Praca na wózku widłowym jest jedną z najczęstszych, jaką można zauważyć na licznych stronach z ofertami zatrudnienia w Polsce. Bez wątpienia każdy, kto posiada uprawnienia na poruszanie się tego typu pojazdami, bez trudu znajdzie dla siebie posadę. Specjalnie dla osób, które nie mają jeszcze ukończonego kursu na posługiwanie się nimi, przybliżymy informacje dotyczące tego, ile zarabia operator wózka widłowego.
Zobacz: Ile zarabia drwal w Polsce i za granicą?
Czy opłaca się robić kurs na wózki widłowe?
Jedną z rzeczy, jaką przyśpieszyła pandemia covida-19, jest coraz silniejsza ekspansja branży e-commerce w Polsce i na świecie. O ile w 2019 roku szacunkowa wartość rynku e-handlu wynosiła w naszym kraju 70 miliardów złotych, tak w 2022 roku kwota ta sięgnęła 110 miliardów, co wyraźnie pokazuje skalę rozwoju tej gałęzi gospodarki.
Firmy, które prowadzą swoje sklepy w internecie muszą wysyłać do klienta zamówione przezeń towary. Aby to uczynić korzystają z usług licznych firm spedycyjnych, takich jak: DHL, DPD czy InPost. Przedsiębiorstwa te stale rozwijają swoje zaplecza magazynowe, w których sortują coraz to nowe paczki, jakie mają za ich pośrednictwem trafić do kontrahenta.
Implikuje to ciągłe zapotrzebowanie firm kurierskich na przyjmowanie w swoje szeregi coraz to nowych osób, które mogą pochwalić się zdanym kursem na wózki widłowe. Pojazdy te stanowią nieocenioną pomoc podczas pracy na magazynie, dlatego im więcej aspirantów będzie miało uprawnienia do obsługiwania ich, tym zapewnią sobie większe szanse na zatrudnienie.
Pamiętajmy również, że w Polsce na dobre zadomowiły się liczne zagraniczne firmy, które wybudowały u nas własne hale, gdzie składują oferowane przez siebie towary. Oprócz takich podmiotów jak H&M, Orsay, Mondelez czy Ikea, w Polsce od kilku lat stale rozrasta się największy sklep internetowy świata, czyli Amazon. Potężne hale amerykańskiego giganta dostosowane są do ciągłej pracy (centra logistyczne działają 24 godziny na dobę) wózków widłowych. Nie dziwi więc fakt, że przy zatrudnianiu nowych pracowników już na formularzu akcesyjnym znajdziemy pytania dotyczące posiadania kursu na wózki widłowe.
Z punktu widzenia łatwości w znalezieniu pracy, jak najbardziej opłaca się robić kurs na wózki widłowe. Jak zostało wyżej udowodnione, osoby mogące pochwalić się odpowiednim dokumentem, z całą pewnością bez trudu znajdą pracę, gdzie nabyte umiejętności będą mogły wcielić w życie. Ale jak przedstawia się kwestia tego, ile zarabia kierowca wózka widłowego? Czy wysokość zarobków sprawia, że warto jest pracować codziennie siedząc za kółkiem? Tego dowiemy się już z dalszej części artykułu.
Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce?
Ile zarabia kierowca wózka widłowego w Polsce? Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Wynagrodzenia.pl mediana wynosi 4130 złotych brutto, co w 2023 roku daje nam 3105 złotych netto. Biorąc pod uwagę realia, w jakich przyszło nam żyć, zarobki za pracę na wózku widłowym nie przedstawiają się dobrze. Znaczny wzrost cen energii czy żywności wywołany szalejącą powszechnie inflacją powoduje, że zarobki operatora wózka widłowego w naszym kraju nie przedstawiają się zbyt zachęcająco.
Ile zarabia operator wózka widłowego za granicą?
Ile zarabia kierowca wózka widłowego za granicą? Wszystko zależy rzecz jasna od miejsca, w jakim wykonuje się daną pracę. Z oczywistych względów każdy Polak rozgląda się za pracą na zachód od naszego kraju. W Wielkiej Brytani zarobki przy pracy na wózku widłowym wynoszą około 11 funtów za godzinę pracy. Biorąc pod uwagę kurs brytyjskiego funta szterlinga, który wynosi obecnie (styczeń 2023) około 5,40 zł, daje to nam ponad 9 tysięcy złotych miesięcznie.
Ile zarabia operator wózka widłowego w Niemczech?
Zarobki operatora wózka widłowego w Niemczech wynoszą około 55 złotych za godzinę pracy. Pamiętajmy, że na to, ile zarabia operator wózka widłowego u naszego zachodniego sąsiada, mają też wpływ nadgodziny. Wprawdzie kwestia wielkości wynagrodzenia za dodatkowe godziny pracy nie jest jednolicie zdefiniowana w niemieckim kodeksie pracy, to większość z tamtejszych pracodawców ustala względem nich większy próg finansowy. Dzięki temu zarobki operatora wózka widłowego w tym kraju z pewnością jeszcze wzrosną.
Artykuł miał za zadanie przybliżyć dwie ważne kwestie związane z wózkami widłowymi: jakie zarobki niesie praca na wózku widłowym oraz czy opłaca się robić na nie kurs. Jak zostało napisane to, ile zarabia operator wózka widłowego zależy od miejsca, gdzie odbywa się praca. O ile zagranicą z perspektywy Polaka wynagrodzenie jest naprawdę sowite, tak w naszej ojczyźnie nie prezentuje się już ono zbyt efektownie. Natomiast posiadanie uprawnień na wózki widłowe z całą pewnością każdemu się przyda, gdyż wiele firm (chociażby Amazon) oferuje także pracę na weekendy, więc w przypadku chęci dorobienia sobie nic nie będzie stało na przeszkodzie, by móc zarobić dodatkowy grosz.