Strona głównaCennik budowlanyKoszt przeglądu pieca gazowego

Koszt przeglądu pieca gazowego

Ulatniający się gaz to ogromne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Mówi się, że nie powinno igrać się z ogniem, jednak gaz też jest przyczyną wielu nieszczęść, dlatego tak ważne jest, aby starać się zapewnić jak największą szczelność instalacji gazowych i sprawność urządzeń zasilanych gazem. Instalacja gazowa regularnie powinna przechodzić przeglądy. Nie każdy jednak wie, jak się je przeprowadza. Analizie poddaje się szczelność przez pomiar stężenia gazu za pomocą detektora. Kontroluje się przewody gazowe od wejścia do budynku, we wnętrzu. Następnie testom poddaje się gazomierze i urządzenia podpięte do instalacji gazowej. Przegląd wykonuje się na dwóch płaszczyznach – kiedy dopływ gazu jest otwarty, i kiedy jest zamknięty. Szczególnie, powinno sprawdzać się łączenia przewodów, i miejsca podpięć urządzeń do instalacji gazowej. Powinien zostać oceniony także stan zaworów, gazomierzy i sprawność urządzeń. Przegląd powinien obejmować także kontrolę jakości przewodów, kanałów wentylacyjnych i spalinowych.

Koszt przeglądu pieca gazowego – Immergas, Junkers, Viessmann

Regularne przeglądy, powinny obowiązkowo być przeprowadzane przez właściciela lub zarządcę budynku. Przeprowadza się je w każdym budynku, w którym podpięta została instalacja gazowa, zarówno w mieszkach, w bloku, czy domkach jednorodzinnych. Przepisy mówią, że kontrola powinna mieć miejsce raz w roku, chyba że powierzchnia przekracza 2000 m2 – w takim przypadku robi się to 2 razy w ciągu roku. Pierwszy przegląd należy wykonać do końca maja, drugi do końca listopada. Kontrole przeprowadzają wykwalifikowani pracownicy posiadający szereg uprawnień budowlanych o specjalności instalacyjnej. Takie przeglądy, mogą wykonywać także osoby mające kwalifikacje zgodne z przepisami o dozorze technicznym w energetyce. Specjalistom powinny być znane poprzednie wyniki protokołu. Kiedy fachowiec dostrzeże jakieś nieprawidłowości, powinny być one, jak najszybciej naprawione przez zarządcę bądź właściciela budynku. Sprawne i szybkie usunięcie szkody, jest konieczne do bezpiecznego funkcjonowania w domu, czy mieszkaniu. W celu uniknięcia nieszczęść, konieczne jest umożliwienie przeprowadzenia przeglądu instalacji elektrycznej.

Zastanawiasz się zapewne, jaki jest koszt przeglądu pieca gazowego, np. marki Immergas, Junkers, czy Viessmann. W pierwszej kolejności na tapet weźmiemy koszt przeglądu pieca gazowego łazienkowego, potocznie nazywanego Junkersem. Za taką usługę zapłacimy od 100 do 150 zł, plus dojazd. Za dodatkową analizę spalin piecyka, doliczane jest 50 zł do usługi.

Koszt przeglądu pieca gazowego typu kocioł wiszący z otwartą komorą spalania lub typu turbo firmy Immergas, Junkers, Viessmann, waha się między 150 a 250 zł plus koszt dojazdu. Dodatkowo doliczana jest opłata za wykonanie analizy spalin tak, jak w przypadku Junkersa.

Koszt przeglądu pieca gazowego bardziej zaawansowanym działaniu, jak kocioł kondensacyjny firmy Junkers, Viessmann, Immergas to koszt 200-300 zł dla kotłów o mocy do 35 kW. Jeśli piec jest większej mocy, automatycznie rośnie cena. Koszt kontroli tego rodzaju urządzeń jest większy od poprzedników, ponieważ w nich niezbędne jest przeprowadzenie analizy spalin. Należy również doliczyć koszty dojazdu.

Przyjrzymy się teraz kosztom przeglądu pieca gazowego Viessmann, Junkers, Immergas z żeliwnym blokiem grzewczym. Te urządzenia wyróżniają się dużą masą, dlatego też ich kontrola jest droższa. Za usługę zapłacić trzeba będzie od 300 zł wzwyż plus dojazd. Cena jest również zależna od mocy kotła.

Specjalistyczne firmy dokonujące przeglądów technicznych pieców gazowych podchodzę w indywidualny sposób do klienta, dlatego też nie można porównywać kosztów przeglądów pieca gazowego z sąsiadem. Wyceny przeglądu dokonuje doświadczony technik, który uwzględnia wszelkie czynniki mające wpływ na cenę. Należy pamiętać, że systematyczna analiza zagrożeń jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa i zadbania o życie swoje i swoich bliskich, dlatego też w tej kwestii nie powinno się zwlekać. Każda najmniejsza usterka może spowodować większe zagrożenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze