Co to jest opłata handlowa za energię elektryczną? Sieci energetyczne, wystawiając faktury za prąd, wstawiają tak zwaną opłatę handlową. Jej zadaniem jest zamrożenie stawki za energię elektryczną i ochrona przed podwyżkami prądu. Musimy pamiętać, że ostateczna kwota, która pojawia się na rachunku to nie tylko liczba wykorzystanych kilowatogodzin. Dlatego odbiorca, niezależnie od ilości energii, którą zużyje, ponosi ostatecznie koszty i niekorzystanie z prądu nie spowoduje, że nasz rachunek będzie równy zero. Zapytań typu energa opłata handlowa jak zrezygnować jest wiele. Jak zrobić to krok po kroku? Jak uzyskać zwolnienie z opłaty handlowej?
Co to jest opłata handlowa za energię elektryczną?
Co to jest opłata handlowa za energię elektryczną? Zadaję sobie to pytanie niejeden klient. Opłata handlowa jest pozycją, którą dostawcy prądu, definiują mniej więcej, jako opłatę związaną z obróbką danych do wystawienia faktury za zużytą energię elektryczną. Jest to opłata, którą pobiera Sprzedawca, czyli Energa, Tauron, czy PGE. Czy energa opłata handlowa jak zrezygnować jest łatwym zadaniem? Opłatę handlową nalicza się raz w miesiącu, w pełnej wysokości, oddzielnie dla każdego miesiąca dostarczania energii elektrycznej. Wysokość opłaty jest niezależna od zużycia energii elektrycznej. Oznacza to, że odbiorca, nawet nie używają energii elektrycznej i tak musi zapłacić tę opłatę. W skrócie więc ujmując: opłata handlowa obejmuje w szczególności wystawienie i przesyłanie faktur, rozliczanie, utrzymanie baz danych i zasobów informatycznych związanych z rozliczeniami. Opłata handlowa może wynosić nawet 30 zł. Jak łatwo sobie policzyć daje to 360 złotych miesięcznie, co przy dużych kosztach prądu jest niemałą sumą. Czy zwolnienie z opłaty handlowej można uzyskać?
Zobacz: FG Energy – co to za firma? Opinie, odstąpienie od umowy
Jak zrezygnować z opłaty handlowej na przykładzie firmy Energa
Pytań w internecie – “Energa opłata handlowa jak zrezygnować”, “Co to jest opłata handlowa za energię elektryczną” – jest wiele, co pokazuje, jak wielu ludzi chce obniżyć rachunki za prąd. Opłata handlowa jest to koszt, który pojawia się na każdym rachunku za prąd. Niewiele osób wie, że odbiorcy, którzy korzystają z tak zwanej urzędowej taryfy prądowej, nie znajdą opłaty handlowej na swojej fakturze. Jest ona kosztem, który występuje we własnych pakietach sprzedawców. Jak więc zrezygnować z opłaty handlowej? Najprostszym rozwiązaniem jest wybór taryfy urzędowej bez żadnych dodatków. Wysokość cen prądu jest określana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nie może być ona powiększana o żadne dodatkowo koszty. Tego typu taryfa jest określana symbolem G11. G11 jest to oferta podstawowa, która nie uprawnia użytkownika do żadnych dodatkowych korzyści, ale też nie wiąże się z żadnymi pozaustawowymi opłatami.
Umowa bez opłaty handlowej jest zawsze możliwa do podpisania, choć wiele firmy takich jak Energa, o tym nie informuje. Aby zmienić taryfę, musimy przede wszystkim rozwiązać umowę z Energą, składając wypowiedzenie umowy przed terminem określonym w umowie. Aby rozwiązać umowę przed terminem, należy się zwrócić do obsługi klienta poprzez czat lub telefonicznie pod numerem 555 555 555 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00). Oczywiście zmian można dokonać także w stacjonarnym punkcie obsługi klienta. Podczas rozmowy, niezależnie od wybranej formy kontaktu, należy poinformować pracownika, o chęci zmiany cennika na urzędowy. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o cennika urzędowy, w przeciwnym razie pracownik może uznać, że chcemy zmienić na inny wariant.
Zwolnienie z opłaty handlowej – co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Czy zwolnienie z opłaty handlowej jest możliwe? Chcąc uciec przed opłatą handlową, należy pamiętać, że każdy dostawca prądu – niezależnie czy jest to Tauron, PGE, Enea czy Energa istnieje możliwość podpisania umowy na dostarczanie energii elektrycznej bez opłaty handlowej. Zawsze należy zapytać przedstawicieli wyżej wymienionych firm, o możliwość podpisania umowy bez opłaty handlowej. Jednak zwykle przedstawiciele o tym nie informują, gdyż rozwiązanie to nie jest dla nich opłacalne. Często oferują klientom zamrożenie cen energii przez dany czas, ale nie informują o opłacie handlowej. Klienci orientują się dopiero po jakimś czasie, a wówczas jest już za późno na odstąpienie od umowy. Dobrze jest więc sprawdzać, co jest napisane na rachunku za prąd. Każdy klient powinien mieć świadomość, czym jest opłata handlowa i w jakiej postaci występuje na rachunku. Musi też wiedzieć, jak wpływa na wysokość całkowitej opłaty za energię. Może okazać się, że zmiana taryfy na taryfę urzędową, nawet przy atrakcyjnej ofercie sprzedawcy, pozwala uzyskać duże oszczędności w skali całego roku.
Przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki podkreślają, że handlowcy firm energetycznych podczas przedstawiania oferty powinni przedstawić przede wszystkim ofertę taryfową, następnie ofertę rynkową.