas obniżysz koszty ogrzewania o 15, a nawet 20% w ciągu roku. Możesz także wykorzystać kolektory słoneczne by móc zasilić obieg wtórny pompy ciepła lub fotowoltaikę, aby zmniejszyć zużycie prądu w całym domu. Pompa ciepła wspomagana fotowoltaiką pozwoli Ci uzyskać niemal zerowe zużycie energii.

Pompa ciepła – koszt miesięczny używania zielonej energii

Dla osób zainteresowanych pompą ciepła, koszty miesięcznej eksploatacji są istotne. W skali miesiąca pompa ciepła zużywa przeciętnie 246 kWh, co w przeliczeniu na pieniądze daje nam uśrednioną wartość równą 142 zł. Oczywiście wszystkie kwoty są wartościami orientacyjnymi, które zależą od powyższych wytycznych, kosztów energii oraz sprawności pompy. Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe dane na temat pompy ciepła, koszt miesięcznego zużycia energii przybliżą Ci firmy wykonujące projekty na specjalne zamówienia klientów.

Żywotność pompy ciepła

W racji na wysoką cenę pompy ciepła, naturalnym pytaniem jest ile urządzenie będzie działało bez awarii. Żywotność pompy ciepła zależy od kondycji sprężarki, która zazwyczaj działa około 20 do 25 lat, jednak wartość tą można zwiększyć. Zastanawiasz się w jaki sposób? Odpowiedni projekt całego systemu zapewnia sprężarce długi cykl pracy, bez zbędnych przerw. Świetnym sposobem na uzyskanie tego efektu jest wykorzystanie zasobnika buforowego. Może on wydłużyć żywotność pompy ciepła podobnie jak poddawanie całej instalacji cyklicznym przeglądom. 

Na jaką firmę warto postawić podczas współpracy?

Odnawialne źródła energii to zasoby, które zapewnią Ci spokojną przyszłość, bez względu na posiadany typ zabudowy. Jeżeli stawiasz na energooszczędność, koniecznie poświęć czas na znalezienie kompetentnej firmy, której możesz zaufać. Od Twojej decyzji zależy efektywność całego systemu i wygoda jego użytkowania. 

Warto stawiać więc na najlepszych. Przykładem firmy, która rzetelnie wykonuje zlecenia klientów jest marka Netsolar z Legnicy. W ofercie firmy znajdziesz projekt a także  wykonanie energooszczędnych systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła i rekuperacji oraz instalacji polimocznikowych. Każdy projekt jest tworzony indywidualnie, w nawiązaniu do zaleceń i warunków mieszkaniowych klientów. Zaletą usług Netsolar jest możliwość połączenia systemów, dzięki którym uzyskasz minimalne zużycie energii. Wykorzystaj zieloną energię, by zadbać o środowisko i swoje finanse.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze