Strona głównaWnętrzaJak ustawić meble w małym pokoju - na co zwrócić uwagę?

Jak ustawić meble w małym pokoju – na co zwrócić uwagę?

Dla jednych koszmar spędzający sen z powiek, dla innych kreatywne wyzwanie: jak ustawić meble pokoju? Dawniej, w czasach obszernych meblościanek i ciężkich kredensów rzeczywiście mógł to być problem. Na szczęście to już za nami, a rynek oferuje nam cały wachlarz sprytnych i estetycznych rozwiązań na to, jak ustawić meble w małym pokoju.

Zobacz: Jak wybrać meble stylowe dopasowane do określonego designu wnętrz?

Jak ustawić meble w małym pokoju?

Przede wszystkim z głową na karku i miarką w ręce. Małe pokoje nie muszą oznaczać niewygody. Ważne jest, by nie przeszacować pojemności naszego pokoju oraz odpowiednio dobrać zarówno ilość, jak i rozmiar wyposażenia wnętrza. 

Zastanawiając się, jak ustawić meble w małym pokoju, należy mieć na uwadze swobodę przemieszczania się. Warto wtedy zrezygnować z szerokich mebli, jak też takich, które będą zajmować sporą część podłogi. Lepiej w tej sytuacji zamiast wszerz, iść w górę.

Dobrymi rozwiązaniami są tutaj wszelkie meble modułowe, które będą wystarczające, by pomieścić wszystkie nasze rzeczy, ale również pozwolą nam w pełni wykorzystać daną nam przestrzeń. W taki sposób można sobie zagospodarować całą ścianę od podłogi, aż po sufit, tworząc z poszczególnych segmentów interesujący układ. Oczywiście jasne, neutralne kolory oraz lustra są jak najbardziej twoim sprzymierzeńcem.

O ile szafki i półki jesteśmy w stanie w taki sposób rozmieścić, to nasuwa się pytanie, co z wypoczynkiem? Czy i jak ustawić narożnik w małym pokoju? Podobnie, jak w przypadku mebli, nie kupujemy ogromnej kanapy, która postawiona na środku, zdominuje przestrzeń. Dużo wygodniejszą opcją jest narożnik. Wydawać, by się mogło, że taki mebel przecież też potrafi zabrać dużo miejsca. Jednak, jak ustawić narożnik w małym pokoju, gdzieś pod ścianą lub przy drzwiach, to nie odczujemy jego rozmiaru. Mamy wtedy wygodne miejsce do siedzenia dla trzech, a czasem nawet czterech, osób i nie tracimy miejsca, gdyby naszła nas ochota na ćwiczenie jogi w salonie. 

Jak dopasować meble do pokoju?

Wybierając wyposażenie wnętrza, musimy przede wszystkim mieć na uwadzę jego funkcję. Inaczej urządzimy kuchnię, a inaczej sypialnię. A jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym? Takie pomieszczenie może być trudne, gdyż musi spełniać funkcję zarówno sypialni, jak i przestrzeni dziennej. Musimy tam zmieścić łóżko, meble na przechowywanie rzeczy, a do tego jeszcze biurko. Jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym, by tyle zmieścić i jeszcze móc się przemieszczać? Ponownie warto tutaj rozważyć opcję z meblami modułowymi. Pozwoli to wykorzystać ściany nad łóżkiem i biurkiem. Dodatkowo miejsce pod materacem można obudować w szufladę, zyskując kolejną przestrzeń na przechowywanie. Gdy myślimy, jak ustawić meble w małym pokoju młodzieżowym, decydujmy się na w miarę uniwersalne, neutralne kolory. Gusta dzieci często się zmieniają, a łatwiej wymienić dodatki, niż całe meble.

Źródło: makeitdesign.pl/wyoskie-wazony-na-kwiaty-i-trawy-gdzie-kupic/

Zobacz:  Jakie meble i dodatki wybrać do swojego mieszkania?

Jak ustawić meble w podłużnym pokoju?

Jeżeli nasz mały pokój jest w kwadracie, można powiedzieć, że wyposażenie ułoży się samo. Dużo trudniej, gdy stajemy przed wyzwaniem: jak ustawić meble w pokoju, który jest podłużny. Najważniejsze, by pokój nie był przeładowany. Wąskie pomieszczenia bardzo łatwo mogą sprawiać wrażenie zagraconych. Projektując taką przestrzeń, dobrze jest ją podzielić na strefy, co pozwoli lepiej rozłożyć meble i nadać pomieszczeniu harmonii i porządku. Warto też ustawić meble i dodatki w sposób asymetryczny i skośny. Nadaje to wnętrzu więcej głębi i lekkości. Stylistycznie warto postawić na minimalizm i proste, nieskomplikowane bryły.   

Jak ustawić meble zgodnie z feng shui?

Być może są wśród nas osoby zainteresowane chińską sztuką planowania przestrzeni. Wtedy musimy rozważyć nie tylko to, jak ustawić meble w małym pokoju, ale również, jak to zrobić, by energia mogła swobodnie przepływać. Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście ten, na którym śpimy. Jak ustawić łóżko w małym pokoju, by zachować pożądaną harmonię?

Boki oraz dół naszego łóżka muszą być wolne i swobodnie dostępne dla obojga partnerów. Wezgłowie powinno być skierowane do ściany, z kolei dół łóżka nie może być ustawiony w stronę drzwi. Okazuje się, że to, co znajduje się piętro niżej jest również istotne dla tego, jak ustawić łóżko w małym pokoju zgodnie z feng shui. Puste przestrzenie pod łóżkiem (typu wanna, garaż, itp.) są w takim układzie wykluczone.

Mały pokój, wąski pokój, niby problem, ale z odrobiną czasu i pewną dozą kreatywności da się z tego wyzwania wyjść obronną ręką. Jeśli jednak mimo to, nadal nie jesteśmy zadowoleni lub po prostu nie posądzamy się o takie “projektanckie zdolności”, warto skorzystać z konsultacji w sklepie, specjalistycznych programów w telewizji lub szukać inspiracji w Internecie, których, gwarantuję, jest mnóstwo.

Zobacz: Idczak meble – opinie, forum, meble, komody

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze