Posiadasz duży ogród i nie masz pomysłu, w jaki sposób go zagospodarować? Spieszymy z rozwiązaniem. Stwórz boisko piłkarskie, którego będą zazdrościli Ci wszyscy sąsiedzi w okolicy. W jaki sposób się do tego zabrać? Po przeczytaniu tego `tekstu zrozumiesz, że nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. Zapraszamy do lektury!
Przygotowania terenu
Prace nad budową boiska piłkarskiego w ogrodzie należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania terenu. Wszelkie prace będą oczywiście uzależnione od tego, jak dużą powierzchnię posiadamy oraz jakim dysponujemy budżetem. Istotny będzie też fakt czy chcemy stworzyć obiekt, na którym będzie można rozgrywać mecze czy też ma być to miejsce tylko i wyłącznie dla zabaw dla dzieci.
Na samym początku warto popracować nad oczyszczeniem i wyrównaniem terenu. Nic tak w końcu nie denerwuje piłkarzy, jak krzywe boisko. W tym celu warto skorzystać z wertykulatora, który skutecznie pomoże usunąć filc z mchu i wszelkie chwasty. Urządzenie to nacina darń, dzięki czemu możliwe jest usunięcie martwych roślin i napowietrzanie gleby.
Do wyrównania terenu niezbędny może okazać się walec. Przy mniejszych nierównościach wystarczą zwykłe grabie i szpadel. Warto przyłożyć się do tych prac, ponieważ dzięki temu młodzi piłkarze będą mieli większy komfort gry na nowo powstałym boisku.
Wymiary boiska w ogrodzie
Wymiary boiska w ogrodzie będą w głównej mierze uzależnione od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Generalnie w tym aspekcie nie musimy się trzymać żadnych wytycznych. Nikt z piłkarskich władz w końcu nie przyjedzie i nie będzie nam weryfikował obiektu.
Jeśli jednak chcemy stworzyć namiastkę prawdziwego piłkarskiego boiska, to powinniśmy zachować odpowiednie proporcje. W ogrodzie nie będzie zapewne dochodziło do meczów 11 vs. 11, więc w zupełności wystarczy mniejszy obiekt. Dlatego w tym przypadku można się wzorować np. “Orlikami” czy boiskami przyszkolnymi.
Jaką wybrać trawę?
Decydując się na budowę boiska piłkarskiego w ogrodzie, musimy zdecydować jakiej trawy użyjemy. W tym tekście skupimy się tylko i wyłącznie na nawierzchni naturalnej. Jakie mamy opcje do wyboru?
Pierwszą jest posianie trawy. Najlepiej do tego nada się jedna z gotowych mieszanek, specjalnie stworzona do tego celu. Najczęściej można ją spotkać w sklepach ogrodniczych pod nazwą “trawa sportowa”. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szybką zdolnością do regeneracji.
Drugą opcją jest skorzystanie z trawy z rolki. Rozwiązanie to może się świetnie sprawdzić przy mniejszych powierzchniach. Plusem jest to, że szybko będziemy mogli się cieszyć nową murawą. Minusem z kolei będzie większy koszt.
Wyposażenie
Jeśli wiemy już jakiej trawy użyjemy, warto pomyśleć nad wyposażeniem naszego boiska. W pierwszej kolejności musimy pomyśleć o bramkach. Powinny być one dostosowane do wymiarów boiska.
W tym przypadku świetnie mogą sprawdzić się rozkładane bramki o różnych wymiarach. Dzięki temu można je szybko wymieniać, w zależności od tego, w jakim wieku są nasze pociechy.
Nie należy zapominać też o liniach. W tym celu najlepiej sprawdzi się płynna kreda lub specjalna farba. Pod żadnym pozorem nie używajcie w ogrodzie popularnego “wapna”, które jest szkodliwe nie tylko dla trawy, ale też i dla naszego zdrowia.
Pielęgnacja
Jeśli stworzenie boiska piłkarskiego w ogrodzie mamy już za sobą, to teraz musimy pomyśleć o tym, w jaki sposób o nie dbać. Trawa to żywy organizm, więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli ktoś posiada kod promocyjny STS [treść kodu: MECZYKI], to wie, że w serwisie tym możliwe jest nie tylko obstawianie meczy online, ale też oglądanie streamów online. Śledząc różne spotkania, w oczy może rzucić się to, w jakich różnych stanach mogą być boiska piłkarskie. Wszystko uzależnione jest właśnie od właściwej pielęgnacji.
Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie i koszenie. Szczególnie jest to istotne latem. Trawa powinna być przycinana co 2-3 dni. Przy wysokich temperaturach nie powinno się jej jednak ścinać zbyt krótko, ponieważ grozi to jej wysuszeniem.
Artykuł sponsorowany