Hale o sklepieniu łukowym są lekkie i niedrogie. Ich nieskomplikowana konstrukcja pozwala na tworzenie obiektów o dowolnych wymiarach. Co do zasady, nie ma żadnych ograniczeń w kwestii tego, jak długa może być taka hala. Od lat znajdują zastosowanie w rolnictwie. Pierwotnie hale łukowe służyły do przechowywania maszyn rolniczych i bali słomy. Dziś są doskonałą, a przede wszystkim tańszą, alternatywą dla murowanej obory. Sprawdźmy, na ile to rozwiązanie jest funkcjonalne i czy hale łukowe używane mają jakieś wady.
Hale łukowe – przeznaczenie
Hale łukowe wykorzystywane są między innymi w rolnictwie. Wszyscy ci, którzy potrzebują szybko postawić zadaszenie lub szukają taniej alternatywy dla murowanych zabudowań, wybierają właśnie hale łukowe.
Można ich używać jako miejsca przechowywania dla sprzętu rolniczego, paszy, bali słomy lub siana. Przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń od wiatru sprawdzą się także w roli obory dla bydła.
Poza tym hale łukowe służą też jako magazyny, hangary, hale produkcyjne, a nawet wystawiennicze. W halach łukowych można zorganizować tymczasowe obiekty sportowe oraz przeznaczone do przeprowadzenia wydarzeń kulturalnych. Ponadto wykorzystuje się je w ogrodnictwie – służą do przechowywania roślin, które potrzebują ochrony przed zimnem i wiatrem. W halach łukowych można ponadto urządzać pieczarkarnie.
Hale łukowe sposobem na tanią oborę?
Postawienie hali łukowej jest zdecydowanie tańsze niż murowanie tradycyjnej obory. Hala łukowa powstanie też znacznie szybciej, bo nie trzeba czekać tygodniami na to, aż beton zwiąże lub mury obeschną. Hala łukowa u wymiarach 10 x 15 metrów kosztuje około 20 tysięcy złotych. Na powierzchni 150 metrów kwadratowych można hodować do 20 sztuk bydła. W takiej hali zmieści się także wyposażenie potrzebne do hodowli, m.in. ciąg paszowy i poidła.
Nie bez znaczenia będą też uproszczone procedury administracyjne. Aby postawić budynek murowany, potrzebne jest pozwolenie na budowę. Hale łukowe nie są trwale związane z gruntem, co pozwala skrócić czas oczekiwania na decyzję urzędników. Najpierw można zgłosić obiekt jako budowę tymczasową (do 180 dni), co nie wymaga mapy do celów projektowych ani wydania decyzji o warunkach zabudowy. Na tej podstawie można stawiać hale – także hale łukowe używane, bo stan prefabrykatów nie ma znaczenia. Gdy hala już stoi, można wystąpić o pozwolenie na budowę, co pozwoli uniknąć rozbiórki po 6 miesiącach. Wielu rolników, którzy dzierżawią ziemię, wybiera hale łukowe właśnie z uwagi na brak skomplikowanych procedur.
Hala łukowa – konstrukcje
Hale łukowe zbudowane są najczęściej z blachy ocynkowanej o różnym stopniu trwałości. Do tego dochodzi powłoka z plandeki. Od tego, z jakich materiałów powstaje hala uzależniona jest jej cena. Konstrukcja łuku przytwierdzona jest do podłoża przy pomocy blachy łącznikowej za pomocą śrub lub metalowych kotew.
Hale łukowe, które mają służyć jako zabudowania gospodarskie, należą do najtańszych.
Używane hale łukowe – czy na pewno zaoszczędzimy?
Każdy kto decyduje się na hale łukowe używane, może liczyć na niższy koszt prefabrykatów. Używane elementy hali, przy zachowaniu wymogów zgodności ze sztuką budowlaną, będą tańsze niż nowe elementy.
Koszt postawienia hal, bez względu na to, czy są to nowe hale, czy hale łukowe używane, jest taki sam. Większość tego typu konstrukcji można podnieść samodzielnie, bez udziału firmy ze specjalistycznym sprzętem, ale potrzeba do tego kilku par rąk.
Każdy, kto zdecyduje się na zakup nowej hali, stoi przed większym wyborem, jeśli chodzi o wymiary konstrukcji. Kupując halę używaną, wybór na pewno jest mniejszy. Jeśli jednak hala przeznaczona była wcześniej do pełnienia funkcji taniej obory, bardzo możliwe, że spełni oczekiwania kolejnego rolnika, który wybierze ją zamiast murowanych zabudowań gospodarskich.
Artykuł sponsorowany