Bez względu na to, czy chcesz zamienić garaż lub piwnicę w przydomowy warsztat majsterkowicza, czy też już na etapie budowy domu chcesz wydzielić na ten cel osobne pomieszczenie, musisz zadbać o jego odpowiednie urządzenie i wyposażenie. Współczesny przydomowy warsztat nie ma być chaotyczną przechowalnią wszystkiego, co „może się przydać”, ale starannie zaaranżowaną przestrzenią, mieszczącą wszystkie niezbędne narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia.
Majsterkowanie dla początkujących
Każdy początkujący majsterkowicz marzy o tym, żeby wygospodarować dla siebie miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał, a działalność jego samego nie będzie dla innych źródłem przykrych doznań – hałasu czy nieprzyjemnych zapachów. Kiedy przygoda z majsterkowaniem zaczyna nabierać rozpędu, pora pomyśleć o przydomowym warsztacie, czyli pomieszczeniu, które będzie miało tylko jedno przeznaczenie. Nie ma nic gorszego niż garaż, piwnica, strych czy domek narzędziowy, który obok swojej prymarnej funkcji musi pełnić także funkcję warsztatu stolarskiego czy np. jubilerskiego albo garncarskiego.
Projekt warsztatu domowego
Zanim udamy się na zakupy, warto zaprojektować swój wymarzony warsztat. Projekt, nawet amatorski, ale uwzględniający warunki lokalowe oraz wszystkie nasze potrzeby jest niezbędny, jeśli chcemy stworzyć przestrzeń o dużej funkcjonalności oraz łatwą do utrzymania w nienagannym porządku. Nie ma on lśnić jak salon, ale dobrze by było bez problemu znaleźć w nim nawet najdrobniejszą śrubkę i z łatwością rozłożyć się na solidnych rozmiarów blacie roboczym.

Warsztat domowy – wyposażenie
Projektując domowy warsztat, należy uwzględnić nie tylko liczbę i rodzaj narzędzi, które będą nam niezbędne, ale także system ich przechowywania. Im staranniej go zaplanujemy, tym większe szanse na utrzymanie porządku.
Aranżacja warsztatu
Meblując warsztat, pamiętajmy, że obok gotowych stołów i szaf warsztatowych, mamy do dyspozycji całą gamę pojedynczych mebli oraz akcesoriów do przechowywania, które możemy zaaranżować w dowolnej konfiguracji.
W ramach aranżacji warsztatu na pewno można wykorzystać:
⦁ Regały stalowe albo drewniane o dużym udźwigu półek. Pomieszczą one skrzynki narzędziowe, elektronarzędzia w opakowaniach, pudła i kosze.
⦁ Ścianki z wieszakami, hakami oraz innymi systemami mocowania wszystkich drobnych narzędzi, które zawsze chcemy mieć na widoku i pod ręką.

⦁ Większe wieszaki w ścianach do zawieszenia elektronarzędzi z kablami (pozwoli to uniknąć ich plątania).
⦁ Haki pod sufitem, przeznaczone albo na dodatkowe półki podsufitowe (odłożymy tam najrzadziej używane narzędzia), albo przydatne do podwieszenia na nich przedmiotów, które nam po prostu zawadzają (np. roweru, jeśli mamy warsztat w garażu).
Niezbędnym wyposażeniem warsztatu są blaty robocze. Podobnie jak w kuchni, ich liczba, powierzchnia użytkowa oraz wysokość powinny być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Gotowy stół warsztatowy może nie być wystarczający. Jeśli nie tylko robimy drobne naprawy, ale także tworzymy przedmioty czy poddajemy je renowacji bądź upcyklingowi, potrzebne nam będą miejsca, w których można je pomalować, położyć do wyschnięcia, swobodnie skleić albo rozłożyć na części.
Domowy warsztat majsterkowicza musi być także perfekcyjnie oświetlony. Nie, nie wystarczy jedna lampa podsufitowa. Majsterkowicz ciągle jest w ruchu i na pewno przydadzą mu się:
⦁ ledowe lampy przewodowe z wyposażone w ochronny koszyk/kratkę na żarówkę oraz specjalny uchwyt lub haczyk, umożliwiający zawieszenie lampy w dowolnym miejscu;
⦁ lampy z ładowarką, które umożliwiają pracę w razie braku dostępu do gniazda sieciowego, na zewnątrz lub w czasie awarii zasilania;
⦁ lampki magnetyczne na baterie, ułatwiające punktowe oświetlenie drobnych elementów.

Podstawowe narzędzia ręczne w domowym warsztacie
W domowym warsztacie nie może zabraknąć elementarnych narzędzi ręcznych, takich jak:
⦁ młotki,
⦁ zestaw śrubokrętów,
⦁ zestaw kluczy nasadowych i nasadek,
⦁ kombinerki i szczypce,
⦁ piły (do drewna, do metalu).
Warto zaopatrzyć się także w zestaw taśm klejących (w tym dwustronną oraz izolacyjną), opaski zaciskowe (trytytki) oraz narzędzia pomiarowe (poziomica, metrówka, kątownik). Nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu majsterkowicza są także rękawice ochronne i gogle.
Zobacz narzędzia do ogrodu RYOBI>>
Elektronarzędzia dla majsterkowiczów
Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego warsztatu bez elektronarzędzi. Obok tradycyjnych narzędzi podłączanych kablem do gniazda sieciowego, coraz częściej na wyposażeniu domowego warsztatu znajdujemy elektronarzędzia akumulatorowe. System, w którym jeden akumulator pasuje do wszystkich narzędzi, pozwala konfigurować dowolne ich zestawy, w zależności od potrzeb i rodzajów naszej aktywności. Komplet urządzeń akumulatorowych do majsterkowania RYOBI ONE+ nie tylko umożliwia majsterkowanie w domu i w ogrodzie, ale także drobne naprawy wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Na wyposażeniu warsztatu majsterkowicza znaleźć powinny się:
⦁ wiertarka,
⦁ wkrętarka,
⦁ szlifierka kątowa,
⦁ frezarka,
⦁ pistolet do klejenia,
⦁ gwoździarka.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru narzędzi do domowego warsztatu? Zajrzyj tutaj.
Jak utrzymać domowy warsztat w czystości
I ostatnia kwestia: dobrze, gdy przydomowy warsztat łatwo utrzymać w czystości. Z pomocą przyjdą nam akumulatorowe odkurzacze przemysłowe o dużej mocy, małe odkurzacze ręczne i dmuchawy pozwalające zapanować nad bałaganem nawet w warsztacie, w którym praca wre intensywnie przez wiele godzin dziennie. Dzięki dużej mocy ssania oraz wymiennym końcówkom dotrzesz z akumulatorowym odkurzaczem we wszystkie trudno dostępne miejsca i bez problemu usuniesz pył, kurz oraz drobne śmieci.
Artykuł sponsorowany