Strona głównaOgrzewaniePellet Barlinek - cena, opinie, z czego się robi, kaloryczność, forum

Pellet Barlinek – cena, opinie, z czego się robi, kaloryczność, forum

Znasz to uczucie, kiedy krew odchodzi z Twojej twarzy i czujesz, jak Twoje ciało całe się napina? Zachowujesz się, jakby ktoś Cię właśnie uderzył. Wszystko zwalnia i jakiś głosik w Twojej głowie syczy na Ciebie dziko, walcz. Niestety, już dawno nie żyjemy w czasach, kiedy zagrożenie w postaci zwierzęcia atakuje nasze jaskinie. Teraz głównym niebezpieczeństwem jest szef, który wytyka Ci błędy i boleśnie przypomina, że są one podstawą do nieprzyjemności między wami. Od Twojej reakcji zależy to, czy zachowasz posadę, czy napytasz sobie biedy. 

Innym niebezpieczeństwem, są problemy z dostępnością opału. Zmaga się z nimi wiele osób i nikt tak naprawdę nie może się przed tym obronić. Możemy tylko stać bezczynnie i patrzeć, jak nasze życie bierze gwałtowny zakręt i wykoleja, za szybko pędzący pociąg. Nie da się tego zatrzymać, bo nie my kontrolujemy pociąg. Możemy tylko zbierać to, co ostało się z kraksy. Jednak nie wszyscy zmagają się z tak poważnymi problemami. Inni unikają kolizji i chociaż wybici z rytmu, to jednak dają radę balansować na tej cienkiej linii, która oddziela ich od przykrego losu.

Jeśli posiadasz piec na pellet, to zdecydowanie jesteś tym drugim przypadkiem, który o włos unika katastrofy. Co jednak nie zmienia faktu, że Twoja sytuacja nadal jest ciężka. Poszukiwania odpowiedniego pelletu popychają Cię do obserwowania uważnie sytuacji na forum. Czytasz teraz opinie innych, porównujesz parametry, kaloryczność, wartość opałową, a nawet to, z czego się robi dany pellet. Cena rośnie w oczach jak ciasto drożdżowe. Za każdym razem, kiedy zerkasz, by sprawdzić, jest coraz większa, ale w przeciwieństwie do ciasta drożdżowego, nie opada tak łatwo. Ceny z pewnością jeszcze długo nie spadną. Być może pozostaną takie już na zawsze. Nie mamy możliwości z tym walczyć. Pozostaje nam szukać najlepszego wyjścia.

Sprawdź: Pellet czy ekogroszek – co lepsze? Pellet vs ekogroszek

Pellet Barlinek z czego się robi?

Po tym, jakże depresyjnym wstępie, zapewne nie spodziewasz się dywagacji o tym, z czego się robi pellet Barlinek. W takim razie zaskoczę Cię, bo właśnie tym się teraz zajmiemy. Naszym dzisiejszym bohaterem będzie pellet Barlinek, który być może i Ciebie wyratuje, od spędzenia zimy w lodowatym domu. Zaraz sprawdzimy, jakiej ceny możemy się spodziewać po tym opale, a potem przeanalizujemy sobie opinie z forum, parametry i wartość opałową.

Jeśli zastanawiasz się, z czego się robi pellet Barlinek, to zapewne wiesz, że chodzi tu o rodzaj drewna. Każdy pellet powstaje z drewna, a dokładniej z wiórków i trocin podczas jego obróbki. Ważne jest natomiast, jaki gatunek został użyty w danym przypadku. W przypadku tego, z czego się robi pellet Barlinek, to składa się on  w 70% z trocin iglastych i w 30% z trocin liściastych. Im większy udział procentowy drzew liściastych, tym lepsza jest jego wartość opałowa. 

Zobacz: Captain Pellet – opinie, cena, parametry, kaloryczność

Pellet Barlinek – cena, opinie

Cena pelletu, jak wszyscy doskonale wiemy, wzrosła w przerażająco szybkim czasie i sięga teraz kosmicznych wartości, w porównaniu do tego, co można było zaobserwować jeszcze niecały rok temu. Dawniej ceny pelletów oscylowały wokół tysiąca złotych. Obecnie cena za niecałą tonę pelletu Barlinek wynosi 2940 zł.

Jeśli uważasz, że to dużo, to masz absolutną rację, ale niestety pozostałe pellety kosztują bardzo podobnie. Wina za to leży nie tyle w samych producentach, ile w inflacji i nagłym wzroście popytu na ten opał. Niestety jesteśmy teraz świadkami i ofiarami kryzysu gospodarczego, który będzie nas dużo kosztował jeszcze przez bardzo długi czas. Opinie innych użytkowników, potwierdzają jednak wysoką jakość Barlinka, za którą odpowiedzialne są niezmiennie dobre parametry.

Przejdźmy więc do czegoś pozytywnego i sprawdźmy, co mówią opinie na forum.

Pellet Barlinek – opinie na forum

Opinie na forum w zdecydowanej większości, są nieaktualne, przynajmniej jeśli chodzi o ceny. Jednak w tym aspekcie trudno się temu dziwić. Co innego w przypadku tego, z czego się robi pellet Barlinek. Szczególnie dużą uwagę przykuwa jego niska wilgotność i wysoka kaloryczność. Opinie na forum często podkreślają, że podczas spalania powstaje śladowa ilość popiołu, często jest to mniej niż to, co gwarantuje producent na opakowaniu. Nikomu nie robią się również uciążliwe spieki. 

Jeśli jest coś, na co narzekają niektórzy użytkownicy, to nadmierne dymienie, ale wielu pozostałych uważa, że to nie wina pelletu, a raczej ustawień pieca. Przy odpowiednich ustawieniach, dymienie powinno się ustabilizować, a przynajmniej tyle można wyczytać z opinii na forum. Można więc wywnioskować, że Barlinek ma dość dobre parametry, które zgadzają się z opisem na opakowaniu. 

Zobacz: Pellet Lava – cena, opinie, cena hurtowa, parametry, producent, kaloryczność

Pellet Barlinek – parametry, kaloryczność, wartość opałowa pelletu

Sprawdźmy sobie teraz jak się mają parametry pelletu Barlinek. Z tego, co można wyczytać na stronie internetowej, a także na opakowaniu, producent deklaruje, wysoką kaloryczność. Zawartość popiołu jest bardzo niska i jak możemy sprawdzić na różnych testach, w rzeczywistości może być jeszcze niższa. Podana wartość opałowa to 4,9 kWh/kg, co jest uważane za bardzo wysoką. Wpływa ona na lepszą kaloryczność, a tym samym na ekonomiczność. Barlinek podczas spalania wytwarza dużo ciepła, dzięki któremu łatwo można ogrzać swój dom. 

Choć jest to coraz cięższe, z rozwagą i cierpliwością, musimy jechać przed siebie. Niezależnie od tego, jak wzrosną ceny, pamiętaj, że podczas wybierania pelletu liczy się najbardziej wartość opałowa. To ona odpowiada za ciepło, jakie uzyskasz. Inne parametry są oczywiście również ważne, ale w najtrudniejszych momentach, tylko wysoka kaloryczność nas uratuje. 

W obecnej sytuacji nie mamy jak bronić się przed niebezpieczeństwem. To nie jest już dzikie zwierzę, ale w pewien sposób, nadal mierzymy się z siłami natury. Naszą jedyną opcją jest zaadaptowanie nieprzyjemnych zmian i trzymanie się swoich torów niezależnie od tego ile innych osób wykoleiło się przed nami. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze