Pas nadrynnowy to element chroniący przed przeciekaniem wody pod wewnętrzną stroną połaci. Montuje się go nad rynną, o czym informuje sama nazwa. W celu zachowania estetyki i funkcjonalności należy skupić się na prawidłowym montażu. W tym artykule dowiesz się, jakie wymiary powinien mieć pas nadrynnowy, jak wygląda jego montaż, czy z filmów w Internecie można nauczyć się tego, jak zamontować pas nadrynnowy, jak wykonać pas nadrynnowy i czy jest on potrzebny?
Pas nadrynnowy – wymiary
Pas nadrynnowy jest to element blacharski okapu na dachu w systemie rynnowym. Tłumacząc prościej, jest to zagięta listwa z wyżłobionym profilem w kształcie litery L, tzw. kapinosem. Montaż przebiega pod pokryciem dachowym. Pas nadrynnowy bezpośrednio łączy dach z rynną. Często jest zamiennie nazywany, jako fartuch okapowy. Stare budownictwo zazwyczaj nie uwzględniało w budowie pasów nadrynnowych, dzisiejsze jest już standardem. Dekarze bardzo często rekomendują montaż pasów nadrynnowych, ze względu na ogrom pozytywów, jakie wnoszą. Pasy nadrynnowe można stosować bez względu na projekt domu i rodzaj pokrycia dachowego. Są świetne, ponieważ można je montować jednakowo, kiedy dach pokryty jest dachówką ceramiczną, blachodachówką, blachą trapezową czy gontem.
Pas nadrynnowy jest ceniony ze względu na to, iż pełni funkcję ochronną dla wewnętrznej strony połaci – kiedy jest wiatr, krople deszczu są wywiewane. Dzięki pasom nadrynnowym deszcz spływa od razu do rynny. Kolejną zaletą tego elementu jest to, że maskuje on łaty i kontrłaty, co sprawia, że wykończenie dachu jest bardzo estetyczne. Jednak, aby tak się stało, ważne jest dopasowanie pasów nadrynnowych do wymiarów przestrzeni między dachem a rynną.
Wymiary pasów nadrynnowych są standardowe. Długość wynosi zazwyczaj ok. 2 – 3 m. W celu jak najlepszego dopasowania pasów nadrynnowych należy je docinać. Pozostałe wymiary to: szerokość dolnej części ok. 5 – 8 cm, szerokość części wpuszczanej pod pokrycie to ponad 10 cm. W wymiarach ważny jest także kąt wygięcia. Dobiera się go zależnie od tego, czy dach jest płaski, czy skośny.
Montaż pasa nadrynnowego – jak zamontować?
Często pojawiającym się pytaniem na budowlanych forach internetowych jest – jak zamontować pas nadrynnowy? Czy montażu można nauczyć się z filmu? W sieci jest wiele filmów, które pokazują jak wykonać pas nadrynnowy i oczywiście można z nich posiąść niezbędną do tego celu wiedzę, jednak należy pamiętać, że nawet najmniejsze niedociągnięcie może zaburzyć funkcje pasa nadrynnowego.
Jak wykonać pas nadrynnowy? Przede wszystkim nie możesz pozwolić sobie na niedoróbki i zaburzenia estetyki. Jeśli pomimo filmików instruktażowych, nie wiesz jak się do tego zabrać, lepiej zatrudnij dekarza. Dzięki temu zyskasz pewność, że pas nadrynnowy będzie działał prawidłowo. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielny montaż to warto wiedzieć kilka podstawowych informacji. Montaż pasa nadrynnowego zaczyna się po zamocowaniu orynnowania, natomiast przed montażem pokrycia dachu. Dlaczego? Pas nadrynnowy to element, który częściowo musi być wsunięty pod pokrycie., aby zamontować go pod izolacją przeciwwilgociową.
Jak zamontować pas nadrynnowy? Robi się to za pomocą wkrętów samonawiercających, bądź też za pomocą gwoździ dekarskich.
Pas nadrynnowy – czy jest potrzebny?
Zastanawiasz się, czy montaż pasa nadrynnowego jest konieczny, czy jest w ogóle potrzebny? Eksperci w dziedzinie budownictwa potwierdzają, że jego stosowanie jest niezbędne. Potrzeba jego instalacji wynika z tego, że spełnia on przede wszystkim funkcję ochronną. Istnieją wyjątki, w których pas nadrynnowy staje się niepotrzebny – jeśli przy okapie jest membrana.
Fachowcy twierdzą, że pas nadrynnowy to jeden z ważniejszych elementów zabezpieczających przed dostawaniem się wilgoci do wnętrza domu, dlatego też ta kwestia nie powinna podlegać dyskusji, czy jest potrzebny.
Psy nadrynnowe różnią się od siebie rodzajem materiału oraz wykończeniem. Istnieje wiele wariantów kolorystycznych. Najkorzystniej wyglądają, kiedy są tego samego koloru co pokrycie dachowe i orynnowanie.