Sauna infrared swoim wyglądem może przypominać tradycyjną kabinę, jednak znacznie różni się od niej sposobem działania. Podczas gdy w tradycyjnych saunach za pomocą pieca nagrzewa się powietrze, w saunie infrared wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Jest ono całkowicie naturalne i bezpieczne, a jednocześnie wykazuje pewne prozdrowotne, a nawet lecznicze właściwości. Za wyborem sauny infrared, zwłaszcza pod kątem montażu we własnym domu, przemawiają także niskie koszty eksploatacji.Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Czym jest i jak działa sauna infrared?
Działanie tradycyjnej fińskiej sauny nie jest nikomu obce – przez rozgrzewający się piec i specjalne kamienie podnosi się temperaturę powietrza do temperatur sięgających nawet 120 stopni Celsjusza. Sauna infrared działa zupełnie inaczej – w niej jako energię cieplną wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, a zamiast pieca instaluje specjalne promienniki.
Przyjemne ciepło płynące z promieniowania podczerwonego potrafi wnikać w głąb skóry nawet na ponad 4 cm. Jednym z widocznych efektów takiego działania jest większa potliwość ciała przy stosunkowo niskich temperaturach. Sauny infrared rozgrzewają się zwykle do maksymalnie 50–70 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura nie jest potrzebna, kiedy ciepło dociera do ciała tak efektywnie.
Ponieważ w kabinach infrared ciało ogrzewane jest promieniowaniem podczerwonym, a nie gorącym powietrzem, nie ma potrzeby zamykania drzwi. Nie ma także wrażenia duszności i problemów z oddychaniem, co sprawia, że korzystanie z takiej sauny jest po prostu przyjemniejsze.
Jak sauna infrared wpływa na zdrowie?
Nie od dziś wiadomo, że ciepło ma pozytywny wpływ na różne partie ciała. Ze względu na to, że ciepło przenoszone z promieniowaniem podczerwonym lepiej wnika w głąb skóry i ciała, potrafi ono między innymi łagodzić bóle reumatyczne. Mięśnie i stawy pobudzane przez podwyższoną temperaturę szybciej się regenerują, zmniejsza się ich sztywność, a także dostarcza się do nich większą ilość tlenu i cennych składników odżywczych.
Korzystanie z sauny infrared zaleca się sportowcom, zwłaszcza po wyczerpujących treningach, seniorów zmagających się z obniżoną ruchliwością stawów, czy nawet osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Co więcej, niska temperatura sprawia, że kabiny infrared są całkowicie bezpieczne dla osób starszych, które niechętnie korzystają z tradycyjnych saun. Mogą z nich korzystać także dzieci, choć czas trwania jednej sesji w saunie powinien być w ich przypadku nieco skrócony.
Promieniowanie podczerwone ma także właściwości detoksykacyjne. Ciepło przyspiesza naturalny metabolizm, pomagając szybko i skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu. Może ono również poprawiać krążenie krwi i utlenienie skóry, wpływając pozytywnie na jej kondycję, poprawiając elastyczność i pobudzając do odbudowy. Ta właściwość sprawia, że sauny infrared bywają polecane dla osób zmagających się z trądzikiem, a nawet egzemą, czy łuszczycą.
Korzystanie z kabiny infrared w domu
Montaż tradycyjnej fińskiej sauny w domu jest kosztowny, a ze względu na wysokie koszty wiążące się z jej użyciem – nie zawsze opłacalny. W przypadku kabin infrared sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Ich początkowy koszt jest stosunkowo niski, a koszty eksploatacyjne – znikome i praktycznie niezauważalne.
Sauny infrared zwykle nie potrzebują specjalnego źródła zasilania. W znacznej większości modeli znajduje się wtyczka odpowiednia do zwykłego domowego gniazda 230 V. Mogłoby się wydawać, że zużycie energii elektrycznej obciąży domowy budżet, jednak w rzeczywistości są to bardzo niewielkie koszty. Zużycie energii małej kabiny infrared można porównać do innych urządzeń domowych jak odkurzacz lub czajnik.
Ważna jest także łatwość korzystania z wybranej sauny. W przypadku kabin infrared można liczyć na znacznie szybsze nagrzewanie się sauny, które w tym przypadku nie przekracza kilku minut. W tradycyjnych saunach z jednej strony czas ten jest znacznie dłuższy, z drugiej – sama sesja wewnątrz kabiny powinna trwać krócej.
Artykuł sponsorowany