Strona głównaInneAgregat do tynkowania elewacji - zastosowanie i właściwości

Agregat do tynkowania elewacji – zastosowanie i właściwości

Prace wykończeniowe to jeden z istotnych i zarazem czasochłonnych etapów budowy domu. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania w postaci specjalistycznych urządzeń i maszyn, które ułatwiają wykonanie wielu prac. Jednym z nich są agregaty tynkarskie, które znacznie ułatwiają nałożenie różnego rodzaju powłok wykończeniowych, w tym także elewacji.

Do czego służą agregaty tynkarskie? Jak działają i jakie tynki możemy nimi nakładać? Wszystkie najważniejsze informacje na temat agregatów tynkarskich do elewacji znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Agregat tynkarski – budowa i działanie

Agregat tynkarski to urządzenie do mechanicznego nakładania tynków gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych. Większość agregatów daje jednak możliwość stosowania również innych materiałów budowlanych. Tynki przygotowane przy użyciu agregatów nakładane są w sposób ciągły i nazywane są tynkami maszynowymi.

Rodzaje agregatów

Na rynku dostępne są różne rodzaje agregatów tynkarskich. Biorąc pod uwagę rodzaj sterowania, możemy podzielić je na:

 • agregaty automatyczne – same przygotowują zaprawy, mieszając składniki z wodą, są bardziej wydajne, ale również droższe,
 • agregaty manualne – bez mieszadeł, w tym przypadku musimy samodzielnie przygotować zaprawę i umieścić ją w zbiorniku maszyny.

Decydując się na agregat tynkarski, mamy także możliwość wyboru między dwoma rodzajami zasilania:

 • 230 V – maszyny z tym zasilaniem są bardziej uniwersalne, jednak mają niższą wydajność,
 • 400 V – to zasilanie dotyczy bezpieczniejszych i wydajniejszych agregatów, niestety nie zawsze jest ono dostępne, co może ograniczać możliwości użycia maszyny.

Agregaty tynkarskie możemy podzielić również w zależności od rodzaju nakładanej przez nie mieszanki. Tutaj możliwości jest wiele, jednak większość z tych maszyn ma uniwersalne zastosowanie, dzięki czemu można ich używać do różnorodnych mas tynkarskich.

Budowa agregatu tynkarskiego

Prawidłowe i efektywne działanie agregatów tynkarskich zależy od ich konstrukcji oraz jakości użytych elementów. Jednym z nich jest kosz nasypowy, w który umieszczane składniki zaprawy. Większość modeli umożliwia wsypywanie materiałów zarówno z worków, jak i z silosu.

Kolejnym elementem jest mieszalnik ze specjalnymi łopatkami i dopływem wody – to tutaj następuje dokładne mieszanie i łączenie się składników. Maszyny tynkarskie wyposażone są w solidne pompy odpowiedzialne za sprawny transport zaprawy do węża.

Praktycznym rozwiązaniem są także specjalne sita wyłapujące większe grudy zaprawy, które mogłyby źle wpłynąć na wygląd powłok wykończeniowych. Istotne znaczenie ma tutaj dysza pistoletu, dzięki której można regulować strumień zaprawy.

Działanie agregatu do tynkowania elewacji

Agregat do tynkowania działa w pełni automatycznie wykorzystując układy pneumatyczno-elektryczne. Do jego uruchomienia konieczne jest podłączenie go do sieci elektrycznej i sieci wodnej. W zależności do modelu wsypujemy do maszyny poszczególne składniki lub gotową zaprawę. Następnie maszyna transportuje gotowe mieszanki przez natryskowy wąż. Ostateczne nakładanie warstwy tynku odbywa się przy użyciu pistoletu. Silny strumień powietrza docierający do pistoletu wyrzuca materiał na wybraną przez nas powierzchnię.

Agregaty do tynkowania – najważniejsze zalety mechanicznego nakładania tynków

Agregaty do tynkowania elewacji w szybkim tempie zastąpiły ręczną metodę nakładania tynków. Użycie agregatów tynkarskich znacznie przyspiesza i ułatwia wykonanie również innych zadań podczas prac wykończeniowych, dlatego są one obecnie wykorzystywane na szeroką skalę zarówno przez duże firmy budowlane jak i mniejsze ekipy.

Jedną z kluczowych zalet agregatów tynkarskich jest znaczne skrócenie czasu pracy. Duża wydajność i możliwość przygotowania większej ilości zaprawy, przyspiesza cały proces nakładania powłok wykończeniowych. Maszyny tynkarskie ułatwiają ekipom wykończeniowym terminową realizację powierzonych zleceń.

Ponadto obsługa i użycie agregatu tynkarskiego nie wymagają zatrudnienia tak wielu pracowników jak podczas ręcznego nakładania tynków. Do sprawnej obsługi agregatu wystarczające są dwie osoby. Jest to zatem rozwiązanie generujące oszczędności dla firmy.

Co więcej, tynki maszynowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością, dzięki jednolitej konsystencji i doskonałej gładkości. Profesjonalne użycie agregatu gwarantuje odpowiednie proporcje składników, dokładne ich wymieszane i równomierne nałożenie co przekłada się na estetyczny wygląd tynkowanych powierzchni.

Agregat do tynkowania – różnorodne zastosowanie

Agregat tynkarski to urządzenie o szerokim zastosowaniu. Maszyn tych używa się do nakładania wielu rodzajów mas tynkarskich o różnych właściwościach, między innymi:

 • tynków gipsowych, wapienno-gipsowych i wapienno-cementowych,
 • tynków podkładowych (tzw. obrzutki),
 • tynków elewacyjnych
 • tynków specjalnych,
 • tynków modernizacyjnych,
 • tynków strukturalnych

Wbrew swojej nazwie agregat tynkarski, to urządzenie służące nie tylko do tynkowania. Świetnie sprawdzą się one również do mieszania:

 • klejów,
 • zapraw murarskich,
 • zapraw zbrojących,
 • szpachli mineralnych,
 • wylewek samopoziomujących.

Agregaty tynkarskie – wydajność i niezawodność

Jak widać używanie agregatów do tynkowania, znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie wielu prac wykończeniowych, nie tylko samego tynkowania. Ich zastosowanie jest wygodne oraz opłacalne dla wielu firm z branży budowalnej – pozwala na generowanie oszczędności i wykonanie większej ilości zleceń. Ponadto nałożone nimi tynki maszynowe wyróżniają się wysoką jakością i gładkością. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się do średnich i dużych przedsięwzięć, takich jak tynkowanie wewnętrzne budynku lub nakładanie tynków na elewacji.

Minusem tych maszyn, szczególnie dla mniejszych ekip budowlanych, może być ich wysoka cena, jednak w tym przypadku można skorzystać z ofert wypożyczalni, które często posiadają agregaty tynkarskie w swojej ofercie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze