Strona głównaRemontJak skuć płytki bez uszkodzenia?

Jak skuć płytki bez uszkodzenia?

Czy jest możliwe oderwanie płytek bez uszkodzenia? Tak! Jak najbardziej. Taki proces pozwala na zachowanie materiału, a także nie generuje tyle pyłu i hałasu, co tradycyjna demolka. Ten sposób świetnie sprawdza się, kiedy zachodzi potrzeba wykonania, jakiejś pracy hydraulicznej bądź elektrycznej, która wymaga dostania się pod płytki. Istnieje kilka sposobów odrywania płytek. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą młotowiertarki. W tym artykule znajdziesz wiele porad na temat tego, jak skuć, zdjąć, oderwać płytki bez uszkodzenia.

W jaki sposób skuwać płytki?

Jeśli potrzebujesz wymienić pojedynczą uszkodzoną płytkę, będziesz potrzebował do tego młotka i przecinaka. Pierwszym krokiem jest usunięcie fugi wokół płytki. Następnie należy delikatnie obstukać płytkę młotkiem i podważać ją przecinakiem. Tak potraktowana płytka powinna bez problemu oderwać się bez uszkodzenia od ściany.

Jak inaczej skuć płytki bez uszkodzenia? Możesz dodatkowo użyć do tego wiertarki. Tak jak w pierwszym sposobie, należy zacząć od usunięcia fugi okalającej płytkę. Następnie uderza się młotkiem w środek płytki i podwierca wiertarką od boków płytki. Wiertła, których powinieneś użyć, powinny być przystosowane do szkła i ceramiki. Płytka powinna odejść od ściany.

Demontaż wygląda identycznie przy każdym rodzaju płytek.

Zdejmowanie płytek – z czym to się wiąże?

Jak zdjąć płytki bez uszkodzenia? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, powinno zacząć się od usunięcia fug. Jak to zrobić? Nie ma innego sposobu jak jej wyskrobanie jej nożem. Przy tym zabiegu wymagana jest duża ostrożność, aby nie zarysować płytek. Można to zrobić także za pomocą śrubokręta z płaskim końcem, rycla, wiertarki z końcówką do szlifowania fug lub szpachelką. Niestety ta praca nie należy do przyjemnych, ponieważ jest dosyć żmudna i wymaga od nas skupienia i dokładności. Precyzyjne usunięcie fug pozwoli na łatwe zdjęcie płytki bez uszkodzenia.

Jak zdjąć płytki bez uszkodzenia łatwym sposobem? Jeśli usuwasz płytki, których chcesz ponownie użyć, dobrze będzie jeśli je ponumerujesz lub opiszesz. Zaoszczędzi to Twój czas i nerwy przy kolejnym montażu. Numeracja jest niezbędna jeśli zdejmujesz płytki rektyfikowane ze wzorami. W innym razie możesz spędzisz wiele czasu na dopasowywaniu płytek. Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć płytki, które będziesz, po ich oderwaniu, układał jedna na drugiej. Możesz przełożyć je choćby ręcznikami papierowymi, styropianem.

Kolejnym procesem, odpowiadającym na pytanie – jak skuć płytki bez uszkodzenia, który wymaga od nas dużej delikatności, jest usuwanie pozostałości kleju z płytek. Robi się to za pomocą szpachelki lub innego narzędzia, które pozwoli Ci na staranne, bez dużego nacisku, pozbywanie się kleju i zaprawy. Ten zabieg jest konieczny, jeśli chcesz użyć płytek ponownie. Zapewni to równe przyleganie do ściany oraz trwałość.

Jak zdjąć płytki bez uszkodzenia? Zdarza się, że niepokoi Cię głuchy dźwięk podczas chodzenia lub pukania w ścianę? Podczas przyklejania kafelek musiał zostać popełniony błąd, stąd też niestety, w takim przypadku, niezwłoczna jest wymiana płytek na nowe. W przeciwnym razie w niedługim czasie płytki same zaczną odpadać i ulegać uszkodzeniom. Istnieje także możliwość uratowania takich płytek poprzez nawiercenie przez glazurnika. Następnie należy przez mały otwór wpuścić strzykawką klej lub zaprawę. O ocenę stanu płytek powinniśmy poprosić glazurnika, który doradzi, czy taki zabieg sprawdzi się w naszej sytuacji.

Jak odrywać płytki bez uszkadzania ich?

Jak oderwać płytki bez uszkodzenia? – to bardzo często zadawane pytanie przez użytkowników internetowych forów budowlanych. Myślimy, że powyższe wskazówki wyczerpująco odpowiadają na tę zagwozdkę. Co zrobić, jeśli jesteśmy zmuszeni do wymiany płytek na nowe, ponieważ stare nie nadają się do ponownego montażu? Najszybszym sposobem będzie pozbycie się kafelek za pomocą łomu budowlanego. Pamiętaj, że takie rozwiązanie nie pozwoli na żadne dalsze wykorzystanie płytek. Ten proces nie jest aż tak żmudny, jak odrywanie płytek bez uszkodzenia. Potrzeba do tego jedynie siły. Delikatność i precyzyjność nie jest tutaj potrzebna.

Wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz miał już problemu z odpowiedzeniem sobie na pytanie – jak oderwać płytki bez uszkodzenia?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze