Choć kalendarzowa zima nadal trwa, to na naszych ogródkach już z wolna szykujemy się do wiosny. Mimo tego, że od czasu do czasu nadal może spaść śnieg, a nocą glebę obejmą przymrozki, to coraz częściej rzucamy okiem na nasze rośliny, czy przypadkiem nie wypuściły już pierwszych pączków. Jakie warzywa siać w lutym? Jak powinniśmy spędzić luty na działce? Innymi słowy, jak wygląda nasz plan: “Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika”.
Zobacz: Co sadzić w styczniu? Kalendarz ogrodnika
Prace ogrodowe w lutym
Ci, co przespali wstępne, styczniowe przygotowania działki do nadchodzącej wiosny, lepiej, by brali się do pracy. Prace ogrodowe w lutym, podobnie, jak w styczniu, to przede wszystkim solidne oględziny wraz z drobnymi pracami porządkowymi. Luty na działce to również moment, by zastanowić się, co można siać w lutym tak, by w niedługim czasie zebrać wspaniałe plony albo nacieszyć oko pełnym kolorów ogrodem.
Pod hasłem “luty w ogrodzie – kalendarz prac” znajdzie się wiele punktów pokrywających się z tym, co warto zrobić już w styczniu. Chodzi tu głównie o prace inwentaryzacyjne, porządkowe, kontrolowanie stanu drzew i krzewów na ogrodzie, planowanie i szykowanie działki na wiosnę, a na koniec zastanowienie się nad tym, co siejemy w lutym.
Luty w ogrodzie kalendarz prac
Jeśli jeszcze nie zająłeś się tym w styczniu, to zadania z cyklu “luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika”, powinieneś zacząć od solidnego sprawdzenia stanu ogrodu. Oznacza to zaopiekowanie się uszkodzonymi roślinami i potraktowanie ich maścią ogrodniczą. Połamane gałęzie możesz odpowiednio przyciąć, tak samo jak te, które rosną do środka.
Luty na działce to też dobry moment na odmłodzenie starych, brzydkich krzewów. Należy je wtedy solidnie podciąć, aż do 20-30 centymetrów nad ziemią. Pamiętaj, że wszelkie prace z sekatorem i piłką należy wykonywać, jak nie ma już mrozu.
Nim będziesz się zastanawiać, co siejemy w lutym, warto byś poświęcił jeszcze trochę czasu drzewom i krzewom owocowym. Okazuje się, że nie tylko krzewy i drzewa ozdobne należy przyciąć o tej porze, ale również owocowe takie jak: porzeczki, jabłonie, orzechy włoskie, śliwy i grusze. Po odpowiednio dobranym przycięciu, warto też pomalować pnie drzewek wapnem.
Gdy masz już za sobą zadania związane z uporządkowaniem działki, to nie pozostaje ci nic innego, jak przejść do planowania i odpowiedzenia sobie na pytanie, co siejemy w lutym. Przede wszystkim przygotuj tunele, nawieź ziemię, umyj szyby w szklarni i usuń liście. Pomyśl gdzie i ile grządek będziesz potrzebować. Rośliny mają różne tempo wzrostu i preferencje. Ważne jest, by podobierać je tak, by sobie nawzajem nie przeszkadzały.
Zobacz: Co sadzić w grudniu? Kalendarz ogrodnika
Jakie warzywa siać w lutym?
Ci, którzy już nie mogą się doczekać pierwszych nowalijek, pracę nad nimi zaczynają już zimą. Co można siać w lutym? Wczesnowiosenne warzywa oraz te, wymagające długiej wegetacji. Są to te same warzywa, która najbardziej niecierpliwi, zaczęli już hodować w styczniu (cebulę, pietruszkę, świeżą zieleninę, rzodkiew czy szpinak). Warto też zająć się rozsadami (kapusta, por, seler, sałata, pomidor, ogórek, papryka).
Te rośliny, które będziemy hodować w domowych warunkach, wyczekując sprzyjającej im pory, do gruntu powinny trafić dopiero, gdy skończą się przymrozki. Z kolei przyszykowane przez nas pomidory, przenosimy na działkę dopiero po 15 maja.
Szykowane przez nas doniczki powinny być odpowiednio dobrane do wielkości nasion. Zwróć uwagę, by podłoże, którego używasz na rozsady miało odpowiednie pH i było żyzne. Odpowiednia troska o nasze sadzonki sprawi, że nasz luty na działce przyniesie obfity zbiór warzyw i owoców.
Jakie kwiaty siać w lutym?
Najpewniej masz już za sobą prace ogrodowe w lutym obejmujące sprawdzenie stanu i bezpieczeństwa krzewów. W takim razie pozostaje teraz zastanowić się nad tym, jakie kwiaty siać w lutym.
Możliwe, że w swoich zapasach masz bulwy, które po okresie jesienno-zimowego wyczekiwania, pora włożyć do ziemi. Nim jednak to zrobisz, to twój plan “luty w ogrodzie kalendarz prac” powinien objąć dokładne sprawdzenie, czy któraś z cebul i bulw nie została zaatakowana przez szkodniki lub nie zgniła. Zdrowe okazy możesz już wsadzić do doniczek. Jednak nie spiesz się z ich wynoszeniem na dwór. Na ten moment potrzeba im dachu nad głową i temperatury wynoszącej ok. 15 stopni Celsjusza. Dzięki temu wiosną takie kwiaty jak dalie, mieczyki czy kanny szybciej ci zakwitną.
Odpowiedzią na pytanie, jakie kwiaty siać w lutym, mogą też być tulipany. Kwiaty te powinny spokojnie wytrwać do wiosny. Jeśli jednak wiesz, że zbliżają się mrozy, to warto osłonić je korą, słomą albo torfem.
“Luty w ogrodzie kalendarz ogrodnika” mówi nam też o tym, że to, co można siać w lutym, to rośliny jednoroczne takie jak: petunia, begonia, pelargonia, lobelia. Mają one długi okres wegetacji, więc warto poszykować je na rozsady.
Do wiosny coraz bliżej, a tym samym pracy na ogrodzie więcej i więcej. Jednak ci, którym taki znój niestraszny, doskonale wiedzą, że przy odpowiedniej ilości troski i uwagi, działka odwdzięczy się pięknym kwieciem i koszem pełnym warzyw i owoców.