Strona głównaInneJak zrobić piaskownicę?

Jak zrobić piaskownicę?

Piaskownica to idealne miejsce do zabawy dla najmłodszych, w którym mogą zajmować się tworzeniem różnych budowli z piasku, wykorzystując przy tym różne foremki. Niekiedy zdarzają się sytuację, w których rodzice nie mają czasu na to, aby wyjść ze swoimi pociechami na plac zabaw, dlatego często pojawia się pytanie o to, jak wygląda budowa piaskownicy DIY z ławeczkami, która dodatkowo jest zamykana. Wbrew pozorom, budowa piaskownicy nie należy do trudnych zadań, można wykorzystać do tego różne elementy, m.in. deski z palety. W dalszej części wpisu, podpowiemy, jak zrobić piaskownicę DIY krok po kroku, jakie użyć do tego deski, i gdzie można znaleźć gotowe projekty piaskownic.

Budowa piaskownicy z palet krok po kroku

W takim razie, jak wygląda budowa piaskownicy krok po kroku? Przede wszystkim palety obecnie są coraz częściej wykorzystywane w trakcie budowy mebli, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby wykorzystać je do budowy piaskownicy DIY. Przed przystąpieniem do budowy takiej piaskownicy, warto przygotować wcześniej projekt, na którym znajdować się będą dokładne wymiary konstrukcji. Pozyskując deski na piaskownicę z europalet, warto zaopatrzyć się w łom, dzięki niemu w łatwy sposób będziemy mogli wyłamać deski, po ich pozyskaniu należy pozbyć się gwoździ, a następnie je dokładnie przeszlifować. Deski z palet mogą być wykorzystane do budowy ławeczki, albo stworzenia zamykanej piaskownicy. Często w sieci pojawia się pytanie, w jakim miejscu można nabyć palety? Palety najczęściej można kupić na specjalnych skupach, albo w składach drewna.

Przygotowując się do budowy piaskownicy krok po kroku z ławeczkami, albo zamykaną, warto uwzględnić to, jakie potrzeby oraz preferencje posiada nasze dziecko, zależy nam przecież na tym, aby stworzyć wymarzone miejsce, w którym będzie się dobrze czuć.

Przystępując do budowy piaskownicy, w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednie materiały, czyli deski, w przypadku, gdy pochodzą z odzysku, należy usunąć gwoździe, dodatkowo powinny być oszlifowane. Kolejnym krokiem jest dokładne zaimpregnowanie wszystkich elementów drewnianych środkiem, który będzie odpornym na działanie wilgoci.

Budowa piaskownicy zaczyna się od przygotowania boków, w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie list narożnych oraz wkrętów do drewna. Nie zalecamy stosowania gwoździ, dlatego że zmniejszają one trwałość piaskownicy. Po wykonaniu boków, kolejną czynnością jest wykonanie boków. Budowa piaskownicy to dość prosta czynność, która wykonuje się w zaledwie kilka godzin. W ten sposób gotowa konstrukcja powinna zostać umieszczona na specjalną folię, a na nią przysypujemy piasek.

Piaskownica z ławeczkami – jak zrobić?

Jak zrobić piaskownicę z ławeczkami? Ławeczki to dodatkowy element, którego konstrukcja nie jest zbytnio skomplikowana. W tym przypadku wystarczy przygotować oszlifowane i zaimpregnowane deski, następnie należy je połączyć za pomocą specjalnych zawiasów. Zawiasy umożliwiają bezproblemowe przenoszenie i składanie ławeczki, w ten sposób można uzyskać oparcie.

Piaskownica zamykana – gdzie znaleźć projekt?

Zamykana piaskownica to dobry sposób na zabezpieczenie naszej piaskownicy przed niechcianymi zwierzętami i szkodnikami, a dodatkowo będzie to ochrona przed różnymi zanieczyszczeniami. Zamknięcie piaskownicy wykonuje się tak, jak w przypadku ławeczki z oszlifowanych i zaimpregnowanych desek, które mogą pochodzić z odzysku, w tym z palet. Istotną rzeczą w trakcie jej budowy jest to, aby była ona wykonana o odpowiednich wymiarach, w tym przypadku zaleca się, aby deski były dłuższe od konstrukcji piaskownicy. Montaż jest prosty, wszystkie deski łączymy za pomocą zawiasów, tworząc jednolitą płytę, która będzie służyła, jako pokrywa piaskownicy. Przygotowując się do budowy piaskownicy, warto skorzystać z gotowych projektów, które można znaleźć w sieci i na wielu portalach budowlanych. Takie projekty są najczęściej ogólnodostępne, a na projektach znajdziemy dokładne wymiary desek i to, jakie elementy należy przygotować do jej budowy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze