Strona głównaInneJak działa odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce?

Jak działa odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce?

Odśrodkowy regulator obrotów, inaczej regulator Watta, jest to urządzenie, które dzięki wykorzystaniu siły odśrodkowej, stabilizuje obrotów. W przypadku odśrodkowego regulatora obrotów w kosiarce, odpowiada on za jednostajną pracę urządzenia. Dzięki niemu utrzymywana jest stała prędkość maszyny, bez względu na rodzaj i wysokość przycinanego trawnika. Jak działa regulator obrotów w kosiarce? Regulator obrotów w kosiarce spalinowej zbudowany jest z kół zębatych i wirujących ciężarów, podobnie jak typowy odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce. Dzięki takiej budowie możliwe jest manipulowanie dostarczaniem mieszanki paliwowej do spalania. W zależności od potrzeb, odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce zmniejsza lub zwiększa dawkę dostarczanego paliwa. Znając ogólną budowę oraz działanie regulatora obrotów, jak dokładnie działa regulator obrotów w kosiarce? Jeżeli silnik będzie pracował jednostajnie, o stałym oporze, czyli w przypadku, gdy koszona trawa nie będzie stawiać większych oporów, wał korbowy obraca się swobodnie. Dochodzi do zamknięcia przepustnicy za pomocą ciężarów i dawka dostarczanego paliwa się zmniejsza. W przypadku, gdy do czynienia mamy z wyższą i grubsza trawą, potrzebna będzie większa ilość mieszanki paliwowej. W tym momencie ciężarki w regulatorze obrotów zwalniają blokadę i możliwe jest dostarczenie większej dawki paliwa do silnika. W ten sposób dochodzi do regulacji obrotów w kosiarce spalinowej.

Regulator obrotów kosiarki Briggs&Stratton

Regulacja obrotów w silnikach Briggs&Stratton zależy od rodzaju regulatora. W małych silnikach można spotkać pneumatyczny lub mechaniczny regulator obrotów. Różnią się one między sobą sposobem, w jaki wykrywają prędkość. Mechaniczny regulator obrotów kosiarki Briggs&Stratton wykorzystuje koła zębate i ciężary wirujące. Wykrywa on zmiany obciążenia i w wyniku tego następuje regulacja przepustnicy. Z powodu zwiększonego obciążenia silnika dochodzi do spowolnienia ruchu wału korbowego, co w efekcie powoduje do odciążenia ciężarów wirujących w regulatorze i otwarcie przepustnicy oraz zwiększenie dostarczanej dawki paliwowej. Dzięki sprężynom regulacji obrotów w kosiarce spalinowej B&S, możliwe jest utrzymanie przepustnicy zgodnie z pożądaną prędkością maksymalną. Natomiast pneumatyczne regulatory obrotów kosiarki Briggs&Stratton posiadają łopatki, które są poruszane przez powietrze. Urządzenie, które odpowiada za wychwytywanie prędkości, wykonane są one z metalu lub z tworzywa sztucznego. Pneumatyczny regulator obrotów kosiarki B&S rejestruje zmiany ciśnienia powietrza wokół obracającego się koła zamachowego. Sprężyny regulacji obrotów w kosiarce spalinowej B&S w pneumatycznym regulatorze, odpowiadają za otwieranie przepustnicy. Wzrost prędkości silnika powoduje zwiększanie ilości wydmuchiwanego powietrza przez koło zamachowe, w wyniku czego dochodzi do zamknięcia przepustnicy przez łopatkę regulatora. Dzięki tym mechanizmom możliwa jest regulacja obrotów w silniku Briggs&Stratton.

Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej?

Ustawienie obrotów w kosiarce spalinowej w większości przypadków polega na ustawieniu przepustnicy w pozycji otwartej przy wyłączonym silniku. Po uruchomieniu go, praca silnika powinna ją zamykać. Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej? W zależności od producenta kosiarek, informacje związane z konserwowaniem, czy na przykład ustawieniem obrotów w kosiarce spalinowej powinny być dołączone do instrukcji. Warto jednak skorzystać z usługi serwisu, który zrobi to w odpowiedni sposób i uniknie niechcianych usterek związanych z samodzielnym ustawieniem obrotów, zwłaszcza, jeśli sami nie wiemy, jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej. To samo dotyczy regulacji gaźnika Briggs&Stratton 12 hp. Na stronie producenta przedstawiony jest schemat czyszczenia, demontażu, montażu oraz przeglądu. Jednak zaleca się, aby regulację gaźnika B&S 12 hp pozostawić serwisantom.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze