Strona głównaInneJaka żyłka do kosy i jak ją nawinąć?

Jaka żyłka do kosy i jak ją nawinąć?

Po zakupie kosy spalinowej należy pamiętać, o ile nie dołączono jej do pakietu startowego, by zakupić żyłkę do kosy. Jaki model i rodzaj powinniśmy kupić, zazwyczaj jest napisane na opakowaniu, w instrukcji lub możemy się dowiedzieć przy samym zakupie kosy spalinowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ w dużej mierze to od żyłki zależy jakość tnięcia oraz czas, w jakim skosimy trawnik. Najbardziej rozpowszechnione to żyłki wykonane z nylonu, które znajdą zastosowanie w każdym rodzaju kosiarek. Jednak wybór jest o tyle większy, ponieważ dostępne są różne rodzaje żyłek do kos spalinowych, które różnią się średnicą, budową, właściwościami, a nawet kolorem. Aby prawidłowo dopasować żyłkę do kosy, należy wziąć pod uwagę parametry podkaszarki. A więc sprawdzić trzeba wymiary kosy oraz głowicy żyłkowej. Nie należy nawijać żyłek, których średnica jest większa niż zalecana, ponieważ mogą wystąpić problemy z jej wysuwaniem podczas cięcia. Za mała średnica, może nie dawać pożądanych efektów cięcia. Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy się sugerować przy wyborze żyłki do kos spalinowych jest rodzaj trawy, jaką będziemy kosić. Cieńsze żyłki sprawdzą się w przypadku cięcia niskich traw, grubsze od 2-2,7 mm w przypadku traw średniej wielkości oraz chwastów. Żyłki powyżej 3 mm przeznaczone są do większy kos, powyżej 2 KM i przydadzą się przy koszeniu bardzo wysokich traw oraz chwastów. Na rynku dostępny jest też inny rodzaj żyłki, a mianowicie żyłka nylonowa z drutem. Żyłki nylonowe z drutem to zazwyczaj żyłki o przekroju kwadratowym, które w środku mają umieszczoną dodatkowo metalową linkę. Według opinii o żyłce metalowej, wzmacnia ona jakość cięcia taką żyłką oraz wpływa na jej wytrzymałość, zwiększając odporność na łamanie. Jest też odporna na zgrzewanie się. Dodatkowo profil kwadratowy wraz z drutem w środku żyłki zapewnia szybkie i równe koszenie trawnika.

Żyłka do kosy okrągła czy kwadratowa

Biorąc pod uwagę profil żyłki, można wyróżnić żyłki okrągłe oraz kwadratowe, a także pięciokątne lub o przekroju wielokąta. Żyłki o profilu okrągłym są najbardziej rozpowszechnionym modelem żyłek. Dobrze sprawdzają się przy koszeniu traw, gdzie odsetek twardych chwastów jest najmniejszy. Są wytrzymałe, wolno się zużywają, jednak minusem jest niska skuteczność cięcia. Stąd też nie nadadzą się do wyższych traw. Żyłki o profilu kwadratowym są bardziej skuteczne pod względem cięcia, a więc możliwe jest koszenie większych chwastów. Żywotność mają podobną, jak w przypadku żyłek o przekroju okrągłym. Najostrzejsze żyłki to te o przekroju wielokąta. Są bardzo wytrzymałe, a także świetnie sobie radzą przy koszeniu twardszych roślin. Przed wyborem żyłki do kosy pomiędzy okrągłą czy kwadratową, należy wziąć pod uwagę rodzaj traw, jaki będziemy kosić. 

Jak zmienić żyłkę w kosie spalinowej?

W momencie, gdy skończy nam się żyłka na głowicy kosy spalinowej, należy założyć nową. Jak zakłada się żyłkę do kosy spalinowej? Z pozoru proces ten może wydawać się problematyczny i z reguły przysparza problemy wielu użytkownikom, to tak naprawdę do trudnych nie należy. Jak założyć prawidłowo żyłkę na kosę spalinową. Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokrywy szpuli, na którą nawinięta jest żyłka. Następnie wyjmujemy szpulę ze środka i nawijamy żyłkę. Na szpuli powinien być zaznaczony kierunek nawijania żyłki. Następnie odmierza się około 5 metrów i składa w połowie żyłkę, aby dla obu części szpuli była ona równa. Zahaczamy o przegrodę załamanym środkiem żyłki i nawijamy ją na szpulę. Pozostawia się dwa 10-15 cm końce żyłki, które następnie umieszcza się w przelotkach. Następnie nakładamy obudowę i montujemy z powrotem głowicę. Być może proces wydaje się być skomplikowany, jednak zmiana żyłki w kosie spalinowej nie jest takie trudne. W Internecie jest masa filmików, które pokazują, jak zmienić żyłkę w kosie spalinowej. Są też ilustracje, grafiki, na przykład w instrukcjach dołączonych do kos, które przedstawiają, jak zmienić żyłkę w kosie spalinowej prawidłowo. Między innymi możemy znaleźć filmy o tym, jak nawinąć żyłkę do podkaszarki Gardena. W instrukcji dołączonej do kos spalinowych marki Gardena, w przejrzysty sposób przedstawione jest, jak nawinąć żyłkę do podkaszarki Gardena. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze