Strona głównaZakupIle kosztuje mycie okien w domu i na wysokości?

Ile kosztuje mycie okien w domu i na wysokości?

Nieliczni robią to, jak tylko zobaczą brud, inni tylko od święta. Mało komu to sprawia przyjemność, a zdecydowana większość odsuwa ten moment jak najdalej od siebie. Mycie okien. Powracająca groźba zbliżających się świąt i koszmar tych, co przy oknach mają drzewa i ruchliwą ulicę. Nic więc dziwnego, że chcąc uniknąć tej żmudnej pracy, coraz częściej sięgamy po usługi fachowych firm. Ile kosztuje mycie okien w domu? Ile kosztuje umycie jednego okna? 

Zobacz: Mycie elewacji – cena

Od czego zależy koszt mycia okien?

Skoro ustaliliśmy już, że mało kto jest entuzjastą mycia okien, to nie pozostaje nam nic innego, jak podjęcie decyzji: wolę okna pokryte “stylową”, matowo szarą powłoką, czy zatrudnić kogoś, kto wpuści więcej światłą do mojego wnętrza. W przypadku, gdy pierwsze rozwiązanie jest ci bliższe, to możesz zakończyć czytanie tego artykułu. Jeśli jednak druga opcja przykuła twoją uwagę, to najpewniej już zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje mycie okien prywatnie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.

Z pewnością to, co wpływa na to, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym jest stopień zabrudzenia oraz to, jakiego typu czyszczenie nas interesuje. Do wyboru mamy mycie samych szyb, ale też razem z framugami i parapetem. Możemy zdecydować się tylko na mycie na zewnątrz, ale też z obu stron. Zdarza się, że solidne wyczyszczenie okien wymaga ich rozkręcenia, co też wpływa na koszt.

Oczywiście o tym, ile kosztuje mycie okien prywatnie, decyduje również ich liczba lub w przypadku bardzo dużych przeszkleń ich powierzchnia. Im mniejsze i prostsze w wyczyszczeniu szyby, tym koszt będzie niższy.

Mniej oczywistym, a jak się okazuje ważniejszym, czynnikiem decydującym o tym, ile kosztuje mycie okien w dom, jest lokalizacja. Mycie okien, koszt, jaki się z tym wiąże, jest zupełnie inaczej wyliczany w przypadku dużych miast, a inaczej, w małych miejscowościach. Dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje umycie jednego okna, najlepiej jest szukać cenników w naszej okolicy.    

Kiedy sięgnąć po profesjonalne mycie okien?

Niby do standardowego mycia okien wystarczy nam szmatka, ręczniki papierowe oraz miska z wodą i płynem do mycia naczyń, tak sam fakt szykowania miejsca do pracy, wspinania się po parapetach, przecierania szyb po kilka razy, by w końcu pozbyć się smug, jest po prostu męczący i czasochłonny. Ponadto jeśli dodamy do tego odkurzanie ram, przecieranie parapetów, to okazuje się, że cała akcja zajmuje więcej, niż początkowo myśleliśmy. Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem okien upora się z tym o wiele szybciej i sprawniej. Szczególnie, gdy nasz brud jest efektem ubocznym prac budowalnych. Wtedy nie ma co się nadmiernie zastanawiać nad tym, ile kosztuje mycie okien po remoncie, tylko chwytać za telefon i dzwonić po fachowców.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy skorzystać z takiej pomocy oraz ile kosztuje mycie okien w domu, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyceniasz swój czas oraz czy masz go akurat na takie zajęcia.

Inny przypadek to sytuacja, gdy zastanawiasz się, ile kosztuje mycie okien po remoncie. Uporanie się z zabrudzeniami, które powstały w wyniku prac budowlano-remontowych, mogą być dużo trudniejsze do usunięcia. Wtedy pomoc profesjonalistów jest nieoceniona. 

Ile kosztuje mycie okien w domu?

Wiesz już, że mycie okien jest wynikiem lokalizacji twojego domu oraz zakresu zamówionych prac. Trudno konkretnie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym. Można oszacować, że cena za okna jednoskrzydłowe mieści się w przedziale 16-25 zł/szt, w przypadku okien dwuskrzydłowych i drzwi balkonowych 30-42 zł/szt, z kolei za trzyskrzydłowe zapłacimy już 34-45 zł/szt.

Cena może być inna, jeśli posiadamy okna niestandardowych rozmiarów i kształtów oraz, gdy mamy ich bardzo dużo. Tak samo to, ile kosztuje mycie okien po remoncie będzie inne ze względu na stopień zabrudzenia i potrzebne środki do umycia ich. Jeśli mieszkasz w wysokim budynku i zastanawiasz się, ile kosztuje mycie okien na wysokości, to również ostateczny koszt może być inny.   

Zobacz: Jakie okna wybrać do nowego domu?

Ile kosztuje mycie okien na wysokości?

Być może nie tylko interesuje cię, ile kosztuje mycie okien w domu prywatnym, ale również ile kosztuje mycie okien na wysokości. W tej sytuacji z reguły mamy do dyspozycji dwa sposoby, uzależnione do tego, jak wysoko są położone nasze szyby. 

Pierwszy sposób jest wykonywany na dźwigu lub rusztowaniu z poziomu gruntu, drugi przy pomocy lin alpinistycznych. Co ciekawe to właśnie pierwsza opcja jest tańsza (chyba że decydujemy się na wynajem dźwigu). Z reguły jest szybsza i nie trzeba przy niej ciężkiego sprzętu, ani specjalistycznych zabezpieczeń, czego nie można powiedzieć o alpinistycznym myciu okien. To stosuje się w budynkach powyżej 60 m wysokości. W takim razie, ile kosztuje mycie okien na wysokości? Średnia cena waha się między 8,75-12 zł/m².  

Jak często należy myć okna?

Na temat tego, jak często powinniśmy myć okna są różne teorie. Zazwyczaj można się spotkać z odpowiedzią, że 2-3 razy w roku. Prawda jest jednak taka, że na to, jak często należy myć okna, wpływa to, gdzie mieszkamy i zapewne nasza definicja “brudnych szyb”. Pogoda, rośliny, pyłki, ruch uliczny, zwierzęta, piaskowa ulica, wszystkie te elementy warunkują to, jak szybko nasze okna będą brudne. Sam musisz ocenić, kiedy jest pora, by chwycić za portfel i zastanowić się, ile kosztuje umycie jednego okna lub pogodzić się z losem i samemu chwycić za szmatę.

Zobacz: Okna marki KRISPOL – opinie zebrane w jednym miejscu

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze