Strona głównaOpinie o firmachOzonowanie mieszkania opinie – czy warto?

Ozonowanie mieszkania opinie – czy warto?

Świeże powietrze, choć niewidoczne gołym okiem, jest dla naszego zdrowia na wagę złota. A mówimy o nim jeszcze więcej, odkąd w Polsce pojawił się problem smogu, a także odkażania pomieszczeń z zarazków i wirusa COVID-19. Jedną z alternatyw jest ozonowanie domu. Jakie opinie zbiera to rozwiązanie? I czy na pewno jest dla nas bezpieczne? 

Zobacz: Zawirowywacz spalin – co daje, czy warto, opinie

Czym jest ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie mieszkania polega na wpuszczeniu gazowego ozonu do pomieszczenia i wymieszanie go z powietrzem w miejscu, które chcemy ozonować. Istnieje kilka sposobów na to, jak to zrobić. Jednym z nich jest użycie ozonatora przedmuchowego, który wytwarza ozon z tlenu zawartego w powietrzu konkretnego pomieszczenia. 

Jaki jest cel rozwiązania, którym jest ozonowanie mieszkania? Powszechna opinia głosi, że dezynfekcja. Zabicie wirusów, grzybów i bakterii, a także usunięcie z pomieszczenia niepożądanego zapachu. Ponadto ozonuje się, aby usunąć alergeny z pomieszczeń, co poleca wiele alergologów. Ozonowanie domu jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy na strychu lub w piwnicy jest zatęchłe powietrze spowodowane zarodnikami grzybów.

Ozonuje się nie tylko mieszkania, ale i pomieszczenia mieszczące duże masy ludzi, np. biura, pokoje hotelowe czy przedszkola. Innym miejsce, które korzysta z tej usługi, są schroniska dla zwierząt. 

Jakie zalety niesie ze sobą ozonowanie?

Skupmy się na tym, jakie ozonowanie domu ma opinie pozytywne. Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Ozon rozbija cząsteczki substancji, które są odpowiedzialne za niemiłe dla nosa wonie. Zapach papierosów, stęchlizny, mieszkania po pożarze lub zalaniu, a także remontu – woń farb i lakierów, to wszystko wyeliminuje zabieg ozonowania.
  • Eliminacja drobnoustrojów. Szczególnie w szpitalach czy innych miejscach do użytku publicznego. To także stare mieszkania, w których unosi się woń zagrzybienia. Eliminacja tego zapachu to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Pleśń wytwarza toksyny, które mogą wywołać zarówno alergię, jak i choroby nowotworowe. Choćbyśmy podjęli się leczenia, będzie nieskuteczne, jeśli nie wyeliminujemy przyczyny choroby. 
Źródło: samsung.com
  • Pozbycie się roztoczy – ulga dla alergików. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego miejsca, w którym kumulują się wspomniane roztocza. Wielu alergologów poleca to rozwiązanie. Poza roztoczami ozon w odpowiednim stężeniu może wyeliminować też mrówki i karaluchy.

Nawet jeśli ozonowanie domu zdobyło pozytywną opinię wśród was, należy pamiętać, że to proces doraźny. Skutecznie wybije to, co stanowi problem, jednocześnie nie gwarantując, że nie dojdzie do nawrotu. 

Zobacz: Deska Barlinecka opinie – czy warto kupić?

Ozonowanie pomieszczenie – opinie

Postanowiliśmy sprawdzić, co o ozonowaniu mieszkania mówią opinie na forach internetowych. Oto co znaleźliśmy:

  • Ozonowanie mieszkania dla profilaktyki nie ma sensu, póki nie pojawi się problem z jakością powietrza.
  • Samo w sobie jest szkodliwe, ale po każdym pojedynczym ozonowaniu domu, trzeba wywietrzyć pomieszczenie. Wtedy zagrożenie już nas nie dotyczy. A po czasie zostanie miły, świeży zapach.
  • Jeżeli chcemy zlecić ozonowanie mieszkania z powodu rozwijającego się grzyba, należy przedtem przygotować je pod ten zabieg. Osuszyć mieszkanie i pozbyć się pasożyta, dopiero później zamówić ozonowanie. 
  • Jest skutecznym sposobem dezynfekcji pomieszczeń, szczególnie tych o przeznaczeniu medycznym: szpitale, prosektoria, ale i pomieszczenia po zmarłych osobach.
  • Przesadna dezynfekcja mieszkania nie jest dobrym pomysłem, jeśli ma się dzieci. Zbyt sterylne środowisko nie pozwala jego układowi odpornościowemu skutecznie się rozwinąć. 
  • O ile ozonowanie mieszkania w ogólnej opinii nie jest szkodliwe, lepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza (regularnie pojawiający się komentarz).
Źródło: sasmung.com

Czy ozonowanie jest bezpiecznie?

Czy ozonowanie domu w opinii powszechnej jest czymś, czego powinniśmy się obawiać? Tak jak w wielu przypadkach – zależy od jakości obsługi. Wspomniane przez nas wcześniej sprzęty, takie jak ozonatory, nie wytwarzają szkodliwego w składzie ozonu. Z kolei mniej przebadane rozwiązania mogą źle wpłynąć na stan naszego mieszkania. Na przykład ozon może odbarwić i zniszczyć tkaniny lub zaszkodzić elektronice. Na pewno warto udać się przed ozonowaniem mieszkania po opinie na forum o poszczególnej firmie, aby sprawdzić, z jakich rozwiązań korzysta w swojej pracy. 

Czym innym jest fakt, że zapach utlenionego ozonu może przez jakiś czas utrzymywać się w pomieszczeniu, co według naszego rozeznania, jest normalne i nieszkodliwe. Skąd zatem przeświadczenie o szkodliwości ozonowania? Być może wielu myli je z samym ozonem, którego wdychanie może wywołać zaburzenia układu oddechowego oraz powodować zmiany kancerogenne. 

Podsumowując – ozonowanie mieszkania a wdychanie czystego ozonu to dwie, zupełnie inne sprawy. Pierwsze ma za zadanie służyć naszemu komfortowi i zdrowiu. Dla większej gwarancji bezpieczeństwa zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług, zamiast samodzielnej próby ozonowania domu. 

Zobacz: Wikęd drzwi zewnętrzne opinie – czy warto?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze