Strona głównaZakupJaki zawór do zmywarki wybrać?

Jaki zawór do zmywarki wybrać?

Zmywarki to jeden z najpopularniejszych sprzętów domowych. Nie ma wątpliwości, że bardzo ułatwiają nam życie, oszczędzają nasz czas, oraz wykonują za nas pracę, do której czasem brakuje sił. Zmywarki coraz częściej goszczą w naszych domach i mieszkaniach, skutecznie zastępując nas, w niektórych obowiązkach. Używając zmywarek, tracimy mniej środków czystości, niż gdy zmywamy naczynia ręcznie. Kolejną z zalet tego urządzenia, jest oszczędność wody, którą gwarantuje. Obie te cechy czynią to urządzenie bardzo wydajnym. Kluczem do właściwego funkcjonowania zmywarki, poza oczywiście odpowiednio dobranymi środkami czystości, jest to, czy została prawidłowo zamontowana. 

Bardzo ważnym elementem montażu zmywarki, jest dobranie odpowiedniego zaworu. Jego zadaniem jest podłączanie i odłączanie zmywarki od wody. Właściwie dobrany zawór może okazać się bardzo ważnym elementem, jako że w przypadku awarii, będzie miał on za zadanie odciąć dopływ wody, by uchronić sprzęty kuchenne przed uszkodzeniem, oraz nie dopuścić do tego, bo pomieszczenie, w którym znajduje się zmywarka, wypełniło się wodą. Zawór powinniśmy montować w miejscu łatwo dostępnym, tak aby w razie problemów, możliwa była szybka reakcja. Przy montowaniu zaworu do zmywarki, można również zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się miejsce, w którym chcemy dokonać montażu. Ważne mogą okazać się kwestie wyglądu, oraz dopasowania do wystroju pomieszczenia. Istnieją pewne możliwości schowania kraniku, takie jak zamontowanie go w którejś z szafek kuchennych, czy też w strategicznym, łatwym do zasłonięcia miejscu. Możemy pomyśleć o zabudowaniu kraniku, jednak należy to zrobić tak, by dostęp do niego był swobodny. Podłączanie i odłączanie zmywarki do wody nie powinno stanowić problemu.

Podłączenie zmywarki do wody – jaki zawór wybrać?

Wybranie odpowiedniego zaworu, by podłączyć zmywarkę do wody, jest decyzją kluczową we właściwym montażu urządzenia. Przy wyborze zaworu powinno się wziąć pod uwagę to, jak jest skonstruowany, i w jaki sposób doprowadza wodę do zmywarki. Patrząc na konstrukcję takiego zaworu, wybrać możemy jedną z kilku opcji.

Pierwszą, popularną lata temu opcją jest montaż zaworu grzybkowego. Jest to rodzaj urządzenia, które przepuszcza przepływ wody tylko w jednym kierunku, przez co nie jest on dużą pomocą w przypadku ewentualnych awarii. 

Zaworek kulkowy z kolei jest bardzo prostym typem urządzenia. Kulka, która składa się w całość urządzenia, ma za zadanie i otwieranie zaworu, i jego zamykanie.

 Zawór, po który sięga się najczęściej w przypadku zmywarek, to zawór kątowy. To oparte na kącie prostym urządzenie, które może odcinać dopływ wody do zmywarki. 

Zawór czerpalny, czyli taki, który pomaga czerpać wodę, to kolejny popularny typ zaworu, którego cechą szczególną jest znajdujący się na nim kurek, zamykający i otwierający zawór. 

Te cztery rodzaje są opcjami wybieranymi przy montażu zmywarki. Warto zwrócić uwagę, że zawory te mogą być wykonane z różnych materiałów, co może mieć wpływ na ich wytrzymałość, oraz wygląd. Zawory do zmywarki bywają też podzielone na inne, pomniejsze rodzaje. Zawór typu kulkowego, dzieli się na kilka innych rodzajów. Jednym z nich jest zawór trójdrogowy, który ma za zadanie regulowanie sposobu przepływu wody, oraz odpowiada za jej dzielenie. Inne typy z tej grupy, to zawory: kołnierzowy, czterodrożny, oraz zawór z filtrem. To jaki zawór powinniśmy wybrać, zależy od naszych indywidualnych preferencji, efektu, jaki planujemy osiągnąć, oraz naszego poczucia estetyki.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze