HomeInnePestki wiśni do palenia – cena, opinie, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Pestki wiśni do palenia – cena, opinie, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Ten rok nie należy do najłatwiejszych, o czym przekonał się każdy, kto podczas aktualnego kryzysu energetycznego głowił się nad tym, gdzie kupić opał. Nie wszyscy mieli to szczęście, aby załapać się na zakupy upatrzonego ekogroszku czy pelletu o wysokiej kaloryczności i odpowiednich parametrach. 

Sytuacje kryzysowe często zmuszają nas do poszukiwania rozwiązań nieszablonowych. Jednym z nich są pestki wiśni. Tona i cena za nią wydają się zachęcające, o czym przekonacie się w dalszej części tekstu. Sięgniemy również do opinii na forum i sprawdzimy, gdzie kupić ten opał.

Zobacz: Pellet ze słomy – jak zrobić, wartość opałowa, cena, opinie

Pestki wiśni do palenia – parametry, kaloryczność

Przeszukując internet w kwestii kaloryczności i innych parametrów pestek wiśni, trafiliśmy na kilka, sprzecznych ze sobą źródeł. Opinie na forum podają kaloryczność tego opału na zaledwie 8-12 MJ na kilogram. Inne, że wartość opałowa wynosi bliżej 15 MJ na kilogram.

Natomiast kiedy udaliśmy się na aukcje, gdzie można kupić pestki wiśni, informacja podawała, że ich kaloryczność wynosi około 19-21 MJ na kilogram. Jeśli kierować się taką wartością opałową – pestki wiśni i ich tona w atrakcyjnej cenie, mają porównywalną lub nieco większą kaloryczność, niż suche drewno. 

Jakie jeszcze parametry są nam znane? Zawartość popiołu, która wynosi zaledwie 1,43%. Wilgotność może wynosić 6-8%, ale w przypadku tego parametru należy zwrócić uwagę na ofertę sprzedawcy. Pestki wiśni w tonach są sprzedawane w dwóch wariantach: wysuszone oraz lekko wilgotne, które sami musimy wysuszyć. Zlekceważenie tego parametru może zniszczyć nasz piec, a także doprowadzić do innych komplikacji, np. pleśni czy muszek owocówek w miejscu, w którym będziemy przechowywać worki z pestkami.

Zobacz: Pellet z łuski słonecznika – cena, opinie, spalanie, kaloryczność, forum

Tym, o co należy zadbać, jest odpowiedni piec, dostosowany do palenia pestkami wiśni. Kocioł do spalania węgla rzadko sprawdza się do biomasy. Ta pali się szybko i daje wysoki płomień. Niektóre z kotłów automatycznych da się przystosować do pestek wiśni. Wtedy będą się paliły mniej więcej tak jak pellet. Co o takim rozwiązaniu sądzą jego użytkownicy? Sprawdźmy opinie na forum.

Pestki wiśni do palenia – opinie na forum 

Opinie na forum, jak łatwo się domyślić, są różne. Zaletą opału, jakim są pestki wiśni, jest ich niska cena, dość łatwa dostępność i fakt, że stanowi alternatywę, kiedy nie ma na stanie innego opału. 

Niektórzy forumowicze uważają, że spalą się w każdym kotle, który jest przystosowany do spalania zbóż. Inni, że należy starannie ustawić palnik, ponieważ według ich opinii – pestka nie chce się palić, w większej ilości się nie dopala i zapycha piec, a przy za małej tylko się żarzy. Trudno to wypośrodkować. 

Kilka głosów na forum przedstawia swoją metodę w ten sposób: najpierw kładzie drewno lub pellet, a na to pestki wiśni. Pestek powinno być trzy razy więcej niż pierwszej warstwy. W taki sposób spali się bez problemu, na drobny pyłek.

Najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest nabyć pestki wiśni od przetwórni owoców. Wtedy można kupić ją lekko wilgotną, ale bez miąższu. Należy potem ją wysuszyć, co może zająć trochę pracy, ale to pozwala na zaoszczędzenie kosztów.

Na forum nie brakuje głosów sceptyków, które zarzucają, że palenie pestkami wiśni jest szkodliwe, ponieważ wydziela do atmosfery trujące substancje. Tutaj istnieje zgrzyt między dwiema stronami. Jedna w opiniach grozi kwasem pruskim, który jest szkodliwy. 

Druga, że stężenie, jakie zawiera się w pestkach, może zaszkodzić jedynie muchom, które przelatują nad kominem. Uważają, że to nie jest kwas, który działałby agresywnie na stal. Fakt, że wielu uczonych ekologów poleca to rozwiązanie, pozwala nam na wniosek, że nie robiliby tego, gdybyśmy mieli się zatruć jego oparami.

Pestki wiśni do palenia – gdzie kupić? Jaka cena za tonę? 

Miejscem, w którym nie brakuje tego rodzaju opału, gdzie można kupić pestki wiśni – tonę lub więcej, jest OLX. Cena za tonę wynosi zazwyczaj od 1800 do 2000 złotych. W porównaniu do ceny za tonę węgla, która sięga nawet 3000 złotych, jest to znacząca różnica. Innym miejscem, gdzie można kupić pestki wiśni, jest portal Allegro. 

Pestki wiśni, licząc za tonę, cenowo wychodzą naprawdę korzystnie. To odnawialne źródło energii, zaliczane też do biomasy, ma szansę sprostać wyzwaniu ogrzania domu zimą. Jak każdy rodzaj opału, ma swoje wady i zalety, lecz nie wydaje się na tyle złym wyborem, aby stanowczo go odradzać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze