Strona głównaInneAudyt energetyczny - co to, kto może wykonać, ile kosztuje, czy jest...

Audyt energetyczny – co to, kto może wykonać, ile kosztuje, czy jest obowiązkowy?

Aktualnie budowa czegokolwiek wiąże się z naprawdę dużymi kosztami. Nieistotne, czy mowa o domu mieszkalnym, czy przedsiębiorstwie, wszyscy dążą do tego, by cena była jak najniższa. Jedną z rzeczy, która w tym pomaga, jest audyt energetyczny. Co to takiego? Czy jest obowiązkowy i kto może go wykonać? Wszystko w poniższym artykule.

Audyt energetyczny – co to?

Audyt energetyczny to proces, podczas którego dokonuje się analizy pod kątem zoptymalizowania zużycia energii. Nie chodzi tu jednak o samą energię elektryczną, ale o ciepło oraz chłód użytkowy. Wszystko to ma na celu budowę projektu, tak by nie generował zbędnych kosztów i odwrotnie, by obcinanie kosztów, np na ociepleniu, nie skutkowało problemami i niewydajnością całego systemu. Przy budowie domu pewne błędy są akceptowalne, w przedsiębiorstwie o dużej skali znacznie mniej.

Wykonanie audytu to bardzo złożony proce, podczas którego musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Pojawia się tu zatem niewielka poszlaka dotycząca tego, ile może kosztować nas takie przedsięwzięcie. Im większy projekt, tym większa będzie cena audytu.

Wracając jednak do jego złożoności, powiemy teraz o tym, czego konkretnie może dotyczyć audyt. Przede wszystkim mowa tu o ocieplaniu budynku. Audyt ma za zadanie wytypować możliwie najwydajniejszy system cieplny, który dostosowany będzie do kubatury konkretnych pomieszczeń. Do tego dochodzi nam sposób ogrzewania wody, a całość systemu cieplnego należy odpowiednio wyizolować. Bardzo ważna jest tu też optymalizacja zużycia prądu przez system, tak by ilość generowanych kosztów przez jego instalacje, była wymierna względem potencjalnych oszczędności.

Jak widać pod uwagę należy wziąć bardzo dużo czynników, a błędy mogą narazić cały projekt na niepowodzenie. Niezależnie czy mowa o domu, czy przedsiębiorstwie, osoba przeprowadzająca audyt musi posiadać sporo twardych kompetencji. Kto więc może go wykonać?

Audyt energetyczny – kto może wykonać? Kto wykonuje?

Polskie prawo nie reguluje tego, kto może wykonać audyt. Patrząc na charakter zadań audytora, musi być to osoba kompetentna z zakresu budownictwa, instalacji elektrycznych, cieplnych czy wentylacji. Pamiętajmy, że ten, kto wykonuje audyt musi również zaproponować konkretne rozwiązania i wyliczyć ich cenę. To bardzo dużo obowiązków jak na jedną osobę.

W przypadku małych projektów (np. budowy domu), pojedynczy audytor poradzi sobie z tym całkiem dobrze. Jednak przy sporym przedsiębiorstwie lepiej zdać się na większą firmę. Dlaczego? Firmy zazwyczaj dzielą poszczególne zadania i przydzielają je pracownikom z odpowiednimi kompetencjami. W takiej konfiguracji jakość całości audytu znacznie wzrasta. Dobrym przykładem jest firma KIDE, która od wielu lat ściśle związana jest z branżą energetyczną. Co ważne w jej przypadku, posiada naprawdę rozbudowany zespół specjalistów, dzięki czemu posiada w swoim portfolio szereg zadowolonych klientów.

Audyt energetyczny – czy jest obowiązkowy? Kto ma obowiązek?

Obowiązek wykonania audytu spoczywa jedynie na większych przedsiębiorcach, którzy muszą robić go co 4 lata. Dlaczego tylko oni?

W przypadku dużego budynku objętego audytem, jego wpływ na wydajność instalacji energetycznych znacznie się zwiększa. Hale produkcyjne, fabryki, szpitale czy aquaparki, to (jedynie niektóre) nieruchomości, które pochłaniają bardzo dużo energii. Gdyby pobierały ją z sieci elektrycznej w sposób niekontrolowany, mogłoby dojść do wielu komplikacji, nie wspominając już o aspekcie ekologicznym. Ustawodawca przewidział taką sytuację, wprowadzając obowiązek przeprowadzania audytów, co pozwala zminimalizować możliwość niekontrolowanego poboru prądu.

Podsumowując – czy audyt energetyczny jest obowiązkowy? Dla większości nie, jednak dla dużych przedsiębiorstw będzie to nieuniknione. 

Audyt energetyczny – cena, czyli ile kosztuje?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, cena audytu jest zależna od wielu czynników, a podawanie nawet przykładowych sum kompletnie mija się z celem. Mówimy tu o kosztach związanych z izolacją, systemem cieplnym, gorącą wodą, wentylacją, klimatyzacją, obliczaniem mocy systemu i wyceną. Całkowity koszt tego procesu będzie zależał od objętości audytu, wielkości i poziomu skomplikowania projektu budynku i jego przeznaczenia i wielu, wielu innych. Odpowiedzi na to pytanie należałoby zatem szukać bezpośrednio u profesjonalisty.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze