Strona głównaInneSpawanie — BHP, zasady i wskazówki

Spawanie — BHP, zasady i wskazówki

W przypadku wykonywania tak wymagającej czynności, jak spawanie, BHP ma duże znaczenie. Przedstawiamy sposoby na bezpieczne spawanie niezależnie od metody, na przykład spawanie gazowe lub spawanie elektryczne. Zasady w tym przypadku mają bardzo duże znaczenie.

Spawanie ocynku — BHP

Dzięki cynkowaniu stali, na jej powierzchni powstaje nieprzepuszczalna powłoka, powodująca, że metal jest dobrze zabezpieczony i wygląda estetycznie. W przypadku spawania ocynku, BHP ma duże znaczenie. Jednym z największych zagrożeń jest tak zwana gorączka cynkowa. To potoczna nazwa na zatrucie. Jego pierwsze objawy pojawić się mogą nawet po kilku godzinach od zakończenia pracy. Charakterystyczne objawy to nagła wysoka gorączka, nudności, kaszel, ból głowy. Nie powinno się leczyć ich w domu, ale od razu udać do szpitala i poinformować specjalistów, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem cynku. Żeby zapobiec tej przypadłości, należy w bezpieczny sposób dokonywać spawania ocynku. BHP obejmuje przede wszystkim pracę w wentylowanym pomieszczeniu, żeby opary mogły się ulatniać. Warto także mieć maskę z filtrem oraz porządne, dostosowane do tej pracy ubranie. Wdychanie żadnych oparów powstałych podczas spawania nie jest zdrowe, ale charakterystyczny zielony dym, czyli właśnie tlenek cynku, jest wyjątkowo toksyczny. Dlatego prace należy prowadzić pod dobrej jakości wyciągiem dymowym. W przypadku jego braku można przenieść się na zewnątrz, ale w takie miejsce, aby wiatr przenosił dym w przestrzeń pozbawioną zabudować. W tym przypadku można rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie, bowiem w przypadku tego rodzaju spawania, BHP ma wyjątkowe znaczenie.

Spawanie gazowe — BHP

Czy spawanie jest szkodliwe? Może oczywiście być, jeżeli nie przygotujesz się odpowiednio do tej czynności. Podstawą jest zadbanie o właściwy strój, niezależnie, jaką metodą będziesz spawał. Z pewnością jest to fartuch, rękawice, ochraniacze na buty i łydki, okulary oraz ochraniacze na rękawy. Przed przejściem do pracy należy sprawdzić, czy wszystkie przewody są ze sobą prawidłowo połączone. W przypadku spawania gazowego, BHP obejmować musi również sprawdzenie, czy butla z gazem posiada ważną cechę dozoru technicznego. Istotne jest napełniania jej tylko odpowiednimi gazami. Butli nie powinno się trzymać w pobliżu źródeł ciepła i należy chronić ją przed iskrami. Przewody do tlenu oraz acetylenu muszą wyróżniać się wymaganą kolorystyką.

Spawanie elektryczne — zasady

BHP obowiązuje niezależnie od tego, czy jest to spawanie gazowe, czy sprawnie elektryczne. Zasady są zawsze takie same. Podstawą jest dobrej jakości maska z przyciemnianą szybką, która chroni oczy przed iskrami. Spawanie jest procesem mogącym spowodować wybuch pożaru, dlatego istotne jest zabezpieczenie okolicy i usunięcie z niej wszystkich łatwopalnych przedmiotów. Pod ręką powinno się mieć także gaśnicę. W przypadku spawania elektrycznego, zasady są być może nieco mniej rozbudowane, ponieważ odchodzi zagrożenie ze strony butli gazowej.  

Czy spawanie TIG jest szkodliwe? To często pojawiająca się wątpliwość. Ta metoda spawania jest obecnie bardzo popularna. Pamiętać trzeba, że w trakcie jego wykonywania wokół urządzenia wytwarza się pole elektromagnetyczne. Aby ograniczyć jego wpływ, podczas spawania uchwyt masowy i elektrodowy należy prowadzić maksymalnie blisko siebie. Nie można także owijać przewodu elektrodowego wokół ciała i przebywać w bliskości przewodów ułożonych w zwoje. Takie proste zasady sprawią, że nie trzeba się zastanawiać, czy spawanie TIG jest szkodliwe. 

Często pojawia się pytanie, czy spawanie jest szkodliwe na płodność. Nie ma na nią bezpośredniego wpływu, ale jednocześnie długotrwały proces spawalniczy bez odpowiedniego kombinezonu ochronnego może powodować przegrzanie jąder, co w dłuższym rozrachunku może prowadzić do bezpłodności. Dlatego tak ważne jest zainwestowanie w dobrej jakości strój, który chronić będzie wszystkie zagrożone części ciała. Dzięki niemu nie dojdzie do sytuacji, kiedy trzeba będzie szukać odpowiedzi na pytanie, czy spawanie jest szkodliwe na płodność. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, czy leczyć.

Spawanie podłużnic a bezpieczeństwo     

Ostatnim tematem, jaki należy poruszyć, jest kwestia spawania podłużnic, a bezpieczeństwo tego procesu. Podłużnice w podwoziu samochodowym są jednym z podstawowych elementów, który poddaje się spawaniu. Do samego procesu należy przystąpić zgodnie z innych zasadami dotyczącymi spawania. BHP niczym się nie różnić. Trzeba jednak pamiętać, że spawanie podłużnic jest bardzo istotnym procesem wpływającym na bezpieczeństwo samochodu, dlatego proces trzeba przeprowadzić niezwykle starannie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze