Strona głównaOgródTechnorattanowe meble – czy warto ustawić je na tarasie?

Technorattanowe meble – czy warto ustawić je na tarasie?

Wyposażenie z tworzyw sztucznych coraz częściej trafia na przydomowe tarasy, urządzone w rozmaitych stylach. Oprócz standardowych konstrukcji z polipropylenu, warto rozważyć wykorzystanie mebli z technorattanu.

Z czego powstaje to tworzywo oraz dlaczego dobrze sprawdza się do produkcji foteli, krzeseł lub innych elementów ogrodowych? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Zobacz też: Co należy wiedzieć o żaluzjach tarasowych?

Technorattan – co to takiego i czym się wyróżnia?

Technorattan (inaczej: eko-rattan, rattan syntetyczny) to jeden z ciekawszych materiałów do produkcji nowoczesnych mebli ogrodowych. Co to takiego? Tym mianem określa się plecionki na metalowym (najczęściej stalowym) stelażu, wykonane z trwałego materiału sztucznego – polietylenu HDPE lub poliuretanu o dużej gęstości.

Zastosowanie takich materiałów wpływa oczywiście na parametry finalnego produktu. Wspomniane tworzywa odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, pęknięcia, łuszczenie się) oraz niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych. Bez najmniejszego problemu znoszą zmiany temperatur, wysoką lub niską wilgotność, promieniowanie UV oraz zalanie wodą. Nie wymagają przy tym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich. Idealnie nadają się zatem do użytkowania na zewnątrz, a nawet do całorocznego przechowywania w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, bez szkody dla kondycji wyposażenia. Odróżnia je to znacząco od produktów z naturalnych surowców, w tym z wikliny lub rattanu.

Meble technorattanowe a polipropylenowe z efektem rattanu

Na rynku można spotkać różne rodzaje mebli plecionkowych. Z jednej strony są wspomniane powyżej meble rattanowe lub wiklinowe. Oprócz nich pojawiają się, rozwiązania z tworzyw sztucznych, które oferuje choćby sklep z meblami ogrodowymi Bazkar.pl. Stosuje się zatem meble technorattanowe, a także konstrukcje polipropylenowe z efektem rattanu. Na czym polega różnica między nimi?

Technorattan to klasyczna plecionka, uformowana na stelażu, utrzymana w najrozmaitszych stylach (klasycznym, minimalistycznym, retro). Meble polipropylenowe wykonuje się w formie odlewu z rozmaitym wykończeniem powierzchni. Jednym z najmodniejszych rozwiązań jest obecnie imitacja rattanu lub drewna. Takie rozwiązania są prostsze w produkcji i niejednokrotnie wyróżniają się atrakcyjniejszą ceną, zachowując jednak piękny wygląd, duże bogactwo dostępnych kolorów oraz dobre parametry techniczne.

Jakie wyposażenie wytwarza się z technorattanu?

Meble technorattanowe chętnie ustawia się w różnych przydomowych strefach wypoczynku. Trafiają bezpośrednio na trawnik lub stanowią wyposażenie tarasów, balkonów lub wolnostojących altan ogrodowych.

W zależności od potrzeb, możliwości i dostępnego miejsca, używa się nieco innych zestawów. Podstawą są oczywiście meble do siedzenia, czyli:

  • krzesła,
  • fotele,
  • pufy,
  • leżaki.

Oprócz nich, przydaje się pełnowymiarowy stół lub stolik, przy którym można spożywać posiłki lub przyjemnie spędzać czas na ogrodowej rekreacji. Czasami elementy plecionkowe łączy się z innymi materiałami. W przypadku stolików bywają to praktyczne blaty ze szkła hartowanego o wysokiej wytrzymałości i nowoczesnym wyglądzie.

Co jeszcze warto ustawić w ogrodzie? Idealnym uzupełnieniem kompletu są skrzynie ogrodowe z technorattanu, do przechowywania rozmaitych akcesoriów i przydatnych sprzętów. Niektóre modele nadają się do wykorzystania jako dodatkowe siedziska dla domowników lub gości, co ułatwia zbudowanie przestrzeni do rekreacji oraz zwiększa ustawność tarasu.

Proces produkcji tworzywa sztucznego pozwala uzyskać materiał w różnych barwach. Największą sympatią użytkowników cieszą się produkty nawiązujące do naturalnych kolorów. Nie stroni się jednak również od wyposażenia w odcieniach szarości, bieli lub czerni, które dobrze wpisują się w wiele aranżacji.

Styl plecionek technorattanowych bywa mocno zróżnicowany. Pojawiają się rozwiązania nawiązujące wprost do klasycznych mebli rattanowych. Niektóre z nich odwzorowują wręcz meble kolonialne, cieszące się znów wielką popularnością. Spotyka się piękne i eleganckie meble technorattanowe współczesne, które wpisują się w większość aranżacji – od ogrodów nowoczesnych, przez skandynawskie i boho, po minimalistyczne ogrody zen. Niektóre formy są na tyle uniwersalne, że warto ustawić je nawet w popularnych ogrodach orientalnych, toskańskich lub greckich.

Efektowne i nowoczesne meble z technorattanu do ogrodu

Meble technorattanowe wyróżniają się wysoką jakością wykonania i trwałością, która zapewnia wygodne użytkowanie przez długie lata. Warto zatem rozważyć użycie właśnie takich eleganckich konstrukcji, by stworzyć przyjemne miejsce do relaksu, w którym domownicy i goście poczują się naprawdę po królewsku.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze