Strona głównaCennik budowlanyPraca w budownictwie - możliwości, zarobki

Praca w budownictwie – możliwości, zarobki

Pracownik fizyczny, jakim jest budowlaniec, w obecnych czasach jest „towarem” luksusowym. Ilość inwestycji budowlanych, jakie są w trakcie trwania, a także znaczący spadek liczby dobrych fachowców oraz pomocników sprawiły, że na budowach coraz chętniej zatrudniają się młodzi, silni mężczyźni, pewni dobrych stawek godzinowych oraz pewnego zatrudnienia. W budownictwie zarobki również poszły w górę w stosunku do poprzednich lat. W takim razie ile zarabia budowlaniec?

Jednocześnie nie da się wskazać jednej, konkretnej stawki dla budownictwa – zarobki pod względem wysokości są podzielone pomiędzy konkretnych fachowców – murarzy, dekarzy, cieśli, tynkarzy. Inaczej wyceniana jest też na budowie praca pomocników, wykonujących jedynie proste czynności. Ostatecznie wpływ na wysokość pensji ma również rozmiar samej firmy, liczba zatrudnionych osób i ilość obsługiwanych rocznie inwestycji. Im więcej, tym większych stawek można się spodziewać.

Budownictwo – zarobki na poszczególnych stanowiskach

Aby powstał dom, konieczne jest zatrudnienie kilku czy kilkunastu różnych fachowców lub wybranie firmy wykonującej kompleksowe prace – od fundamentów po dach. Nawet aktualna stawka roboczogodziny w budownictwie będzie uzależniona od wybranej opcji oraz od rodzaju wykonywanych prac, a także od formy zatrudnienia. Każda praca fizyczna np. na budowie jest ciężka i jest co raz lepiej opłacana. Uśredniając jednak te wyniki mówi się, że średnie budowlańca wynagrodzenie wynosiło około 5 500 złotych brutto. W tym roku wartość ta z pewnością jeszcze wzrośnie. Trzeba jednak pamiętać, że to, ile zarabia budowlaniec, uzależnione jest od jego wiedzy i umiejętności oraz konkretnych, wykonywanych zadań. Z tego powodu stawki godzinowe na budowie są przeliczane w taki sposób, że jedna czwarta respondentów mówiła o zarobkach niższych niż 3 500 złotych brutto, drugie tyle – o zarobkach wyższych niż 7 000 złotych brutto.

Stawki godzinowe na budowie

Być może niektórych zdziwi, że stawki godzinowe na budowie wyliczane są i podawane odgórnie. Za aktualne stawki roboczogodziny w budownictwie odpowiada Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie. Podawane aktualne stawki roboczogodziny w budownictwie są odpowiednio kalkulowane – to dzięki temu wiemy, ile zarabia budowlaniec. W zeszłym roku stawki godzinowe – obliczane głównie dla osób zatrudnionych na umowach zleceniach oraz dla osób samozatrudnionych – wynosiły dokładnie 23,43 zł. Wyliczenia są wykonywane zawsze bardzo precyzyjnie, na podstawie kilku ważnych danych.

Obliczanie stawki godzinowej na budowie

Jeśli chodzi o pieniądze budowlańców, wynagrodzenie liczone jest w oparciu o minimalną pensję w danym roku, a także o średni wymiar czasu pracy. Tak wyliczone budowlańca wynagrodzenie uzupełnione jest o kilkuprocentowe dodatki, m.in. z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego oraz wypadkowego, fundusze, w tym Fundusz Pracy oraz o absencję. Do tego dolicza się też dodatki za przysługujący urlop. Patrząc na dane Głównego Urzędu Statystycznego, widać jak na dłoni, że stawki godzinowe dla budowlańców oraz ich pomocników dynamicznie wzrastają, czasem nie tylko z roku na roku, ale przy obecnej sytuacji nawet z miesiąca na miesiąc. Te same statystyki pokazały, że największych pensji można spodziewać się w pobliżu największych aglomeracji miejskich. Województwo mazowieckie pod względem wysokości pensji dla pracowników zatrudnionych w branży budowlanej wypadło najlepiej, oferując średnio prawie 5 800 złotych brutto. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk z pensjami rzędu około 5 000 złotych brutto. Pod kątem wypłat najsłabiej wypadło województwo podkarpackie oraz lubelskie, gdzie miesięczne stawki nie przekraczały 4 000 złotych brutto.

Ile zarabia pomocnik na budowie 2022?

Kwestia, ile zarabia pomocnik na budowie 2022, interesuje głównie młodych i słabo doświadczonych pracowników oraz tych, którzy dopiero przymierzają się do wejścia głębiej w branżę budowlaną. Chcąc zacząć pracę przy inwestycjach budowlanych, a nie mając odpowiedniego wykształcenia czy umiejętności oraz praktyki, trzeba pogodzić się z otrzymywaniem nieco niższej pensji, niż bardziej zaprawieni w boju koledzy z pracy. Statystyki pokazują, ile zarabia pomocnik na budowie 2022 – jest to stawka o około 300 złotych niższa niż średnia krajowa. Ostatecznie więc pracownik zatrudniony na najniższym szczeblu w budowlanej hierarchii dostanie od swojego szefa w miesiącu około 4 400 złotych brutto. Tutaj również warto uwzględnić lokalizację firmy.

Ile zarabia firma budowlana?

Ilość realizowanych w tej chwili z wielkim rozmachem inwestycji budowlanych oraz wciąż poszerzająca swoje wpływy w wielkich miastach popularna “deweloperka” sprawia, że firmy budowlane oraz ich usługi są w cenie. Tak ogromny popyt na ich usługi ma wpływ na to, ile zarabia firma budowlana na wykonywanej pracy. Oczywiście zarobki firmy będą uzależnione od tego, jakie zlecenia i w jakiej ilości firma będzie realizować, za pomocą ilu zatrudnionych fachowców oraz pomocników oraz w jakim czasie będzie się wyrabiać z kolejnymi etapami prac. Mówi się również, że posiadanie własnej firmy jest nieopłacalne i niebezpieczne ze względu na niemożność przewidzenia aury w pełni sezonu budowlanego, jak i ze względu na zimowy zastój. Nie zawsze i nie do końca jest to prawdą – w sezonie letnim zwykle możliwe jest nadrobienie zimowych miesięcy stagnacji. Co więcej, to, ile zarabia firma budowlana, będzie zależało również od jej zimowej działalności. O ile faktycznie zewnętrzne prace są niemożliwe do zrealizowania w takim terminie, to z powodzeniem można zabrać się za branie zleceń na prace wykończeniowe, wykonywane w sprzyjających warunkach, wewnątrz domu. O wartości firmy będzie decydowała przede wszystkim jakość – dobrze wykonana robota będzie się niosła dalej pocztą pantoflową, czyli najskuteczniejszą metodą reklamy w dzisiejszym świecie. Ceny za swoje usługi ustalasz samodzielnie, uwzględniając jedynie obecne stawki i standardy. Im lepszych będziesz mieć fachowców i im bardziej kompleksowe usługi zapewnisz, tym więcej zarobisz na swojej firmie.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze